1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks

Zazdrość w związku - jak o niej rozmawiać

Uczucie zazdrości bywa silne i podstępne. Może doprowadzić do wypowiedzenia słów, których możemy żałować. Jak temu zapobiec?

 

Zazdrość pozbawia spokoju i może siać spustoszenie w relacji. Gdy się pojawia, a ty nad nią nie panujesz, zmienia się sposób, w jaki prowadzisz rozmowy z partnerem, zmienia się też to, jak działasz. To niebezpieczna gra, u której źródła leżą nasze najgłębsze obawy i wynikająca z nich dezorientacja. Jeśli czujesz zazdrość i niepewność, zadaj sobie następujące pytania:

1. Czy sprawdzasz profil partnera na Facebooku co najmniej raz dziennie? 2. Czy sprawdzasz, gdzie twój ukochany parkuje samochód? 3. Czy przeglądasz historię połączeń w jego telefonie? 4. Czy zdarza się, że czytasz jego e-maile? 5. Czy czujesz niepokój, gdy nie wiesz, gdzie on jest i o której godzinie wróci? 6. Czy czujesz niechęć do kobiet, które są w jego życiu (koleżanki z pracy, ze studiów, znajome, z którymi łączy go jakaś pasja, kuzynki)? 7. Czy porównujesz się z nimi?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco, jesteś we władzy zazdrości. Twoje podejrzenia będą ulegać eskalacji, nawet gdy nie znajdziesz dowodu niewierności ukochanego. Twój umysł nie uspokoi się, bo jest targany wątpliwościami. Niespokojny umysł trudno jest kontrolować. Tak się dzieje, ponieważ brak ci zaufania. „Bawienie się” w detektywa nie zawsze jest świadomym wyborem i trudno sobie z tym poradzić. Gdy wydaje ci się, że twój partner zachowuje się w sposób budzący twoją zazdrość, uświadom sobie swoje silne uczucia i spokojnie z nim porozmawiaj. To sposób na to, żebyś ty odczuła ulgę i poprawie uległa wasza relacja.

1. Porozmawiaj ze sobą Tuż przed tym, kiedy weźmiesz do reki jego telefon, żeby sprawdzić kto do niego dzwonił, zatrzymaj się. Zapytaj się siebie: czy ja naprawdę chcę to robić, jak będę się czuła po tym, jak to zrobię, co teraz czuję, co mogę innego zrobić, żeby się lepiej czuć z moją zazdrością i lękiem. Możesz wyjść do parku i pobiegać, możesz spotkać się z przyjaciółką, możesz posprzątać łazienkę, możesz przygotować dla was kolację. Zajmij się czymś innym i po jakimś czasie ponownie zbadaj swoje uczucia. Powinno być lepiej, gdy przekonasz się, że panujesz nad swoimi impulsami.

2. Porozmawiaj z partnerem

Jeśli rzeczywiście odebrałaś znaki ostrzegawcze, że twój partner cię zdradza, to oznaka, że wasz związek domaga się jakiejś zmiany. Stwórz dobrą przestrzeń na rozmowę – spokojną, jasną, szczerą. Nie rób tego, gdy któreś z was spieszy się, jest zdenerwowane czy zaangażowane w jakąś aktywność. Podczas rozmowy trzymaj się faktów. Nie obwiniaj, nie oskarżaj, tylko pytaj. Niezależnie, jaką odpowiedź otrzymasz, staraj się być w kontakcie ze swoimi uczuciami i o nich mów. Nie o tym, co myślisz, tylko o tym, co czujesz. Nie pozwól, żeby zazdrość była silniejsza niż ty i wpływała na twoje słowa i zachowanie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze