1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Czy w obliczu koronawirusa można pójść do stomatologa i czy jest to bezpieczne?

Fot. materiał partenra
Fot. materiał partenra
Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że tak. Leczenie stomatologiczne, przy zastosowaniu odpowiednich środków jest całkowicie bezpieczne.

Martwisz się, ponieważ od kilku dni pobolewa Cię ząb, ale nie wiesz, czy możesz udać się na wizytę do stomatologa? Punkty stomatologiczne pracują normalnie, a lekarze dokładają wszelkich starań, by leczenie odbywało się w bezpiecznych i komfortowych dla pacjenta warunkach. Dowiedz się więcej, jak pracują stomatolodzy i w jaki sposób udać się na swoją bezpieczną wizytę.

Po pierwsze minimalizowanie ryzyka zakażenia u pacjentów

To zadanie główne, które za punkt honoru stawia sobie każdy gabinet stomatologiczny. Reżim sanitarny dotyczy nie tylko samych pracowników, ale również zaleceń względem samego pacjenta.

Po wejściu do placówki dentystycznej obowiązuje nas nakaz zdezynfekowania dłoni, specjalnie przygotowanym płynem znajdującym się w widocznym miejscu. Najczęściej jest to recepcja, ale może byc to także szafka tuż przy drzwiach wejściowych. Personel ma także obowiązek przypomnieć pacjentowi o tej konieczności.

Wizyty są umawiane oczywiście tak, by w poczekalni znajdowało się jak najmniej osób, a pomiędzy zabiegami pozostało odpowiednio tyle czasu, by gabinet można było odpowiednio przygotować do kolejnej wizyty.

Pacjenci pozostają w bawełnianych maseczkach zasłaniających usta i nos do momentu, aż nie zacznie być wykonywany zabieg.

Na wizytę przychodzimy oczywiście bez osoby towarzyszącej. Wyjątkiem są dzieci, przy których może pozostać jeden z rodziców.

W skład zaleceń epidemiologicznych wchodzą również odkażanie i dezynfekcja gabinetu oraz sprzętów. Stąd tak istotne są przerwy pomiędzy wizytami.

Strefy wspólne zwykle zostaja wyłączona, poza toaletą, ale zachęca się pacjentów do jak najmniejszego korzystania z tych pomieszczeń.

Jakie zabiegi są najczęściej przeprowadzane?

Większość gabinetów pracuje normalnie, ale szczególnie zaleca się stawianie na wizyty mające na celu kontynuację leczenia kanałowego, bóle zębów, czy leczenie ortodontyczne, bądź zapalenie dziąseł.

W każdym z tych przypadków, niestawienie się na wizytę lub jej kilkumiesięczne odwlekanie może spowodować nieodwaracalne zmiany w strukturze zęba, które mogą się skończyć jego wyrwaniem.

Kiedy pacjent może nie zostac przyjęty?

Niektóre z gabinetów nie przyjmują pacjentów z potwierdzonym, pozytywnie testem na COVID-19. Wizyta może byc także odwołana, jeśli podczas rutynowego badania, pacjent przyzna się do kaszlu, kataru lub innych objawów charakterystycznych dla pandemii. Zmierzona zostanie także temperatura i jeśli będzie podwyższona to również zostanie nam odmówiona wizyta.

Ważne zatem, aby podczas rozmowy z gabinetem być szczerym. Na czas rutynowo zadawanych pytań określmy jasno naszą aktualną sytuację, aby personel mógł stwierdzić, czy istnieje niebezpieczeństwo zakażenia. Jeśli nie czujemy się dobrze to niestety wizytę będzie trzeba przenieść lub anulować.

Środowisko, w którym pracuje dentysta jest wyjątkowo mocno narażone na przenoszenie się bakterii i wirusów. Nic dziwnego, że tak ważny jest tu reżim sanitarny na najwyższym poziomie. To nie tylko bezpieczeństwo dla samego lekarza, ale przede wszystkim dla kolejnych pacjentów.

Uwaga! W związku z rozwojem pandemii koronawirusa większość gabinetów przyjmuje zapisy wyłącznie drogą telefoniczną lub mailową. Nie zapiszemy się na wizytę bezpośrednio!

Pamiętaj, że leczenie stomatologiczne jest niezwykle ważne, dla utrzymania Twojego zdrowego uśmiechu. Dlatego nie odkładaj wizyty, która jest konieczna dla zachowania nie tylko Twojego komfortu, ale również zdrowia.

I już dziś udaj się na swoją wizytę kontrolną, w celu wyeliminowania późniejszej konieczności ekstrakcji zęba!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze