1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy

123rf.com
Mięśniaki, a właściwie włókniako-mięśniaki należą do nowotworów nietworzących przerzutów i nieniszczących sąsiadujących tkanek. Występują one najczęściej w postaci łagodnych guzów niedających żadnych objawów.

Dokładna przyczyna powstawania mięśniaków nie jest do końca znana jednakże wiadomo, że rozrost tego rodzaju nowotworów wywołują estrogeny. To wyjaśnia dlaczego mięśniaki nie występują w okresie pokwitania, a po menopauzie samoistnie ulegają zmniejszaniu się.

Badania

Badanie ginekologiczne pozwala wykryć mięśniaki. Równie skuteczne w wykryciu wielkości i położenia mięśniaków są ultrasonografia i wziernikowanie macicy.

Objawy

Większość mięśniaków macicy występuje bezobjawowo. Bywa też, że ok. 30% mięśniaków daje objawy takie jak m. in. powiększenie brzucha, obfite i długotrwałe miesiączkowanie, zaparcia, przewlekłe bóle krzyża, bolesny ucisk na pęcherz moczowy, częstość oddawania moczu, bolesne współżycie, trudności w zajściu w ciążę i poronienia.

Leczenie

Mięśniaki dużych rozmiarów usuwa się zwykle chirurgicznie, natomiast mniejsze zazwyczaj się kontroluje załączając terapię hormonalną. Podawanie progestageów może likwidować większość przykrych objawów związanych z obecnością mięśniaków.

W leczeniu chirurgicznym często stosowana jest miomektomia, pozwalająca na zachowanie płodności, dzięki usunięciu jedynie mięśniaków, a nie części lub całości macicy.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze