Na księgarskie półki trafiła właśnie kolejna powieść norweskiego pisarza Jo Nesbø zatytułowana Pancerne serce. To siódmy tom serii, którą scala postać głównego bohatera komisarza Hole’a.
Jeśli nie mieli jeszcze Państwo przyjemności go poznać – pozwólcie, że przedstawię. Komisarz Harry Hole – legenda norweskiej policji, wybitny śledczy, nałogowy palacz, alkoholik, do bólu lojalny wobec przyjaciół, bezwzględny jako wróg. Balansujący na granicy prawa tropiciel zbrodniarzy. Mimo, że wiele cech Harry’ego Hole odnaleźć można w innych bohaterach kryminalnych serii, postać stworzona przez Nesbø nie pozostawia czytelnika obojętnym. To człowiek z krwi i kości. Z wadami, zaletami i słabościami. I właśnie dzięki temu małomównego Harry’ego Hole naprawdę można polubić. Wydaje się zresztą, że obok mankellowskiego Kurta Wallandera oraz Lisbeth Salander z bestsellerowej trylogii Millenium, to najciekawsza postać stworzona przez skandynawskich twórców kryminałów.
W poprzedzającym Pancerne serce tomie Pierwszy śnieg, Harry Hole odniósł sukces (schwytanie seryjnego mordercy) i porażkę (rozstanie z ukochaną kobietą). Zraniony, pozbawiony nadziei komisarz wyjeżdża do Hongkongu, gdzie (jakżeby inaczej) pogrąża się w nałogach (do tradycyjnych używek dodaje opium) i pakuje się w tarapaty (a – jak wiadomo – z Triadą nie ma żartów). Tymczasem w Oslo dwie kobiety zostają utopione we… własnej krwi. Przełożony Harry’ego Hole postanawia niezwłocznie ściągnąć do Oslo jedynego norweskiego specjalistę od chwytania seryjnych morderców. Do powrotu Harry’ego skłania nie tyle prośba o pomoc, ile informacja o złym stanie zdrowia ojca. Jednak instynktu myśliwego nie da się oszukać. Od chwili powrotu Harry dzieli swój czas na czuwanie przy łóżku umierającego ojca i poszukiwanie mordercy, który do uśmiercania kolejnych ofiar używa między innymi wyrafinowanego narzędzia tortur (wyprodukowanego w limitowanej edycji)…
Niewykluczone, że już wkrótce Jo Nesbø trafi na czołówki list bestsellerów nie tylko w rodzinnej Skandynawii. Norweg podpisał bowiem umowę z brytyjskim Working Title Films na ekranizację Pierwszego śniegu.
przekł. I. Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2010