1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Zwierciadło poleca

Listopadowe wydanie miesięcznika „Sens” już w sprzedaży

Przyszła jesień a wraz z nią̨ – w wypadku wielu z nas – czarne myśli. O sobie, o świecie, o przyszłości planety. Coś jest takiego w tej porze roku, że nie tylko skłania do większej refleksji i zagłębiania się w siebie, ale też zwiastuje schyłek lata i rychły schyłek roku. Nic dziwnego, że i nasze myślenie zaczyna być schyłkowe... W listopadowym „Sensie” chcemy temu właśnie przeciwdziałać – pisze redaktor naczelna Joanna Olekszyk we wstępniaku do numeru.

Temat Numeru poświęcony został temu, by dobrze myśleć o swoim ciele. Za przewodniczkę mamy brytyjską gwiazdę aktorstwa Kate Winslet, które ze śmiechem mówi dziś „Teraz nawet nie patrzę w lustro, nie wysilam się. To najpiękniejsze, co przychodzi wraz z wiekiem. Jestem świadoma siebie i swojego wyglądu, akceptuję go”. I bez oporów odsłania swoje ciało przed kamerą, jeśli wymaga tego scenariusz. Przyznaje, że robi to ku pokrzepieniu innych kobiet. „Nie mam idealnych piersi, mam cellulit i krągłości. Jeśli taka świadomość wzmocni pewność́ siebie innych kobiet, to wspaniale”.

Więcej pokrzepiających wskazówek w Temacie Numeru: dr Christiane Northrup, autorka książki „Ciało kobiety, mądrość kobiety,” proponuje praktyki dialogu z ciałem; psychoterapeutka Katarzyna Miller zachęca do polubienia normalności swojego wyglądu; aktywistka Maja Staśko pomaga określić granice body shamingu, a edukatorka seksualna Joanna Keszka apeluje, by uwolnić się od wstydu, który zamyka kobietom usta.

W drugim stałym bloku „Sensu”: Temacie Specjalnym proponujemy detoks umysłu – wszyscy go dziś potrzebujemy. „Jak zauważa w jednym z artykułów psychiatra dr Sławomir Murawiec: zmiany klimatyczne, pandemia, a teraz los uchodzców – konfrontują nas ze zjawiskami, na którymi nie mamy kontroli. W ogóle kontrola nad czymkolwiek w tym życiu jest ułudą. Dzisiejsze czasy dobitnie nam o tym przypominają. I skłaniają do zmiany podejścia” – wyjaśnia dalej redaktor naczelna. Co warto zmienić? Przestać się zamartwiać, uwolnić się od poczucia winy, zadbać o nadwątloną stabilizację psychiczną i wartościowe relacje ze światem.

Jak tworzyć takie relacje z innymi ludźmi i jak o nie dbać, piszemy w naszym magazynie co miesiąc. Tym razem poprosiliśmy ekspertów o pomoc w znalezieniu odpowiedzi na następujące pytania:

 • Czy małżeństwu bez dzieci jest łatwiej czy trudniej? Martyna Harland rozmawia z terapeutą̨ Jackiem Masłowskim.
 • Dlaczego myślenie, że jeśli nastolatek mówi o swojej śmierci, to chce coś w ten sposób osiągnąć, jest złudne? Pedagożka Ewa Nowak pyta dr Halszkę Witkowską, suicydolożkę i autorkę prac o prewencji samobójstw.
 • Jak podnieść się po rozstaniu? – przedstawiamy 12-tygodniowy program psychoterapeutki i psycholog klinicznej Lisy Letessier.

Listopad tradycyjnie skłania do myślenia o przodkach i nieobecnych już bliskich, przyjaciołach, mentorach... O poszerzenie naszej zachodniej perspektywy poprosiliśmy autora książek i praktyka szamanizmu Roberta Rienta. Na otwarciu się na innych (póki nie jest za późno – można by dodać) opiera się również koncepcja nowego minimalizmu, który w skrócie zawiera się w haśle: „Mniej rzeczy, więcej ludzi”. Promują go autorzy książki „Kochaj ludzi, używaj rzeczy”: Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus, znani jako Duet Minimalistów. Miliony odsłon prowadzonej przez nich strony i ich podcastów wskazują, jak bardzo trafiają do nas ich słowa.

Ponadto w numerze stałe rubryki, m.in.:

 • Filmoterapia – o inspiracjach płynących z nagrodzonego na tegorocznym festiwalu w Gdyni filmie Łukasza Grzegorzka „Moje wspaniałe życie” rozmawają filmolożka Grażyna Torbicka i psycholożka Martyna Harland
 • Mentorki. Naszą przyszłość w cyfrowej rzeczywistości opisuje analityczka trendów Natalia Hatalska
 • Psychoastrologiczny portret – co oznacza bycie zodiakalnym Skorpionem?
 • Moc kobiet – o życiu z endometriozą pisze psychoterapeutka Ewa Klepacka-Gryz
 • Informator o warsztatach rozwoju, a także filmy i książki rozwojowe oraz wydarzenia, którym warto poświęcić uwagę.

Z życzeniami przyjemnych długich listopadowych wieczorów spędzanych w dobrym towarzystwie – także swoim, bo przecież od polubienia siebie zaczyna się sympatia wobec świata...

Redakcja magazynu „Sens”

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze