1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Oczy Eugena Kallmanna”, nowy kryminał Nessera z psychologicznym tłem

Kryminały Hakana Nessera urzekają niespieszną narracją, niepostrzeżenie wciągają w mroczny i pozornie zwyczajny świat. Jego najnowsza powieść „Oczy Eugena Kallmanna” to psychologiczny portret narodzin zła w małym szwedzkim miasteczku.

Eugen Kallmann, najbardziej lubiany i szanowany przez uczniów nauczyciel języka szwedzkiego nagle popełnia samobójstwo. Jest początek lat 90., w Szwecji odradzają się nastroje faszystowskie, w miasteczku szerzy się ksenofobia. Ktoś maluje obraźliwe hasła i swastyki na murach, ludzie dostają pogróżki. Robi się niespokojnie i groźnie. Gdy narrator i główny bohater Leon zaczyna po latach pracę szkole, gdzie kiedyś uczył Kallmann, jest głęboko poraniony i smutny. W wypadku na morzu właśnie stracił dwie ukochane kobiety - żonę i córkę i próbuje się pozbierać po tej tragedii. Trafia na sekretne zapiski Eugena Kallmana i rozpoczyna śledztwo.  Nieoczekiwanie dołącza do niego  nowa koleżanka z pracy - Ludmiła, atrakcyjna nauczycielka znudzona swoim małżeństwem i uporządkowanym życiem.

Losy bohaterów i historia zbrodni splatają się ze sobą. Poznajemy ich codzienność i trudną przeszłość. Okazuje się, że małżeństwo Leona wcale nie było takie idealne, a mężowi Ludmiły można nie jedno zarzucić. Gdy kobieta odkrywa, że jej związek jest fikcją, nie jest nawet zdziwiona... To odkrycie pozwala jej otrząsnąć się z życiowego marazmu i ruszyć dalej. Leon i Ludmiła nawiązują romans i… więcej nie zdradzę, bo ich historia miłośna - choć zwyczajna i w pewnym sensie typowa - jest arcyciekawa. Żyją w dusznym małomiasteczkowym klimacie, który symbolizuje świat niewolny od zła. Mimo to Leon nieustannie drąży temat śmierci Eugena i sekret jego czujnych, smutnych oczu. I nie odpuszcza, dopóki nie pozna prawdy.

Hakan Nesser jest autorem poczytnych kryminałów, nagradzanym , tłumaczonym i docenianym. Ale to przede wszystkim dobry pisarz, który świetnie zna i rozumie swoich bohaterów, nie pozwala, by „wymknęli” mu się i „rozmyli”.  Nesser potrafi precyzyjnie doprowadzić intrygę do końca, jednocześnie nie kładąc nacisku na jej rozwiązanie. Czytanie jego powieści to niezwykła przygoda. Nie przegapcie tej książki!

Hakan Nesser, „Oczy Eugena Kallmana”, Wyd. Czarna Owca 2017

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze