1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Joanna Racewicz „12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie”

Joanna Racewicz „12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie”

O smoleńskiej tragedii napisano miliony słów. Każdego dnia słyszymy o niej w radiu, telewizji, czytamy w prasie. W rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu na księgarskich półkach ukazało się kilkanaście książek poświęconych tragicznym wydarzeniom w smoleńskim lesie. Jednak „12 rozmów o miłości. Rok po katastrofie” jest inna od pozostałych.

To dwanaście wzruszających rozmów o ukochanych mężczyznach. Lucyna Gągor, Barbara Kazana, Joanna Krupska, Małgorzata Michalak, Beata Lubińska, Magdalena Protasiuk, Jolanta Przewoźnik, Krystyna Łuczak-Surówka, Barbara Stasiak, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska opowiadają o swoich mężach, Izabella Sariusz-Skąpska o ojcu, a Halina Jankowska oraz jej córka Elżbieta Łuczyńska o synu i bracie.

To rozmowy o miłości i radości. O wspólnym życiu. O dzieciach. To też rodzinne historie – czasami smutne, czasami wesołe. Opatrzone zdjęciami z prywatnych albumów sprawiają, że Ci wszyscy, których od ponad roku oglądamy na czarno-białych zdjęciach przepasanych kirem stają się ludźmi z krwi i kości. Za którymi najbliżsi tęsknią każdego dnia. To też rozmowy o stracie i żałobie. I o tym jak dużo tracimy w pośpiechu dnia codziennego.

Bohaterki książki rozmawiają z Joanną Racewicz szczerze i otwarcie. Zapewne dlatego, że jest jedną z nich. Mąż autorki – oficer Biura Ochrony Rządu, kpt. Paweł Janeczek – był w TYM samolocie. A ona jest jedną spośród osób, których życie odmieniło się pewnego kwietniowego poranka. Dwanaście miesięcy temu drogi tych kobiet splótł ze sobą los. Jak same mówią – w swoim towarzystwie czują się najlepiej. Razem płaczą. I razem na powrót uczą się śmiać. Są dla siebie wspraciem w zmaganiach z żałobą. Zwyczajną  –  bo każdy człowiek opłakuje śmierć bliskich osób. Wyjątkową –  bo rozgywającą się w blasku fleszy.

Wydawnictwo Zwierciadło, kwiecień 2011, s. 288

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze