1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Co może uczulić w Święta

Co może uczulić w Święta

123rf.com
123rf.com
Dla alergika niebezpieczne są świece, przyprawy korzenne, perfumy i wiele innych rzeczy, których nigdy byśmy nie podejrzewali o drażniące działanie.

Czy wywołają reakcję - kichanie, swędzenie oczu, kaszel, zmiany na skórze – zależy od ilości w jakiej są w domu. Na liście podejrzanych znajduje się na przykład choinka – na drzewku bardzo szybko rośnie pleśń. Szczególnie szybko, gdy zostanie umieszczona w pojemniku z wodą. Zarodniki grzybów to silny alergen. I kolejna zła wiadomość źródłem pleśni mogą być także rośliny domowe.

Świece – często wydzielają silny zapach, a to nic innego jak uwalniane przez nie olejki eteryczne. Dla tych, którzy cierpią na alergiczny nieżyt nosa, mogą być równie dokuczliwe jak dym papierosowy.

Perfumy – to nic innego jak mieszanina setek związków chemicznych. Tylko nieliczne z tych substancji są przebadane na ludziach. Dlatego na temat reakcji jaką powodują zwykle nic nie wiadomo. U osoby z alergią mogą wywoływać, na przykład ból głowy.

Mydła i detergenty – są także przyczyną alergicznych dolegliwości. Ale to nie, jak większość sądzi, czynnik czyszczący powoduje  swędzenie skóry, ale zapachowe dodatki. Drażni mydło przyjemnie pachnące różą, cytryną, sosną.... I jeszcze ftalaty, kolejny dodatek do środków czystości,  mogą być wrogiem alergików.

Przyprawy korzenne – nadają finezji każdemu daniu. Pamiętajmy jednak, że ich źródłem są silnie pachnące rośliny. Kolendra, szafran, mak, pieprz, koperek, papryka i kminek. Te przyprawy mogą powodować swędzenie, lekkie opuchnięcie, a nawet pieczenie ust.

Piwo i alkohol – rzadko wywołują alergię, ale mają pewien irytujący „potencjał”. Do ich produkcji wykorzystywane jest ziarno pszenicy i żyta (czyli traw - roślin zawierających silne alergeny). Wysypkę i zatkany nos mogą powodować także substancje zapachowe o owocowej nucie. Bezpieczne będą trunki robione z ziemniaków (wódka) cukru (rum) i agawy (tekila).

Guziki w ukochanych dżinsach - zawierają nikiel. Swędząca skóra w okolicy talii, lekko zaczerwieniona, to ich sprawka. Zdarza się to jednej piątej kobiet. Można cierpieć albo zastąpić plastikowymi.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze