1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Rodzina

O tym, że relacje międzypokoleniowe nie należą do najłatwiejszych chyba nikogo nie należy przekonywać. Tym bardziej, gdy mamy z nimi do czynienia wewnątrz tzw. rodziny z tradycjami.

Główna bohaterka, Ditte, staje przed trudnym życiowym wyborem. Dostała właśnie wymarzoną propozycję pracy w Nowym Jorku. W tym samym czasie okazuje się jednak, że jej ojciec jest umierający i pragnie, by to właśnie ona przejęła po nim interes rodzinny. Przed nią dwie ścieżki - realizowanie swoich pasji i marzeń zawodowych, co doprowadzi do poczucia żalu ze strony ojca i wyrzutów sumienia, bądź zrezygnownie z kariery, która na zawsze mogłaby odmienić jej życie. Sytuacja jest o tyle ciężka, że Ditte całkiem niedawno usunęła ciążę - po to, by móc wyjechać do Stanów.

Nikt nie potrafi tak dogłębnie i precyzyjnie wejść w ludzkie emocje na ekranie jak Duńczycy. Film reżyserki Pernille Fischer Christensen, choć nie do końca przekonujący na poziomie samego scenariusza, dość zgrabnie i z wyczuciem porusza się po materii przynależności do rodziny i obowiązków jakie ta ze sobą niesie. To także niezwykle intymny portret relacji córki ze swoim ojcem. Na pochwałę w szczególności zasługują aktorzy. Lene Maria Christensen (Ditte) oraz Jesper Christensen w roli jej ojca (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) wspaniale odegrali trudne emocje, z którymi borykają się bohaterzy tego poruszającego dramatu.

En Familie, Dania 2010, reż. Pernille Fischer Christensen, wyk. Lene Maria Christensen, Jesper Christensen, Pilou Asbaek, Anne Louise Hassing, dystr. Vivatro

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze