1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Jean-Philippe Arrou-Vignod "Jaśki"

Kiedy zobaczyłam, że wydawca poleca przygody Jaśków, posługując się zwrotem "nowi kumple Mikołajka", obudził się we mnie sprzeciw. O nie! - pomyślałam. - Mikołajek jest jeden, jedyny. I nikogo prócz Rufusa, Alcesta, Euzebiusza, Joachima, no i jeszcze kilku innych niesfornych kolegów samego Mikołajka, nie da się nazwać jego kumplami. Jakieś Jaśki. Też coś!

Tymczasem książka o Jaśkach miło mnie zaskoczyła. Przygody piątki, a od pewnego momentu szóstki (nie zdradzam żadnej tajemnicy! - o tym, że Jaśków będzie sześciu można przeczytać na 4. stronie okładki) nieznośnych, a jednocześnie przeuroczych chłopców, są naprawdę zabawne. Jaśki, czyli przemądrzały Jan-A, pulchny Jan-B - narrator opowieści, Jan-C, który nigdy nic nie rozumie, Jan-D zwany Janem Demolką, uroczo sepleniący Jan-E i malutki Jan-F, mają taki sam pierwszy człon imienia (co często wzbudza zdumienie otoczenia), dobrze zorganizowaną mamę, nieco gorzej zorganizowanego tatę, dziadka Jana (!) i babunię Janeczkę (!!!). Mają też talent do pakowania się w nie lada tarapaty. Zresztą czegóż innego można spodziewać się po szóstce chłopaków? Autor książki Jean-Philippe Arrou-Vignod, doskonale wie, o czym pisze. Wychował się bowiem z pięcioma braćmi, a "Jaśki-Jakieś-Tam" są ich literackim portretem.

Akcja rozgrywa się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Razem z rodziną Jaśków mamy szansę oglądać pierwszy krok człowieka na księżycu oraz dzielić marzenia o telewizorze, który był wówczas przedmiotem luksusowym. O tym, że są to odległe czasy świadczą również klapsy rozdawane przez tatę Jaśków w chwilach najwyższego zdenerwowania.

Książka ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę. Podobnie jak w przypadku przygód Mikołajka, dorośli czytając Jaśki dzieciom, mają szansę bawić się równie dobrze jak pociechy!

Jedyne co może zirytować, to duża ilość obraźliwych wyzwisk, którymi obrzucają się bracia. I nie są to poczciwe "pajace" z Mikołajka... Niektórzy rodzicie będą więc zmuszeni na bieżąco "cenzurować" tekst.

przekł. Joanna Schoen, Wydawnictwo ZNAK, s. 360, październik 2010

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze