1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

Czarna Dalia

W amerykańskim kinie antenat w prostej linii Quentina Tarantino (zarazem jego mistrz), Brian De Palma, przyzwyczaił nas do mocnych wrażeń. W „Czarnej Dalii” rezygnuje ze stosowanych zazwyczaj efektów, konsekwentnie poddając się wymogom estetyki czarnego kryminału.

Choć jest makabryczne morderstwo, to obywa się bez ogrywanej z charakterystycznym dla De Palmy humorem drastyczności, choć pojawia się częsty u niego wątek pornografii, to podany jest w zmiękczonej wersji starych czarno białych taśm. Śledztwo prowadzone w Los Angeles lat 40. przez dwóch policjantów (byłych bokserów) toczy się w sprawie morderstwa początkującej aktorki. Oglądamy kulisy Hollywood – ciemne, zbrukane krwią i nierządem. Wielkie pieniądze, które za fabryką snów stoją, reprezentuje tu zdegenerowana rodzina Linscottów. A Hollywood? Nic sobie z tego nie robi, odnosi tylko korzyści z demaskatorskich zapędów swoich wychowanków.

Black Dahlia, USA 2006, reż. Brian De Palma, wyk. Josh Hartnett, Aaron Eckhart, Scarlett Johansson, Hilary Swank, dystr. Kino Świat

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze