Ziarna fasoli są bogatym źródłem kwasu foliowego, błonnika, białka, żelaza, magnezu i potasu. A to wiąże się z tym, że jedząc fasolę zmniejszamy ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i raka piersi.
Fasola dostarcza najlepiej przyswajalnego błonnika ze wszystkich produktów żywnościowych. Dzięki temu reguluje trawienie, obniża zły cholesterol, pomaga kontrolować wagę i ma działanie zapobiegawcze na cukrzycę i choroby serca. Zachorowania kobiet na choroby serca znacznie wzrastają z menopauzą.
Potas, a znajdziemy go w dużej ilości właśnie w fasoli, wpływa na wytrzymałość kości, funkcjonowanie mięśni i nerwów. Badania wykazały pozytywny związek między obecnością w diecie potasu a gęstością kości u kobiet przed-, około- i pomenopauzalnym wieku. Stąd wniosek, że spożycie fasoli pomaga w zapobieganiu osteoporozie u kobiet. Inne badania wskazały, że potas wpływa na obniżenie ryzyka kamicy nerkowej.
Tryptofan jest dla kobiet niezbędnym aminokwasem z kilku ważnych powodów. Potrafi na przykład podnosić poziom serotoniny w mózgu. Z tego powodu fasola poprawia sen oraz podnosi nastrój.