1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Przesłuchania dla solistów śpiewaków w Teatrze Wielkim

Przesłuchania dla solistów śpiewaków w Teatrze Wielkim

Teatr Wielki, Wkimedia Commons
Teatr Wielki, Wkimedia Commons
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Teatr Wielki - Opera Narodowa ogłasza przesłuchania dla solistów śpiewaków. Przesłuchania mają charakter informacyjny i odbędą się w poniedziałek, 20 lutego w godz. 10-15 w Sali Moniuszki.

Każdy uczestnik powinien przygotować 3 dowolne arie. Teatr zapewnia akompaniatora. Dopuszcza się również udział w przesłuchaniach z własnym pianistą.

Zgłoszenia zawierające opis dokonań artystycznych oraz planowany repertuar, który będzie zaprezentowany podczas przesłuchań przyjmujemy do 12 lutego do godz. 23:59 pod adresem: casting@teatrwielki.pl

Teatr Wielki - Opera Narodowa zastrzega sobie prawo selekcji kandydatów na postawie przesłanej dokumentacji.

O udziale w przesłuchaniach kandydaci zostaną powiadomieni pocztą elektroniczną  15 lutego.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Nagrody Design Award przyznane - zobacz wyróżnione projekty

Wazy Rainforest by Sini Majuri (materiały prasowe)
Wazy Rainforest by Sini Majuri (materiały prasowe)
Zobacz galerię 35 Zdjęć
Patrząc na zdjęcia wyróżnionych w konkursie A’Design Award & Competition projektów można by pomyśleć, że zewsząd otacza nas piękno. Niestety nie wszystkie zjawiskowe realizacje uda nam się kiedykolwiek zobaczyć na żywo, podziwiajmy je zatem na zdjęciach.

Patrząc na zdjęcia wyróżnionych w konkursie A’Design Award & Competition projektów można by pomyśleć, że zewsząd otacza nas piękno. Niestety nie wszystkie zjawiskowe realizacje uda nam się kiedykolwiek zobaczyć na żywo, podziwiajmy je zatem na zdjęciach.

A’Design Award & Competition to międzynarodowy konkurs dla projektantów, w którym nagradza się najlepsze wzornictwo w ponad 100 kategoriach, począwszy od architektury, mebli, przedmiotów codziennego użytku, po modę, zabawki i opakowania.

Konkurs jest organizowany od 2009 roku. W jury zasiadają tuzy świata nauki, biznesu i sztuki, a przyznawana rokrocznie nagroda to olbrzymie wyróżnienie - najwyższe osiągnięcie w dziedzinie wzornictwa.

W galerii zdjęć prezentujemy wyróżnione projekty, które zrobiły na nas największe wrażenie. Znalazły się wśród nich również prace polskich projektantów, między innymi meble ogrodowe projektu Jarosława Markowicza, pierwszy polski minimalistyczny telefon Mudita Pure, projekt desek do kitesurfingu autorstwa Mateusza Obarka oraz mural z Łodzi, autorstwa Marty Zawieji.

Polskie projekty były doceniane w konkursie już kilkukrotnie. W 2014 roku jedno z wyróżnień otrzymał Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie ( proj. Ingarden & Ewý Architekci), w 2017 roku jedną z równorzędnych nagród główną w kategorii Architecture, Building and Structure Design otrzymała koncepcja centrum badawczego Crab Houses w Sobótce (proj. Dagmara Oliwa i Anita Luniak), a w 2019 jedną z nagród w kategorii Interior Space and Exhibition Design otrzymał pawilon firmy OKA zaprojektowany na targi Orgatec w Koloni przez gdyńską pracownię MOA Masters of Arts.

 

 
 

 1. Kultura

Balet "Burza" dostępny online z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

"Burza"Krzysztofa Pastora według Williama Szekspira (Fot. Ewa Krasucka)
Zobacz galerię 1 Zdjęć
Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na internetowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji będziemy mogli online obejrzeć wybitnych artystów Polskiego Baletu Narodowego w spektaklu baletu "Burza" według Williama Shakespeare’a. 

Teatr Wielki Opera Narodowa zaprasza na internetowe świętowanie Międzynarodowego Dnia Tańca. Z tej okazji będziemy mogli online obejrzeć wybitnych artystów Polskiego Baletu Narodowego w spektaklu baletu "Burza" według Williama Szekspira.

W czasie pandemii koronawirusa Teatr Wielki Opera Narodowa, na swojej platformie vod.teatrwielki.pl, bezpłatnie udostępnia wspaniałe przedstawienia operowe oraz baletowe. W Międzynarodowy Dzień Tańca teatr zachęca nas do wspólnego świętowania - z tej okazji przygotował spektakl baletu Krzysztofa Pastora według Williama Szekspira "Burza" online. Przedstawienie będzie można obejrzeć o godz. 19 na platformie VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz poprzez darmową aplikację ONSTAGE.

https://youtu.be/MgFTo9FXon4

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru Wielkiego Opery Narodowej: "w 1609 roku jeden z angielskich statków płynących do Ameryki w czasie burzy rozbił się u wybrzeży Wysp Bermudzkich. Rozbitkowie zdołali zbudować nowy statek i powrócić do domu. O historii tej było wówczas głośno w Londynie i mogła ona być jedną z inspiracji do napisania Burzy. Szekspir w Burzy bierze na warsztat spotkanie z Obcym wpisane w ekspansję kolonialną, podboje terytorialne, odkrycie Ameryki".

Balet "Burza" to przedstawienie w dwóch aktach, nad którym Krzysztof Pastor pracował razem z parą artystów wizualnych urodzonych w Iranie – Shirin Neshat i Shoję Azari, twórcami nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu Kobiety bez mężczyzn. Połączenie choreografii, obrazów, przekazu szekspirowskiego oraz muzyki Purcella, Tallisa i muzyki irańskiej daje niepokojący i inspirujący spektakl.

 1. Kultura

"Carmen" Bizeta - trzy spektakle on-line

"Carmen" (fot. Murgrabia Photography, materiały prasowe/ Teatr Wielki - Opera Narodowa)
Zobacz galerię 4 Zdjęć
Marcowe spektakle zostają odwołane, jednak Teatr Wielki - Opera Narodowa gra dla publiczności bez przerwy - poprzez platformę VOD, bezpiecznie i w otwartym dostępie! #Zostańwdomu, wpuść do niego operę i balet! 

Marcowe spektakle zostają odwołane, jednak Teatr Wielki - Opera Narodowa gra dla publiczności bez przerwy  - #Zostańwdomu, oglądaj operę i balet.

W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii oraz w trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, spektakle Carmen zaplanowane na dni 28, 29 oraz 31 marca zostają odwołane.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom widzów Teatr Wielki – Opera Narodowa pokaże operę online. Carmen będzie można obejrzeć w sobotę 28 marca, we wtorek 31 marca oraz w czwartek 2 kwietnia w otwartym dostępie na vod.teatrwielki.pl. Wszystkie spektakle rozpoczną się o godzinie 19.00.

'Carmen' (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa) \"Carmen\" (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa)

'Carmen' (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa) \"Carmen\" (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa)

'Carmen' (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa) \"Carmen\" (fot. materiały prasowe/Teatr Wielki-Opera Narodowa)

Carmen to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie. Nowatorska opera werystyczna od lat porywa słuchaczy niezwykłym temperamentem, hiszpańskim kolorytem i efektownością. Powoływana w kolejnych inscenizacjach historia cyganki-uwodzicielki to jednak nie tylko – jak zwykło się uważać – hymn na cześć życia z kultową uwerturą i Habanerą.

Andrzej Chyra – reżyser i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – dramaturg zmierzyli się z anatomią zbrodni, a z historii miłosnej wydobyli opowieść o zderzeniu dwóch równych, lecz sprzecznych systemów wartości – absolutnego wojskowego porządku z niemożliwą wręcz do zrealizowania wolnością. Nie będzie to więc spotkanie z karczemną seksualnością i zazdrością w tle, ale z historią prawdziwej miłości, która doprowadzi do zbrodni. Spektakl miał premierę na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej 7 czerwca 2018 roku.

Występują: Rinat Shaham – Carmen, Ewa Tracz – Micaela, Joanna Kędzior – Frasquita, Anna Bernacka – Mercedes, Leonardo Capalbo – Don Jose, Mariusz Godlewski – Escamillo, Krzysztof Bączyk – Zuniga, Kamil Zdebel – Morales, Andres, Damian Wilma – Le Dancaire, Tomasz Madej – Remendado, Maciej Mikołajczyk – Lilas Pastia.

Śpiewaków, orkiestrę i chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej oraz chór chłopięcy "Artos" poprowadziła Keri-Lynn Wilson.

https://www.youtube.com/watch?v=EC1--c0cRFU

W serwisie vod.teatrwielki.pl na wszystkich melomanów czeka także szeroki wybór docenionych przez widzów spektakli operowych i baletowych. Wśród tytułów, które można obejrzeć on-line znalazły się m.in. "Straszny dwór" reż. David Pountney, "Halka" (wileńska) reż. Agnieszka Glińska. Wszystkie tytuły udostępnione są bezpłatnie.

 1. Kultura

Teatr Wielki - Opera Narodowa zaprasza na spektakle operowe i baletowe on-line

„Tosca” Pucciniego, Teatr Wielki – Opera Narodowa (fot. Krzysztof Bieliński)
„Tosca” Pucciniego, Teatr Wielki – Opera Narodowa (fot. Krzysztof Bieliński)
Zobacz galerię 2 Zdjęć
Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza do zapoznania się z platformą vod.teatrwielki.pl, na której zostały udostępnione online przedstawienia operowe oraz baletowe.

Teatr Wielki zaprasza wirtualną widownie na „Toskę” w reżyserii Barbary Wysockiej. Adaptacja dzieła Pucciniego została przeniesiona w lata 70, trudny czas dla Włoch, epokę Czerwonych Brygad i terroru. Tytułowa bohaterka i losy tragiczna miłość wyznaczają oś, wokół której rozgrywa się historia skazana na porażkę. Od prapremiery "Toski" w rzymskim Teatro Constanzi minęło już prawie 120 lat, jednak ten duet miłości i zbrodni nie przestaje budzić wielkich emocji.

Reżyser „Strasznego dworu” David Pountney również przeniósł akcję opery we współczesność, w lata Drugiej Rzeczypospolitej. Idylliczność szlachecka wraz z całym zabarwieniem patriotycznym zostały potraktowane z komediowym przymrużeniem oka. Nie mamy tutaj konfliktu społecznego i zbytniego przywiązania do polskości a jedynym symbolem nawiązującym do przeszłości jest makieta strasznego dworu.

Z pewnością warto odnotować debiut operowy wybitnej twórczyni teatralnej i filmowej - Agnieszki Glińskiej, która od lat tworzy znakomite, psychologicznie spektakle na najważniejszych polskich scenach. "Halka (wileńska)" w jej odsłonie jest dramatem psychologicznym bez znanych melodii operowych, bez sławetnego Mazura i arii "Szumią jodły", a w dodatku z Jontkiem – barytonem.

Na platformie znajdują się również spektakle wystawiane na scenach innych teatrów, które połączył Jubileusz Stanisława Moniuszki. Teatr Muzyczny w Łodzi przygotował na podstawie libretto Stanisława Bogusławskiego operę pt „Flis”, której akcja rozgrywa się wśród flisaków żeglujących po Wiśle. Muzyka dobrze trafia w styl opery komicznej „Paria” to propozycja Teatru Wielkiego w Poznaniu z librettem Jana Chęcińskiego. Opowiedziana przez Grahama Vicka historia dwójki ludzi, którzy w wyraźnie hierarchicznym społeczeństwie nigdy nie powinni się spotkać zapewniła Vick’owi nominację do International Opera Awards w kategorii „najlepszy reżyser” 2019 roku.

Wielbiciele tańca klasycznego będą mogli zajrzeć do małżeńskiej alkowy podczas spektaklu "Mąż i żona" w inscenizacji Anny Hop oraz przenieść się świat romantycznych perypetii podczas baletu “Przypowieść sarmacka” Conrada Drzewieckiego.

Usłyszeć można też uwerturę koncertową "Bajka" – jeden z najbardziej znanych utworów Moniuszki.

Najmłodszych widzów zachęcamy do obejrzenia muzycznej baśni operowej "Bajko gdzie jesteś", gdzie spotkamy bohaterów rodem z bajek, ale nieco odmienionych. Dział edukacyjny zaprasza z kolei na cykl zajęć przygotowanych na platformie dla dzieci: ‘Teatr Wielki dla małych”- spotkania z muzyką połączone z edukacją oraz serię “Moniuszko. Bon ton w teatrze”, dzięki której najmłodsi poznają sekrety opery.

Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza też do wirtualnego zwiedzania wystaw w Galerii Opera – dostępne są w serwisie . Zobaczyć można wystawy z ostatnich dwóch sezonów. W szczególności polecamy ostatnią ekspozycję - prace Władysława Hasiora.

 

 1. Kultura

Co czytać w najbliższych miesiącach? Polecamy najciekawsze pozycje

Co czytać w najbliższych miesiącach? Oto lista, którą trzeba poznać. ( fot. Imaxtree)
Co czytać w najbliższych miesiącach? Oto lista, którą trzeba poznać. ( fot. Imaxtree)
Zobacz galerię 7 Zdjęć

Co będziemy czytać w nadchodzących miesiącach? Oto propozycje, które warto poznać.

"Dziewczyna, kobieta, inna" B. Evaristo

"Siostrom, sistas, sistahs, siostrzeństwu, kobietom, womxn, wimmin, womyn, braterstwu, braciom, bredrin, bruvs, naszym mężczyznom i facetom, a także wszystkim osobom LGBTQI w wielkiej ludzkiej rodzinie" - taką dedykacją zaczyna swoją oszłałamiającą opowieść o dwunastu różnych kobietach B. Evaristo, za którą została nagrodzona m.in. Nagrodą Bookera w 2019 r. Od niedawna możemy przeczytać ją także po polsku w tłumaczeniu Agi Zano, która wykonała mistrzowską robotę w przełożeniu tego żywego języka (unikającego znaków interpunkcyjnych jak ognia). "Dziewczyna, kobieta, inna" to historie dwunastu kobiet i ich życiowej podróży, w której pojawia się wiele wątków - miłość, zdrada, niezrozumienie, poszukiwanie własnej tożsamości i wyobcowanie. Wszystkie łączy to, że są czarnoskóre, o czym kobiety mówią często nie wprost, nie dosłownie, czasem dając jedynie przykład rasistowskiej odzywki czy zachowania, z którymi musiały borykać się przez całe życie. To wyjątkowa pozycja dla wszystkich fanek dobrej i mądrej lektury - nie tylko tych, które interesuje feminizm, zwłaszcza że Evaristo maluje jego różne oblicza, nie zawsze skłaniające się ku tezie, że "feminizm to suma doświadczeń wszystkich kobiet". To pozycja obowiązkowa.

'Dziewczyna, kobieta, inna' Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie \"Dziewczyna, kobieta, inna\" Bernardine Evaristo, Wydawnictwo Poznańskie

 

"Proszę bardzo" A. Rottenberg

Autobiografia znanej polskiej historyczki sztuki, krytyczki i publicystki, a także wieloletniej dyrektorki Galerii Sztuki "Zachęta". W wydanej ponownie opowieści o swoim życiu Rottenberg szczerze i bez tajemnic mówi m.in. o wątku zaginionego syna, dziejach rodziny, szukaniu korzeni i własnej drogi. Jest tu też mowa o depresji, samotności i wielu innych ciężkich momentach w życiu, a także łączących autorkę więziach z najbliższymi - ojcem, matką, synem. Historię Rottenberg czyta się z ogromnym zaciekawieniem, nie tylko dlatego, że opowiadając historię własnej rodziny, autorka niejako tworzy historyczny obraz XX w., ale także ze względu na to, że stworzył ją osoba całe życie obcująca ze sztuką, kulturą, której wpływ czuć tu na każdej stronie. Urozmaicona ilustracjami i anegdotami opowieść o odkrywaniu siebie, otwieraniu nie do końca zabliźnionych ran, przepracowywaniu własnej traumy to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć.

'Proszę bardzo' Anda Rottenberg, Wydawnictwo Marginesy \"Proszę bardzo\" Anda Rottenberg, Wydawnictwo Marginesy

"Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet" M. Chollet

Świetnie opisana przez dziennikarkę Monę Chollet historia polowań na czarownice, która wbrew pozorom miała ogromny wpływ na mizoginiczne poglądy o kobietach funkcjonujące dalej we współczesnym świecie. Użycie przez nią figury czarownicy stara się uświadomić nam, jak - wbrew pozorom - wiele i niewiele zmieniło się od czasów, gdy za bycie kobietą - zwłaszcza taką, którą swoją postawą jakkolwiek wykraczała poza przyjęte schematy i granice - można było zostać spalonym żywcem. Chollet bezbłędnie nakreśla też, jak sposób, w jaki wychowywane są wciąż młode dziewczęta nie sprzyja ich rozwojowi, wierze w ich możliwości, własne siły, bycie niezależnymi i posiadającymi własne zdanie. Inny aspekt, który analizuje dziennikarka to stereotyp kobiety bezdzietnej, która w społeczeństwie wciąż często postrzegana jest jako osoba, która utraciła coś na zawsze, traktowana jako "niespełniona", nieszczęśliwa. Pasjonujący esej, w którym autorka pokazuje, jak wielowieczna dyskryminacja kobiet i ich wykluczenie wpłynęły na dalszy rozwój zachodniego świata.

'Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet' M. Chollet, Wydawnictwo Karakter \"Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet\" M. Chollet, Wydawnictwo Karakter

"Świat bez kobiet" A. Graff

Kolejne wydanie "Świata bez kobiet" autorstwa Agnieszki Graff - znanej polskiej kulturoznawczyni, tłumaczki i publicystki, w którym ukazuje najnowszą historię Polski z perspektywy feministycznej. Choć wydawać by się mogło, że współczesny feminizm nie ma już tak "mocnych" haseł i stał się zjawiskiem masowym, który nie budzi kontrowersji, Graff wskazuje nam, jak bardzo wciąż narażony jest na kontrdziałania i nienawiść. Autorka śledzi to, jak bardzo współczesna kobieta jest wciąż nieobecna w życiu publicznym i dalej chce się decydować za nią w każdym aspekcie. Przejawia się to w każdej dziedzinie - od polityki, przez kulturę, religię, zwyczaje.

'Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym' Agnieszka Graff, Wydawnictwo Marginesy \"Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym\" Agnieszka Graff, Wydawnictwo Marginesy

"Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu. Porady i ćwiczenia" H. Kelaher

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Przyjaźń to jedno z najważniejszych uczuć w życiu każdego człowieka - mówi się, że ludzie pozbawieni przyjaciół są samotni i sfrustrowani. Ale jak pozyskać przyjaciół prawdziwych? Takich, którzy będą oddani, lojalni i godni zaufania? I przede wszystkim - jak zrobić to w późniejszym czasie, kiedy wiele osób ma już swoje towarzystwa i niechętnie nawiązuje nowe, zwłaszcza silne relacje. Poradnik w ciekawy i przystępny sposób pomaga dowiedzieć się, jak rozmawiać, by wyjść poza "small talk", jak zbudować i pielęgnować krąg własnych znajomych oraz jak rozróżniać zdrowe i toksyczne relacje.

'Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu. Porady i ćwiczenia' Hope Kelaher, Wydawnictwo Zwierciadło \"Jak zdobyć i pielęgnować przyjaźń w dorosłym życiu. Porady i ćwiczenia\" Hope Kelaher, Wydawnictwo Zwierciadło

"Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady" M. Wójcik

Michał Wójcik w książce "Zemsta..." poruszył mało znane, bądź rzadko wspominane fakty dotyczące żydowskiego oporu stawianego w obozach koncentracyjnych. Autor rozprawia się tu z mitem ofiar jako osób, które nie stawiały oporu i nie sprzeciwiały wobec dramatycznego losu. We wszystkich obozach - Auschwitz-Birkenau, Treblince, czy Sobiborze istniała konspiracja, która doprowadzała do zbrojnych wystąpień i buntów. "Dzięki heroicznej postawie więźniów, walczących z minimalną ilością broni, często na noże i gołe pięści, dwa z nich uwieńczone zostały spektakularnym sukcesem. Również za sprawą kobiet - żydowskich bohaterek". O tym trzeba wiedzieć i trzeba pamiętać.

'Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady' Michał Wójcik, Wydawnictwo Poznańskie \"Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady\" Michał Wójcik, Wydawnictwo Poznańskie