1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Złote Maski w Łodzi

Po raz dwudziesty rozdano nagrody przyznawane przez łódzkich recenzentów teatralnych.

W tetrze im. S. Jaracza wręczono 11 Złotych Masek aktorom, reżyserom oraz innym twórcom, za spektakle, których premiera odbyła się w ostatnim roku.

Najwięcej nagród zebrał spektakl „Przed odejściem w stan spoczynku” Thomasa Bernharda w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

- Grzegorz jest bardzo skupiony na wydobyciu z aktorów jakiejś barwy, nie tylko emocjonalnej, ale też intelektualnej. To była wspaniała praca. Zawsze fascynował mnie teatr, gdzie aktor pełnił jakąś wyższą rolę. – wyjaśnia Matylda Paszczenko, nagrodzona za rolę Klary w „Przed odejściem w stan spoczynku”, a także za role w dwóch innych spektaklach. –Dla mnie najistotniejsza jest nagroda właśnie za ten spektakl. To jest trudne przedstawienie aktorskie i wiem, że może się nie podobać szerszej publiczności. Kultura masowa mocno skaziła teatr. Dlatego cieszę się, że ten spektakl został doceniony.

„Przed odejściem w stan spoczynku” nagrodzono w kilku kategoriach: za najlepszą reżyserię, najlepszy spektakl, najlepszą rolę męską oraz żeńską (oprócz Matyldy Paszczenko nagrodę odebrała Milena Lisiecka za rolę Wery). Dwie Złote Maski przyznano także za najlepszą reżyserię. Obok Grzegorza Wiśniewskiego, nagrodzony został Mariusz Grzegorzek za spektakl „Słowo” Kaj Munk.

W tym roku wręczono też Złote Maski za muzykę (Jakub Ostaszewski), scenografię (Wojciech Stefaniak) i dwie Nadzwyczajne Złote Maski, m.in. dla dyrektorów Teatru Jaracza za przygotowanie pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy".

Zakończenie sezonu artystycznego połączone było  z pokazem spektaklu "The Infernal Comedy - Wyznania seryjnego mordercy" z Johnem Malkovichem.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze