1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło
  4. >
  5. Mark Kurzem "Maskotka. Nazistowski sekret mojego żydowskiego ojca"

Mark Kurzem "Maskotka. Nazistowski sekret mojego żydowskiego ojca"

Wymowne zdjęcie widoczne na okładce książki Marka Kurzema odnalazło się dość późno. Alex Kurzem zachował jednak wiele innych fotografii dokumentujących wczesny etap jego życia. Prawda o nim długo nie wychodziła na jaw, bo gdy Alex opowiadał rodzinie o swoim dzieciństwie, zasłaniał zdjęcia tak, by nie widać było oznaczeń SS na jego mundurze.

 

Jak żydowski chłopczyk trafił do oddziału łotewskich esesmanów? To krótka historia – żołnierze znaleźli go w lesie i wykorzystali w celach propagandowych, do poprawienia swojego wizerunku. Co się działo z Aleksem wcześniej? To długa historia, której odtworzeniem zajął się po latach syn „żołnierzyka”. Niezbyt wspierany przez ojca, bo ten oczywiście wepchnął swoją przeszłość między senne koszmary. Nie zapomniał wprawdzie o najbardziej przerażającym z jej rozdziałów, lecz z okresu, który go poprzedzał, pamiętał tylko dwa słowa: „Kojdanów” i „Panok”.

Czy opiekunowie znali pochodzenie Aleksa i każąc mu odgrywać haniebną rolę, chcieli go uratować? Czy chłopiec był tylko ofiarą, czy także katem? Co wydarzyło się w przeddzień ucieczki dziecka? Ani Mark, ani Alex nie potrafią odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie wiążą się z tą tajemnicą. Próbują jednak, a ich próba przekłada się na jedną z takich książek, które na zawsze pozostają w pamięci.

przełożył Jan S. Zaus, Replika, Poznań 2008, s. 431

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze