1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Skóra, w  której żyję

Skóra, w  której żyję

atopowe zapalenie skóry
Atopowe Zapalenie Skóry, zwane też egzemą. Schorzenie to dotyka nawet 20 procent populacji. Może dokuczać nam przez wiele lat. Albo całe życie.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to rozwijająca się etapowo choroba o  podłożu zapalnym.

Jest zazwyczaj skutkiem zaburzonej równowagi pomiędzy barierą ochronną organizmu a czynnikami środowiskowymi. Decydujące są też predyspozycje genetyczne. Pierwszy etap choroby zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie i  spowodowany jest alergenami, które różnymi drogami wnikają do organizmu dziecka. Zwykle po jakimś czasie ujawniają się objawy choroby, które czasem bardzo ciężko połączyć z  przyczynami.

W  ciągu ostatnich 30 lat częstość jej występowania w  krajach uprzemysłowionych wzrosła trzykrotnie. Podkreśla się również rolę układu nerwowego w  nasileniu choroby. Skóra i  mózg są ze sobą bezpośrednio powiązane włóknami nerwowymi, które stanowią część obwodowego układu nerwowego. Centralny układ nerwowy moduluje wiele czynności skóry, w  tym także odpowiedź immunologiczną. Nie ma w  tym nic dziwnego, że stres może wpływać na stan skóry, co często sygnalizują pacjenci. Skąd się bierze AZS u  dzieci? Bardzo trudno zdiagnozować przyczynę, jednak badania potwierdzają, że jedna trzecia dzieci z AZS ma alergie pokarmowe, i nie są to wyłącznie ostre alergie na soję, pszenicę, orzeszki ziemne, jajka czy mleko. Z  naszych doświadczeń wynika, że u  wszystkich tych dzieci występują opóźnione reakcje o  charakterze alergicznym, nazywane nietolerancjami pokarmowymi. Eliminacja alergenów często pozwala szybko złagodzić objawy, jednak trzeba bardzo ostrożnie wdrażać diety eliminacyjne, aby nie dopuścić do niedoborów pokarmowych u szybko rozwijającego się dziecka.

Bywają przypadki, że cała skóra dziecka pokryta jest  zmianami atopowymi o  bardzo ciężkim przebiegu. Leczenie to proces żmudny i  czasochłonny, wymagający wiele wysiłku.

Mikołaja poznałam 14 stycznia 2016 roku. I  było to bardzo smutne spotkanie. Płakał wciąż z powodu niewyobrażalnego cierpienia. Skóra jego ciała była pokryta łuszczącymi się łuskami, w  wielu miejscach rozdrapana do krwi, rączki zawinięte bandażami. Ciągle czuł potworne swędzenie i  ból, a  jego rodzice czuwali nocami, aby nie rozdrapywał tych ran bardziej. Zastanawiałam się, co on je, na co może być uczulony, jak przeprowadzić badania, jak ułożyć program odżywiania, jak przygotować posiłki, które suplementy zalecić, jakie dawki, jak nauczyć rodziców gotować nowe potrawy. Czy on będzie to jeść, jak dożywić i oczyścić jego komórki? Przez wiele tygodni, kiedy Mikołaj przychodził na konsultacje i  zabiegi, słyszałam jego krzyk. Wreszcie po około dwóch miesiącach zobaczyłam światełko w  tunelu. Coraz mniej płakał, zaczął coraz lepiej jeść. Może kąpać się w  wannie, mama przysłała nam zdjęcia Mikołaja w bluzeczce z krótkimi rękawkami. Na placu zabaw.

Bez heroicznej pracy rodziców nic byśmy nie osiągnęli. Medycyna Stylu Życia  wymaga współpracy zespołu specjalistów i  zaangażowania pacjenta. Czasami na efekty trzeba czekać wiele tygodni, jednak zawsze okazuje się, że warto. Dziecko odzyskało normalne życie. Jego rodzice także. Wielu specjalistów z  dystansem odnosi się do żywieniowego leczenia chorób skóry. Nie docenia się też roli terapii hiperbarycznej w  tego typu schorzeniach. Badania naukowe dają często sprzeczne wyniki, jednak problem w  tym, że są prowadzone bez spersonalizowanego podejścia. Tymczasem zaawansowana diagnostyka immunologiczna, a  także genetyczna, dostępne od niedawna, pozwalają na leczenie żywieniowe także tego typu chorób.

Jak sobie pomóc

  • • Unikaj stresu. • Wybieraj luźne ubrania, najlepiej bawełniane, przepuszczające powietrze. • Usuń z  domu tapicerowane meble i  inne przedmioty zbierające kurz. • Nie powinieneś też posiadać zwierząt. Ich sierść to jeden z  czynników najczęściej podrażniających skórę. • Kąp się w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. • Do prania i  do mycia wybieraj preparaty do skóry atopowej. Unikaj mydła.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze