1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Chopin na Krakowskim Przedmieściu

Chopin na Krakowskim Przedmieściu

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
3 września br. na Skwerze Hoovera w Warszawie odbędzie się finał letniego cyklu koncertów pt. "Chopin na Krakowskim Przedmieściu". Głównym punktem programu będzie występ holenderskiego Peter Beets Trio w programie "Chopin Meets The Blues" oraz polska prapremiera projektu Sławka Jaskułke "Chopin na 5 fortepianów".

Peter Beets (czytaj > bets) uważany jest za spadkobiercę Oscara Petersona i jednego z najlepszych europejskich pianistów jazzowych. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata oraz najważniejszych festiwalach z Nord Sea Jazz i Montreux na czele. Grał tam m.in. z gigantami tej klasy co: Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater, Roy Hardgrove, George Coleman, Elvin Jones, Johnny Griffin, Chris Potter, John Clayton oraz tworzył duety z samym Chickiem Coreą. Kilkakrotnie występował w Polsce – m.in. Festiwal Pianistów Jazzowych, Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Gdynia.

Jesienią 2010 roku ukaże się wreszcie dawna zapowiadany album „Chopin Meets The Blues” w całości poświęcony nowym, zupełnie innym od naszych i zaskakującym interpretacjom dzieł Chopina

Poza własną działalnością koncertową Peter Beets często akompaniuje znanym wokalistkom jazzowym - Rita Reys, Deborah Brown, Dee Daniels i Lils Macintosh.

W 2004 roku Peter Beets po raz pierwszy wystąpił w Polsce, na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. W trzy lata później zagrał na Bielskiej Zadymce Jazzowej, a w następnych latach był gościem festiwali w Gdyni Słupsku, Rybniku, Sopocie i Bydgoszczy.  Wszędzie jego występy kończyły się owacją na stojąco.

Chopin Na 5 Fortepianów jest nowatorską wizją interpretacji muzyki naszego najwybitniejszego kompozytora, a niecodzienny aparat wykonawczy są dowodem wielkiego kunsztu i odważnej kreacji twórczej artysty. Sławek Jaskułke w tej niezwykle ambitnej i wyrafinowanej formie konfrontuje dwa światy - klasyki i jazzu, jednak w tym przypadku na zupełnie innych zasadach. Forma kolażu muzycznego inspiruje do swoistego dialogu między światem klasycznym, a jego jazzowymi interpretacjami. Jaskułke koresponduje z muzyką Chopina w sposób odważny i nowatorski. Opierając się na bogactwie własnej wyobraźni, nawiązuje z nią ambitny dialog. Wzbogaca ją o własnymi przemyśleniami, opiewa ją oryginalnymi i niekonwencjonalnymi aranżacjami, czyniąc z niej jedynie pretekstem do powstania nowych kompozycji. Artystyczna wizja i muzyczna koncepcja całości oparta jest na mocnych fundamentach pięciu wyróżniających się indywidualności naszej sceny muzycznej.

• Sławek Jaskułke (1979) – jeden z największych talentów polskiego Jazzu. Pianista, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i fimowej, producent muzyczny, członek Kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata (Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Filharmonia Monachijska, Radio City Hall w Hong Kongu, Performing Arts Center w Moskwie) oraz na największych festiwalach (Nord Sea Jazz, Berlin Jazz, Red Sea Jazz Festival).

• Katarzyna Borek (1980) – jedna z najwybitniejszych klasycznych pianistek młodego pokolenia, laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. m.in: Gent, Balzano, Getynga, Moskwa oraz „Young New Talents2009” w Belgii.

• Joanna Duda (1983) – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku, studentka pianisty Michała Tokaja. Obecnie poza własnym Super Extra 3jo, współtworzy Kwintet Wojtka Mazolewskiego, Afrokolektyw i AuAuAu.

• Paweł Kaczmarczyk (1984) – student Akademii Muzycznej w Katowicach, „Nowa Nadzieja” w plebiscycie „Jazz Forum (2004-6), laureat międzynarodowych konkursów i stypendysta Ministra Kultury. Prowadzi własny Audiofeeling. Nagrywa w prestiżowej wytwórni ACT

• Piotr Orzechowski (1990) – zwycięzca Montreux Jazz Piano Competition ‘2011, laureat wielu innych konkursów (m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Festiwal Filmowy Andrzeja Wajdy, Korkus Jazz, Cracow Swing, Latin Jazz Festival), stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lider formacji: Piotr Orzechowski Quintet i Venosa Quartet.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze