1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Jak działają nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej?

</a> 123rf.com
123rf.com
Metody takie jak pierścień stosowany raz w miesiącu, plaster przyklejany raz w tygodniu, implant lub wkładka wewnątrzmaciczna zakładane na kilka lat działają podobnie jak pigułka.

</a> 123rf.com 123rf.com

W nowoczesnej antykoncepcji dostępne są metody stosowane samodzielnie przez kobietę, takie jak pierścień antykoncepcyjny oraz plaster. Drugą grupą są środki zakładane przez lekarza w gabinecie ginekologicznym - implant oraz wkładka wewnątrzmaciczna.

Elastyczny pierścień antykoncepcyjny jest łatwy w użyciu - wprowadza się do pochwy podobnie jak tampon. Pierścień zakłada się raz w miesiącu – między 1 a 5 dniem cyklu miesięcznego. Po okresie 3 tygodniu usuwa się go w tym samym dniu tygodnia, w którym został wprowadzony. Następnie, po 7-dniowej przerwie, do pochwy wprowadza się kolejny, nowy pierścień. Już po 3 dniach od założenia pierścienia dochodzi do zablokowania owulacji, a kobieta uzyskuje pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne. Pierścień jest metodą dyskretną, o wysokiej skuteczności. Dodatkowo metoda ta eliminuje suchość pochwy, co pozwala na większy komfort podczas współżycia seksualnego.

Plaster antykoncepcyjny przykleja się na skórę pleców, ramion, podbrzusza lub pośladków raz na tydzień pierwszego dnia cyklu i stosuje się go przez kolejne 3 tygodnie. Po odklejeniu ostatniego, trzeciego plastra następuje tydzień przerwy. Podobnie jak w przypadku tabletek pełne zabezpieczenie antykoncepcyjne następuje po 7 dniach. Plaster naklejamy na zdrową i nieuszkodzoną skórę. W momencie naklejania nie może być ona spocona, rozgrzana, nawilżona, natłuszczona czy bezpośrednio po kąpieli, ponieważ plaster  może się wtedy szybko odkleić. Niedogodnością tej metody może być fakt, że brzegi plastra łatwo się brudzą. U niektórych kobiet plaster może powodować podrażnienia skóry.

Implant antykoncepcyjny zawiera jeden hormon - progestagen. Działanie implantu opiera się na tym, że zapobiega on uwalnianiu komórki jajowej z jajnika a uwalniany hormon powoduje zmiany w śluzie szyjkowym macicy, co utrudnia przedostawanie się nasienia do macicy. Implant zakłada się podskórnie, za pomocą specjalnie skonstruowanego aplikatora, na wewnętrznej części przedramienia. Efekt antykoncepcyjny może wystąpić już po 8 godzinach od założenia i utrzymany jest przez okres 3 lat.

Hormonalna wkładka domaciczna stosowana na 5 lat jest także metodą opartą na jednym hormonie. Zakładana przez lekarza ginekologa pod koniec krwawienia miesiączkowego. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne do tej pory nie rekomenduje wkładek domacicznych u kobiet które nie rodziły, choć już pojawiła się specjalna wkładka dla nieródek.

Wszystkie hormonalne preparaty antykoncepcyjne w Polsce są wydawane z przepisu lekarza. Jakiekolwiek wykorzystywanie lub stosowanie preparatów, leków i środków wymienionych  w niniejszym materiale odbywać się może jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się z informacją dołączoną do każdego sprzedawanego preparatu lub leku. Powyższy materiał nie stanowi porady medycznej, mat. pras.kampanii „Wakacje na okrągło”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze