1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak hormony wpływają na zachowanie i wygląd kobiety?

123rf.com
Układ hormonalny uważa się za drugi – po układzie nerwowym – najważniejszy układ w ludzkim organizmie. Równowaga hormonalna jest istotna, ponieważ nawet małe jej zaburzenia mogą wywołać niespodziewane efekty.

U większości kobiet, na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki występuje wiele nieprzyjemnych fizycznych i psychicznych objawów, które mogą zakłócić jego codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości te nazywamy zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przyczyna zespołu napięcia przedmiesiączkowego nie została dokładnie poznana. Wiadomo, że kluczową rolę odgrywa w tym wypadku zaburzona równowaga hormonalna. Warto tu zaznaczyć, że nawet codzienny stres może zaburzyć homeostazę hormonalną w kobiecym ciele. Do walki z PMS'em niejednokrotnie wytaczane są hormonalne działa. Mowa tu o doustnych środkach antykoncepcyjnyc, które pomagają zachować równowagę hormonalną organizmu kobiety. Są to preparaty hormonalne, które poza działaniem antykoncepcyjnym, czyli zabezpieczającym przed ciążą, łagodzą objawy PMS, a także korzystnie wpływają na wygląd zewnętrzny (włosy, cera).

„Kobiety rozważające stosowanie antykoncepcji hormonalnej powinny wiedzieć, że może ona także korzystnie wpływać na ich wygląd zewnętrzny. Przykładem pozaantykoncepcyjnych zalet pigułek są te o silnym działaniu anty-androgenowym, które poprawiają wygląd skóry poprzez zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych. Pomagają również w zlikwidowaniu nadmiernego owłosienia. Pacjentki, które mają takie problemy mogą sięgnąć po tabletki na bazie octanu chlormadinonu, które od jakiegoś czasu są dostępne w Polsce i mają udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu”, wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA” dr Jarosław Kaczyński, ginekolog.

Jeśli kobieta zauważa zmiany w swoim samopoczuciu psychicznym i fizycznym, takie jak: zła kondycja psychiczna, wahania nastroju, nieustanne zmęczenie, niekorzystny wygląd cery lub włosów powinna zapytać lekarza, czy mogą one wynikać z nieprawidłowego cyklu. Nie zawsze jednak pogorszenie nastroju czy gorszy wygląd związane są z trudnościami psychicznymi, czasami przyczyna leży w gospodarce hormonalnej lub nieprawidłowo dobranej antykoncepcji.

„Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne oprócz oczywistego działania antykoncepcyjnego, dzięki stałemu i wyrównanemu stężeniu hormonów, łagodzą objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz wpływają na poprawę wyglądu zewnętrznego. Pigułki na bazie octanu chlormadinonu są bezpieczne i z powodzeniem mogą być stosowane przez kobiety. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i żaden lekarz nie jest w stanie zagwarantować, że dana tabletka sprawi, że będziemy zachowywać się w określony sposób, a cera bądź włosy z dnia na dzień staną się piękniejsze. Swoim pacjentkom zalecam, by nie zniechęcały się po pierwszym opakowaniu. Dlaczego? Ponieważ musi minąć ok. trzech miesięcy, aby móc sprawdzić, jakie mają działanie: wywołują złość i agresję, uspokajają i relaksują czy poprawiają wygląd zewnętrzny. Dopiero po takim czasie ginekolog może podjąć decyzję o zmianie pigułki antykoncepcyjnej albo odstawieniu jej”, wyjaśnia dr Kaczyński.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze