1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Integracja sensoryczna w muzeum! Nowa wystawa „Praga sensorycznie”

Wystawa „Praga sensorycznie". (Fot. Materiały partnera/kamilaszuba.com)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
„Praga sensorycznie” to wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi, która korzysta z zasad integracji sensorycznej. Dzięki nowoczesnym instalacjom podczas zwiedzania zaangażowane są wszystkie zmysły. Muzealna wycieczka po różnorodnej i wielokulturowej dzielnicy, pozwala nie tylko zobaczyć, ale też poczuć, dotknąć i wsłuchać się w miasto.

Wystawa przybliża historię prawobrzeżnej Warszawy i przedstawia najbardziej charakterystyczne miejsca Pragi z okresu XIX i XX wieku oraz ich związki ze współczesnym układem przestrzennym dzielnicy. Sensoryczne instalacje przenoszą zwiedzających w świat kamienic z ul. Targowej, parku Skaryszewskiego, fabryki czekolady Wedla czy Wielkiej Synagogi. - Miasto to miejsce sensoryczne. Poprzez zmysły doświadczamy wszystkiego, co nas otacza. Słyszymy, widzimy, czujemy, dotykamy, poruszamy się. Miasto ma swoje dźwięki, kolory, zapachy. Wiele wrażeń rejestrujemy nieświadomie, choć wywołują w nas przeróżne emocje. Niektóre doświadczenia budzą w nas spokój, inne przytłaczają, a jeszcze inne wyzwalają radość i chęć życia - mówi Karolina Jusińska, kuratorka wystawy.

Przy tworzeniu instalacji na wystawie skorzystano z zasad integracji sensorycznej. (Fot. Materiały partnera/kamilaszuba.com)

Wystawa „Praga sensorycznie”  dedykowana jest rodzicom z dziećmi. Maluchy będą mogły między innymi pobawić się w archeologa, odkrywając w piasku archiwalne zdjęcia warszawskiej Pragi, zatańczyć na postumencie z tancerką z parku Skaryszewskiego, a gdy poczują się zmęczone – spędzić czas w kąciku wyciszenia.

Dla rodziców, którzy staną się przewodnikami swoich dzieci po wystawie, zostały przygotowane teksty kuratorskie odnoszące się do historii okolicy. Dodatkowe materiały, opracowane przez specjalistkę terapii sensorycznej, pomogą rodzicom wspierać rozwój swoich pociech. Terapia sensoryczna to ćwiczenia wspomagające odbieranie i właściwą interpretację  bodźców zmysłowych, by reakcja była adekwatna do sytuacji. Proces integracji sensorycznej najintensywniej przebiega w pierwszych trzech latach życia dziecka i trwa aż do około 7 roku życia. 

Wystawa Praga sensorycznie" to połączenie edukacji, zabawy i ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój. (Fot. Materiały partnera/kamilaszuba.com)

Patronami wystawy zostały Fundacja Bez Barier, która zajmuje się udostępnianiem kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu, oraz Fundacja Synapsis, która niesie pomoc dzieciom i dorosłym z autyzmem oraz ich rodzinom. - Bardzo nas cieszy, że Muzeum dołącza do placówek kultury przyjaznych osobom z zaburzeniami sensorycznymi, w tym osobom z autyzmem - mówi Joanna Grochowska, wiceprezeska Zarządu Fundacji Synapsis. Wystawa jest świetnie przemyślana i dopracowana w każdym szczególe. Przedstawia Pragę – jej historię, wielokulturowość, architekturę, przyrodę – w sposób pozwalający ją poczuć. Jestem przekonana, że będzie się cieszyła ogromnym powodzeniem wśród warszawiaków w każdym wieku, również wśród dzieci i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu 

Czas:  od 8 czerwca do 29 grudnia 2019 r. Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi przy ul. Targowej 50/52 Kuratorka wystawy: Karolina Jusińska Projekt wystawy: Kosmos Project Projekt graficzny: Joanna Bębenek

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze