1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Seks
  4. >
  5. Co niszczy związek?

Co niszczy związek?

123rf.com
Badania przeprowadzone przez psychoterapeutów zajmujących się życiem relacyjnym dowodzą, że istnieją 4 zachowania, które w 90 procentach prowadzą do rozstania. Jakie?

1. Oskarżanie

Oskarżanie jest jak pocałunek śmierci dla związku. Jeśli mamy silną tendencję do tego, żeby partnerowi przypisywać winę, takie zachowanie obróci się przeciwko nam i zaszkodzi relacji. Warto uważać zwłaszcza wtedy, gdy nie znamy wszystkich faktów, a już ferujemy wyrok. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się harmonijnym związkiem, zakładaj najlepsze a nie najgorsze intencje partnera. Traktuj go sprawiedliwie, z szacunkiem i wyrozumiałością.

2. Eskalacja emocji

Ludzkie emocje, które znajdują się pod ciśnieniem, bo są tłumione lub kompulsyjnie wyrażane, przynoszą mnóstwo szkód w relacjach. Gdy znajdujemy się we władzy takiej spirali, mówimy słowa, które ranią i skutków których nie można już cofnąć. Moc eskalujących negatywnych emocji - złości, poczucia krzywdy czy żalu - jest destrukcyjna. Dlatego dbaj o to, żeby być w prawdziwym kontakcie ze swoimi emocjami i nie reaguj pod ich wpływem.

3. Umniejszanie partnera

Kiedy dyskredytujesz i osłabiasz swojego partnera w jakiś sposób, szkodzisz związkowi. Gdy koncentrujesz się na negatywnych stronach jego osobowości, własnych uprzedzeniach i założeniach, tracisz kontakt z jego lepszą częścią. Wyobraź sobie, jak on się w takich sytuacjach przy tobie czuje. Dlatego raczej wybieraj docenianie i zrozumienie, a nie umniejszanie.

4. Wycofanie

Chodzi tutaj o porzucenie starań, żeby rozwiązać problem. Wycofanie to rezygnacja z prawdziwego zaangażowania i bliskości. Może się to objawiać w ten sposób, że nadal żyjemy pod jednym dachem, opłacamy rachunki, podejmujemy jakieś życiowe aktywności, wychowujemy dzieci, ale już nie dotykamy tego, co dla nas najważniejsze, milczymy na tematy nas poruszające, tak naprawdę nie interesujemy się, co gra w duszy partnera. Wycofanie to mechanizm obronny, którym manipulujemy partnera – udajemy, że jesteśmy razem, a tak naprawdę nas nie ma. To tchórzliwe odejście, które po pewnym czasie objawi się kryzysem a nawet rzeczywistym rozstaniem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze