1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Hanna Gil-Piątek, Henryka Krzywonos „Bieda. Przewodnik dla dzieci”

Hanna Gil-Piątek, Henryka Krzywonos „Bieda. Przewodnik dla dzieci”

Blanka mieszka w pięknym pałacu otoczonym dużym ogrodem. Nie brakuje jej niczego. Jej tata jest prezydentem, a mama prawdziwą pięknością. Niestety, są to jedynie marzenia... W rzeczywistości Blanka ma na imię Ania, mieszka u babci w jednym pokoju wraz z mamą, siostrą i bratem. Mamy Ani najczęściej nie ma w domu – ciężko pracuje, by związać koniec z końcem. Rodzina Ani jest biedna.

Czy książka dla dzieci o biedzie to dobry pomysł? Często rodzice wychodzą z założenia, że przed pewnymi zjawiskami dzieci powinno się chronić. Należą do nich między innymi śmierć, wojna, głód oraz bieda. Tymczasem prędzej czy później o większości z nich dziecko usłyszy lub się z nimi bezpośrednio zetknie. Od rzeczywistości nie da się bowiem dziecka odizolować, co więcej – nie powinno się tego robić. Należy natomiast z nim rozmawiać, oczywiście adekwatnie do jego wieku.

Jednym z tych „niewygodnych”, trudnych tematów jest bieda. Jak opowiedzieć dziecku, że nie wszyscy jego rówieśnicy mają sytuację materialną podobną do tej, która panuje w jego domu? Jak wytłumaczyć, dlaczego rodziców niektórych dzieci nie stać na zabawki oraz ubrania i że są dzieci, które żyją w bardzo trudnych warunkach? Pomoże nam w tym wyżej wspomniana Ania, która opowie o swojej rodzinie, a także przybliży problem biedy w Polsce. Wytłumaczy, skąd bieda się bierze, jakie stereotypy związane są z tym zjawiskiem, w jaki sposób bieda wyklucza ze społeczeństwa i jakie metody w walce z ubóstwem własnych rodzin obierają dzieci. W drugiej części książki, współautorka – Henryka Krzywonos, opowie historie z własnego dzieciństwa, niezwykle ubogiego, w którym od biedy gorszy był tylko wstyd...

Rok 2010 został ogłoszony przez Unię Europejską Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. To bardzo ważna inicjatywa, a jednym ze sposobów walki z ubóstwem jest uwrażliwienie na nie naszych dzieci.

* Książki nie można kupić - jest rozsyłana m.in. do świetlic środowiskowych, dodawana w prezencie przy zakupie dowolnego innego tytułu w sklepie internetowym Krytyki Politycznej oraz dostępna bezpłatnie w księgarni w CK Nowy Wspaniały Świat oraz Świetlicach KP w Gdańsku i Cieszynie. Krytyka Polityczna, grudzień 2010 r.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze