1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Spotkanie

Spotkanie

Walter wygląda na oschłego formalistę, starzejącego się samotnie po śmierci żony nudziarza. Wytrącony niecodziennym zdarzeniem z rutyny zajęć wykładowcy ekonomii powoli zaczyna przesuwać punkt ciężkości swojego życia w obszary dotąd mu nieznane.

Na przykład grywa teraz w parku na afrykańskim bębnie ze swoim młodym syryjskim przyjacielem Tarekiem. A kiedy chłopak trafia do aresztu urzędu imigracyjnego, opłaca mu adwokata, regularnie odwiedza w więzieniu, otacza opieką jego matkę. Jednym słowem, zyskuje rodzinę. Ale nie tylko. Uczy się uważności dla drugiego człowieka. Spostrzega, jak łatwo ulec mechanizmowi uprzedmiotowienia tych, których uznamy za niewygodnych. Tak dzieje się z Arabami w Stanach po 11 września, ale podobnie postępował jeszcze niedawno on sam, traktując swoich studentów niczym uprzykrzonych petentów. Podobnie jak w „Dróżniku”, skromnym debiucie McCarthy’ego, który przyniósł mu zasłużony rozgłos, reżyser czyni ze spotkania, skrzyżowania się dróg kilku osób, wydarzenie przełomowe, zdolne dokonać rewolucyjnych zmian w ich losie.

The Visitor, USA 2008, reż. Tom McCarthy, wyk. Richard Jenkins, Hiam Abbas, Danai Gurira, Haaz Sleiman, dystr. ITI Cinema

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze