1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Dolegliwości związane z pracą siedzącą – poznaj je i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!

Dolegliwości związane z pracą siedzącą – poznaj je i dowiedz się, jak sobie z nimi poradzić!

Fot. materiał partnera
Fot. materiał partnera
Osób wykonujących prace biurowe i inne rodzaje prac siedzących przybywa. Niestety, przybywa jednocześnie osób cierpiących na schorzenia związane ściśle z taką pracą i ogólnie z siedzącym trybem życia. Zaradzić im może codzienna dawka ruchu, a także zdrowa dieta. Co jednak zrobić, gdy pierwsze objawy zaczną dawać o sobie znać?

Ból pleców

Ból pleców, a także ból i sztywność karku, należą do najczęściej zgłaszanych schorzeń wśród osób wykonujących prace biurowe. Dokuczliwe dolegliwości prowadzą z czasem do zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa – nie należy więc ich bagatelizować. Najistotniejszą zmianą, jaką należy wprowadzić, jest wymiana krzesła biurowego na ergonomiczne. Takie krzesła i fotele biurowe mają regulowaną wysokość siedziska, a także kąt nachylenia oparcia. Są ponadto wyprofilowane tak, aby odpowiadały naturalnym krzywiznom kręgosłupa. Warto wybrać model posiadający także podpórkę pod kark. Dodatkowo zadbaj o biurko z blatem znajdującym się na odpowiedniej wysokości (tak, aby przedramiona swobodnie leżały na blacie) oraz właściwe ustawienia monitora komputera.

Nie zapominaj o krótkich przerwach w pracy – podczas tych przerw wykonaj kilka prostych ćwiczeń na kręgosłup, rozluźnij mięśnie szyi – „rozprostuj kości”.

Ból i uczucie ciężkości nóg

Długotrwałe siedzenie często skutkuje także tym, że pojawiają się problemy z krążeniem w obrębie kończyn dolnych. Ból, uczucie ciągnięcia, ciężkości nóg, to pierwsze objawy, których nie należy lekceważyć. Z czasem naczynia krwionośne stają się coraz bardziej widoczne pod skórą, drobne naczynka pękają, a duże naczynia powiększają się aż tworzą się wyraźne żylaki. Ponadto dojść może do zakrzepicy, czyli tworzenia się skrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Oderwanie się skrzepu to stan zagrożenia życia – może skutkować zawałem serca lub udarem mózgu.

Profilaktyka żylaków to przede wszystkim zmiana pozycji nóg oraz prowadzenie bardziej aktywnego trybu życia. Wskazany jest odpoczynek z uniesionymi nogami, unikanie obuwia na wysokich obcasach i obcisłych ubrań, noszenie podkolanówek uciskowych[1] oraz stosowanie preparatów np. z wyciągiem z kasztanowca, babki lancetowatej, z rutyną.

Hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to częsta dolegliwość u osób prowadzących siedzący tryb życia. Sprzyjają im zaburzenia perystaltyki jelit, np. częste zaparcia. na bogatą w błonnik i zapobiegającą zaparciom.

Hemoroidy można leczyć poprzez tzw. nasiadówki, czyli letnie kąpiele w wodzie z dodatkiem naparów ziołowych. I tutaj sprawdza się kasztanowiec, a także wyciąg z kory dębu, ruszczyka, oczaru wirginijskiego, krwawnika, nostrzyka[2]. Dodatkowo stosować można leki w postaci .

Nadciśnienie tętnicze

Siedzący tryb życia ma wpływ m.in. na pogorszenie się perystaltyki jelit, metabolizmu, co – zwłaszcza przy niedostatecznej ilości ruchu – sprzyja nadwadze i otyłości oraz podwyższonemu poziomowi cholesterolu. Przekłada się to negatywnie na wydajność pracy serca i wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Nadciśnienie prowadzi z kolei do chorób układu krążenia, które zagrażają zdrowiu i życiu. Podobnie jak w innych przypadkach, także i tu najważniejsze metody profilaktyczne to zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu, wprowadzenie zdrowej diety, ograniczenie ilości spożywanej soli rezygnacja z używek. Dodatkowo należy systematycznie mierzyć ciśnienie krwi oraz sprawdzać stężenie cholesterolu i glukozy we krwi[3].

Cukrzyca typu 2

Mała ilość ruchu oraz nadwaga to również główne przyczyny cukrzycy typu 2. Nadmiar glukozy we krwi z czasem powoduje uszkodzenie wielu narządów, w tym nerek, serca, ma także wpływ na pogorszenie wzroku. Zapobieganie cukrzycy to ponownie ruch i dieta, ale podstawą do rozpoznania choroby jest badanie: regularna kontrola poziomu glukozy na czczo oraz test tolerancji glukozy (OGTT). Cukrzyca bowiem często rozwija się bezobjawowo[4].

[1] Frołow M., „Profilaktyka żylaków”, , dostęp 20.01.20.

[2] Kołodziejczak M., „Zachowawcze leczenie choroby hemoroidalnej”, , dostęp 19.01.20.

[3] Matłacz A., „Pięć schorzeń, które grożą pracownikom biurowym”, dostęp 20.01.20.

[4] Ibid.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/03

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze