1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Transmisja online „Goplany“ z Małgorzatą Walewską

Teatr Wielki Opera Narodowa/mat.pras.
Teatr Wielki Opera Narodowa/mat.pras.
Premiera „Goplany” została przyjęta entuzjastycznie, ale opera dziś należy do prawie zapomnianych. Do repertuaru Teatru Wielkiego Opery Narodowej trafiła po ponad 40 latach od ostatniej inscenizacji. 3 listopada spektakl będzie transmitowany online.

Libretto do „Goplany“ powstało według „Balladyny“ Juliusza Słowackiego, autorem muzyki jest Władysław Żeleńskiego, następca Stanisława Moniuszki w Konserwatorium Warszawskim. Eksperci zwracają uwagę na podobieństwo liryczne „Goplany” do twórczości Moniuszki. Opera miała premierę w 1896 r. w Krakowie. Została bardzo dobrze przyjęta, ale po 50 latach praktycznie zniknęła z programu scen operowych. Ostatnio - przed aktualną inscenizacją - była wystawania w końcu lat 40. XX wieku. W październiku br. powróciła do Teatru Wielkiego Opery Narodowej w reżyserii Janusza Wiśniewskiego i pod batutą Grzegorza Nowaka. Grzegorz Nowak jest jednym  z  głównych dyrygentów Royal Philharmonic Orchestra w Londynie i należy do ścisłej czołówki  najlepszych polskich dyrygentów. Janusz Wiśniewski, znany jako następca Tadeusza Kantora,  zasłynął swoimi awangardowymi przedstawieniami, które istotnie naznaczyły teatr polski lat 80. W obsadzie znaleźli się m.in. Małgorzata Walewska, Wiolettą Chodowicz, Edyta Piasecka, Katarzyną Trylnik oraz Arnold Rutkowski i Rafał Bartmiński.

Dzięki transmisji online „Goplanę“ będzie mogła zobaczyć nie tylko widownia teatru. 3 listopada 2016 o godz. 18.50 Spektakl będzie transmitowany na żywo na platformie Teatru Wielkiego Opery Narodowej vod.teatrwielki.pl oraz na theoparaplatform.eu. To już druga opera TWON, która trafia do melomanów za pośrednictwem internetu. Pierwszą, „Straszny dwór” Moniuszki, do tej pory obejrzało łącznie ponad 170 tysięcy widzów, co odpowiada ponad 100 wystawieniom w teatrze. To olbrzymi sukces - porównywalny z najpopularniejszymi transmisjami z uznanych oper europejskich. Czy opera Żeleńskiego przekroczy ten rewelacyjny wynik, okaże się już wkrótce,

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze