Bohaterkę naszej niezwykłej okładki czytelniczki „Zwierciadła” świetnie znają – to Katarzyna Miller. Tym razem jednak w wersji królowej Charlotty z Bridgertonów. Ale to nie wszystko, bo jest i druga okładka, kolekcjonerska. A na niej Marcin Dorociński. Aktor, który odniósł sukces nie tylko na naszym rynku filmowym.
Katarzyna Miller na naszej okładce oznacza zarówno spektakularną sesję, jak i piękną, szczerą rozmowę, którą przeprowadziła redaktorka naczelna Joanna Olekszyk. „Mam świadomość, że jestem dla wielu – szczególnie kobiet, choć wiem, że nie tylko – jakoś istniejąca i przyjemnie ważna. I bardzo mnie to rozczula” – mówi Kasia. I jeszcze: „Boże, jak ja lubię być starzejącą się kobietą! Nie muszę już wyglądać, być taka, jak chcą. Mogę mówić, co czuję, i robić, co chcę, bo w to wierzę i wiem, że to jest przemyślane, przeżyte i nie jest przeciwko nikomu. Dlaczego my, kobiety, mamy cierpieć z powodu tego, że pojawiają nam się zmarszczki albo że mamy ciało w kształcie ludzika Michelina, a nie gitary?”. Każda z nas znajdzie w tym wywiadzie coś dla siebie.
Ale to nie wszystko. Na drugiej okładce, kolekcjonerskiej, Marcin Dorociński, aktor, który do sławy i blichtru ma spory dystans. „Dla mnie najważniejsza jest rodzina” – mówi Grażynie Torbickiej. „Kiedy myślę o najbliższych, to wiem, że w nich jest moja siła. Patrzę na nasze dzieci, które właściwie wychowała moja żona, bo ja często wyjeżdżałem na zdjęcia. Monika też mogła pracować i moim zdaniem jest zdolniejsza ode mnie w swoim zawodzie, ale ambicje schowała do środka i oddała siebie naszym dzieciakom, a teraz są tego wspaniałe efekty”.
Niezwykły jest też nasz Temat Miesiąca. W listopadzie, kiedy częściej niż zwykle myślimy o stratach, o ludziach, którzy odeszli, oddaliśmy głos pisarce, poetce i naszej byłej felietonistce Annie Janko. Napisała osobisty, wręcz intymny tekst „Bo mi umarłeś”. O jej przeżywaniu żałoby. Jednak każdy może odnaleźć w nim coś swojego. Albo pokrzepienie. „Człowiek świeżo osierocony nie wierzy, że ukochana osoba zniknęła na zawsze. Czeka pod drzwiami na powrót, a nawet słyszy zgrzyt klucza w zamku. W nocy wsłuchuje się w drugi oddech obok albo odpowiada na wołający go po imieniu głos. I czuje dotyk ręki na ramieniu. Okazuje się, że koniec świata można zdefiniować, podzielić na części i przeżywa się go etapami, które mają swoje nazwy i występują w stałej kolejności. Porządek chaosu? Logika absurdu? Dobrze, że wcześniej o tym nie wiedziałam”.
Poza tym, jak zwykle, ciekawe spotkania. M.in. z aktorem Jędrzejem Hycnarem. „Jeszcze przed szkołą teatralną czytałem dramaty i od kiedy pamiętam, uwielbiałem w nich to, że przenoszą mnie w inne czasy. Nie mówię o uciekaniu od realnego świata w codziennym życiu, tylko raczej o potrzebie pamiętania o tym, jak było kiedyś. Mam starą duszę” – mówi Zofii Fabjanowskiej.
Karolina Rzepa zabłysnęła podczas minionego festiwalu filmowego w Gdyni, ale na swoją pozycję w świecie aktorskim pracuje od lat. Wybiera projekty zgodne z nią samą, a jak trzeba, potrafi wyjść im naprzeciw. Na festiwal w Gdyni przyjechała z „Dwiema siostrami” i krótkim metrażem „Comme des cowboys”. Z aktorką rozmawia Joanna Olekszyk.
Kamila Tarabura – reżyserka, scenarzystka (ma na koncie m.in. serial dla Netflixa „Absolutni debiutanci” i długometrażowy debiut „Rzeczy niezbędne”); po maturze złożyła papiery na medycynę i na stomatologię. „»Jaki masz pomysł na specjalizację?« – zapytał ojciec. »Medycyna sądowa«. Ojca bardzo to zirytowało, powiedział: »Zawsze musisz być na siłę oryginalna«. Miał długi wywód, słuchałam, a potem powiedziałam: »Dziękuję, idę na reżyserię«”. Rozmowa Aliny Gutek.
Z Filipem Cembalą, aktorem, wokalistą, tekściarzem, internetowym aktywistą, autorem książki „Lowizm, czyli na szlaku po ulgę”, rozmawia Zofia Fabianowska. Czym jest lowizm? „Chodzi o samozaopiekowanie, samozauważenie i samorozgrzeszenie. Dzięki którym o wiele łatwiej jest nam potem iść do świata z odpowiednim ładunkiem życzliwości. Ciągle słyszymy: »Weź się w garść«. I potem przeżywamy w tej zaciśniętej garści dni, tygodnie, lata, całe nasze życia. A może by zamiast w garść, spróbować wziąć się w ramiona?”.
W dziale Życie wewnętrzne piszemy m.in. o sygnałach ostrzegawczych w związku. Pojawiają się, choć często nie chcemy ich dostrzegać. Kiedy powinna się nam zapalić czerwona lampka? Mówi o tym Alinie Gutek psycholożka Olga Daliga.
Rozmawiamy też o seksie. A konkretnie o tym, czy i kiedy warto popróbować czegoś nowego w sypialni. Czy chodzi tylko o nutę perwersji? Czy o to, żeby nam było lepiej? Tłumaczy seksuolożka Agata Loewe-Kurilla. Wywiad Beaty Pawłowicz.
Kim są prawdziwi liderzy? „Nie mają narcystycznego kompleksu uzurpatora, więc nie mają też potrzeby rozpychania się na siłę we wszelkich hierarchiach i rankingach po to, by udowodnić sobie i światu, że są coś warci” – mówi Alinie Gutek psychoterapeuta Wojciech Eichelberger. „Muszą mieć nie tylko mocne głowy, ale i otwarte serca. No i tę trudną do zdefiniowania i opisania cechę zwaną charyzmą”.
Jak mówić „nie”? Rodzicom, dzieciom, szefom, światu? I dlaczego nam, kobietom, przychodzi to tak trudno? Z Natalią Waloch, autorką książki „Bo nie”, rozmawia Alina Gutek.
M jak manipulacja. Nie tylko doświadczamy cierpienia, ale też go używamy – mówi Joannie Olekszyk psycholożka Marta Niedźwiecka w „Niezbędniku nowoczesnej dziewczyny”. „Co innego, kiedy spotyka nas zły los, a co innego, kiedy w celu uzyskania pewnych korzyści wykorzystujemy rzeczy, które nam się przytrafiają, do tego, by zmuszać ludzi do pewnych świadczeń – opieki nad nami, użalania się, robienia czegoś za nas”.
W „Świecie młodych” trzydziestolatkowie Mateusz Kowalski i Robert Konecki, autorzy podcastu „Tutaj Podcast”, odważnie mierzący się z patriarchalnym pomysłem na męskość. „Nawet jeżeli sprawia nam trudność powiedzenie bliskiemu facetowi, że jest dla nas ważny, cieszymy się, że jest w naszym życiu, kochamy go – to musimy to trenować. Mężczyźni potrzebują głębokich relacji z innymi mężczyznami, więc normalizujmy takie wyznania zacieśniające więzi i budujące poczucie bezpieczeństwa”. Wywiad Angeliki Kucińskiej.
Jaką funkcję pełni w życiu wiara? „Z jednej strony to fundament, z drugiej drogowskaz. I w tym sensie dojrzała forma duchowości może pomagać w lepszym życiu” – mówi Joannie Olekszyk w cyklu „W kręgu wartości” prof. Bogdan de Barbaro.
Pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej, była szefową Amnesty International Polska, teraz jest dyrektorką polskiego biura Lekarzy bez Granic. Nieustannie upomina się o prawa człowieka, interweniuje, jest głosem wykluczanych, zbiera dowody istnienia. Nie chce być niemym świadkiem. Draginja Nadaždin to bohaterka cyklu Remka Grzeli „Mam wpływ”.
Ponadto w grudniowym „Zwierciadle”:
- Lubicie kryminały Camiili Läckberg? To zapraszamy do Fjällbaki – pokazujemy ją w fotorepotażu.
- Co zrobić z wielką sztuką złych ludzi? To pytanie wraca za każdym razem, kiedy na jaw wychodzą przestępstwa kolejnych artystów. Tekst Soni Kiszy.
- Rodzina we wnętrzu, czyli Jola Ogar-Hill, wicemistrzyni olimpijska w żeglarstwie, jej żona reżyserka Esperanza „Chuchie” Hill i Julivert – ich dom pod słońcem Majorki.
- Moda na co dzień – czyli powrót do lat 90. W odrobinę zmienionej wersji.
- Uroda. Portret Jagi Hupało, fryzjerki artystki. I wszystko, co powinniśmy wiedzieć o konotoksynie.
- Czym jest comfort food? Jak smakuje? Mówią o tym szefowie kuchni Yotam Ottolenghi i Verena Lochmuller. Sprawdźcie.
- kultowym kremem nawilżająco-odmładzającym do twarzy i pod oczy na dzień i na noc Divine Cream Samarite,
- kalendarzem Logos Tour na 2025 rok w pięciu wzorach do wyboru. A w nim przejrzyste kalendarium od października 2024 do grudnia 2025 roku, specjalny planner, cytaty na każdy tydzień i miejsce na notatki,
- matową pomadką w płynie Wonder Match od Eveline Cosmetics,
- dodatkiem „”Wolni od stresu”,
- książką – różne tytuły do wyboru.