1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zdrowie
 4. >
 5. Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Jak rozpoznać wczesne objawy ciąży?

Ciąża daje wiele charakterystycznych objawów. Chociaż w pierwszym okresie mogą przypominać zbliżającą się miesiączkę, z czasem stają się bardziej wyraźne. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży.

Każda kobieta jest inna, dlatego przebieg ciąży może mieć indywidualny charakter. Można jednak wyróżnić kilka typowych objawów tego stanu. Są one całkowicie naturalne i nie stanowią powodu do niepokoju.

Przypuszczalne, prawdopodobne i pewne objawy ciąży

Warto mieć świadomość, że pierwsze objawy ciąży można podzielić na trzy kategorie: przypuszczalne, prawdopodobne i pewne.

Przypuszczalne objawy ciąży

Mianem przypuszczalnych objawów ciąży określa się symptomy, które mogą wskazywać na to, że doszło do zapłodnienia. Nie dają jednak 100% gwarancji, że kobieta spodziewa się dziecka.

Do objawów przypuszczalnych zalicza się:

 • poranne mdłości i wymioty,
 • bolesność i zwiększona tkliwość piersi,
 • ogólne zmęczenie,
 • senność,
 • niechęć do niektórych pokarmów, używek,
 • częste oddawanie moczu.
. Ich przyczyną jest wzmożona produkcja hormonów płciowych i gonadotropiny łożyskowej, które oddziałują na organizm.

Prawdopodobne objawy ciąży

Prawdopodobne objawy to symptomy, które także mogą, ale nie muszą wskazywać na ciążę. Pozwalają na podejrzenie ciąży z dużym prawdopodobieństwem jej wystąpienia.

Do takich objawów zaliczyć można między innymi:

 • brak miesiączki,
 • powiększenie piersi,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • podwyższenie temperatury ciała,
 • zmiany w wyglądzie narządów płciowych, np. rozpulchnienie macicy, zasinienie przedsionka pochwy.
Brak miesiączki to najważniejszy i jeden z pierwszych objawów, który pozwala podejrzewać ciążę. Do zatrzymania miesiączkowania dochodzi na skutek utrzymywania się wysokiego stężenia progesteronu i estrogenów przy jednoczesnym zahamowaniu czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki mózgowej.

Podwyższona temperatura ciała jest symptomem wiarygodnym, o ile kobieta przez cały cykl dokonuje pomiarów. W przypadku ciąży może dojść do wzrostu temperatury o ok. 0,5oC od chwili zapłodnienia.

Powiększenie i tkliwość piersi to symptomy, które pojawiają się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Wraz z rozwojem ciąży dochodzi do powiększenia oraz pociemnienia otoczki piersiowej. Większe stają się także same piersi – u niektórych kobiet dochodzi do znacznego zwiększenia rozmiaru, co wynika z przygotowywania się biustu do produkcji mleka.

Pewne objawy ciąży

Pewne objawy ciąży to takie, które dają 100% pewności co do stanu, w jakim znajduje się kobieta. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tego rodzaju symptomy można było ocenić dopiero w drugiej połowie ciąży, np. po wyczuciu ruchów płodu. Przełom przyniósł rozwój ultrasonografii w diagnostyce położniczej, dzięki czemu pewne pierwsze objawy ciąży można rozpoznać już po kilku tygodniach po zapłodnieniu.

Obecnie wśród pewnych symptomów ciąży można wymienić między innymi:

 • słyszalna czynność serca płodu – jest to możliwe już ok. 12.-14. tygodnia ciąży,
 • wyczucie ruchów płodu – jest to możliwe ok. 20. tygodnia ciąży (u tzw. wieloródek pierwsze ruchy dziecka mogą pojawić się wcześniej), ale wszystko zależy np. od umiejscowienia łożyska,
 • obecność płodu widoczna w badaniu USG – już w okolicach 5. tygodnia ciąży widoczny będzie zarodek, natomiast od 6. tygodnia ciąży można uwidocznić akcję serca zarodka; od 9.-10. tygodnia ciąży w badaniu USG widoczne są zawiązki kończyn, pierwsze punkty kostnienia czy pępowina.

Jak potwierdzić objawy ciąży?

Wcale nie trzeba długo czekać w niepewności, aby potwierdzić pierwsze objawy ciąży. O swoim stanie możesz dowiedzieć się już w kilka tygodni po zapłodnieniu. W jaki sposób?
 • Test ciążowy
Test ciążowy to szybki sposób na wykrycie ciąży w domowym zaciszu. Jego działanie polega na wykryciu obecności podjednostki beta gonadotropiny kosmówkowej (ß-hCG) w moczu. Aby wynik testu był wiarygodny, warto wykonać dopiero po kilkudniowym braku miesiączki. Należy mieć jednak na uwadze, że sam test nie daje 100% pewności. Jego wynik można potwierdzić, wykonując badanie stężenia ß-hCG we krwi. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej.

Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych. Są to: paskowe, strumieniowe oraz płytkowe. Różnią się one budową, a zasada działania jest identyczna.

 • Badanie USG
Aby potwierdzić pierwsze objawy ciąży, warto wykonać badanie USG. Ciążę można rozpoznać już w okolicach 5. tygodnia ciąży. Warto jednak do specjalisty zgłosić się później – między 7. a 10. tygodniem ciąży, ponieważ wtedy będzie widoczna akcja serca płodu.

Pamiętaj, że każda kobieta jest inna, dlatego objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone. Wszystko jest kwestią indywidualną. Jeśli masz jakieś wątpliwości, skontaktuj się z ginekologiem.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze