Jest rok 1973. Dobiegający sześćdziesiątki sławny pisarz Luys Forest pracuje właśnie nad swoją autobiografią, gdy do jego nadmorskiej posiadłości niespodziewanie przyjeżdża 20-letnia krewna Mariana.
Dziewczyna jest typowym dzieckiem kwiatem: prowadzi bujne życie seksualne, nie stroni od używek, ani myśli się ustatkować. Do wujka wysyła ją matka dziennikarka – z zaleceniem, by napisała o nim reportaż. Mariana oczywiście nie pali się do tego zadania, ale pomaga wujowi w przygotowywaniu książki wspomnieniowej.
Konfrontacja szczerej do bólu dziewczyny z zakłamanym mężczyzną owocuje coraz bardziej dziwnymi skutkami. Forest zmuszony zostaje do rozliczenia się z niechlubną przeszłością polityczną (był działaczem faszyzującej Falangi), ale także z występkami erotycznymi, do których za nic nie chce się przyznać. Nieustępliwa „reporterka” ucieka się więc do ostatecznego środka nacisku. Ani ona, ani jej wuj nie wiedzą, że…Że wypieranie prawdy może prowadzić do tragedii. A ten, kto fałszuje przeszłość, zazwyczaj ma niejedno na sumieniu. Lektura ku przestrodze.
przełożył Marcin Michalski, Znak, Kraków 2010, s. 200