1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zwierciadło

Twarda Sztuka

I znów opowieść o silnej kobiecie i babci w jednej osobie. Tym razem w wydaniu amerykańskim, w wykonaniu samej Jane Fondy. Jej Georgia ociera się co prawda o stereotyp – kobiety z amerykańskiej prowincji trzymającej się przez całe życie nienaruszalnych zasad – ale zderzona z dwiema innymi bohaterkami traci, z korzyścią dla filmu, swoją nieskazitelną prawość.

Twarde zasady Georgii przydają się w rozgrywce ze zbuntowaną, nieradzącą sobie z wchodzeniem w dorosłość wnuczką Rachel. Ale trudno nie zadać sobie pytania, dlaczego te same zasady nie zdały egzaminu przy wychowywaniu własnej córki, a matki Rachel, kobiety uzależnionej od alkoholu i męża, niepotrafiącej rozpoznać chorej życiowej sytuacji, w której tkwi od lat. Fonda sprostała trudnemu zadaniu pokazania subtelnej gry między wiernością zasadom a miłością pociągającą za sobą wyrozumiałość. Dzięki temu „Twarda sztuka” wyłamuje się z szablonu, a jej szczęśliwe zakończenie mimo wszystko wzrusza, choć jest o krok od popadnięcia w śmieszność.

Georgia Rule, USA 2007, reż. Gary Marshall, wyk. Jane Fonda, Lindsay Lohan, Felicity Huffman, Dermot Mulroney, dystr. Monolith Films

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze