1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Akustycznie, charytatywnie, genialnie

Akustycznie, charytatywnie, genialnie

„Bridge School Concerts” to dwupłytowy album pełen akustycznych rarytasów zagranych raz i tylko raz

Bridge School Benefit to nie jest zwykły koncert. Zawsze na jesieni, zawsze w kalifornijskim Shoreline Amphiteatre, zawsze z udziałem Neila Younga i jego żony Pegi. Znany i lubiany w wielu środowiskach muzycznych „wujek Neil” dzięki swoim rozmaitym znajomościom i – zapewne przede wszystkim – estymie, jaką jest w Ameryce Północnej darzony, rokrocznie ściąga na swój dwudniowy minifestiwal prawdziwe gwiazdy. Cel jest szczytny – pieniądze zebrane z biletów oraz zbiórek charytatywnych towarzyszących koncertom trafiają na konto kalifornijskiej szkoły dla niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Jej uczniowie stanowią zresztą część publiczności oklaskującej artystów.

Wszystko zaczęło się w 1986 roku z udziałem m.in. Bruce'a Springsteena i Toma Petty'ego. 25 lat później, w październiku 2011 u Younga grają: Arcade Fire, Foo Fighters, Carlos Santana, Eddie Vedder, Norah Jones, Devendra Bahnhart... I właśnie to, co powyżej, a także to, co przez te dwie i pół dekady pomiędzy 1986 i 2011 rokiem, trafiło na dwupłytową składankę na CD i DVD pt. „The Bridge School Concerts - 25th Anniversary Edition”.

Charakterystyczną cechą festiwalu Younga jest to, że niemal wszyscy wykonawcy grają akustycznie, a wielu z nich prezentuje dorobek kolegów. Stąd album wypełniony jest rarytasami zagranymi raz i tylko raz. No, może dwa. Mamy m.in. niesamowite „Rain on tin” Sonic Youth, pełne akustycznych psychodelii pełną gębą. Mamy Thoma Yorke'a z Radiohead śpiewającego „After the Gold Rush” z repertuaru Neila Younga, w wersji niewiele zresztą odbiegającej od oryginału. Jest Metallica z metalowym „Disposable Heroes” w wersji unplugged, jest zaśpiewany z towarzyszeniem tłumu fanów „Get Back” Paula McCartneya, jest nietypowe, improwizowane wykonanie hitu „Better Man” Pearl Jamu. Całość wieńczy niezwykle energiczna wersja „Won't Get Fooled Again” The Who.

Ta płyta nie jest ani podsumowaniem, ani też składanką z gatunku „the best of”. To tylko wybór niezwykłych wykonań utworów zaangażowanych społecznie wykonawców. Tak naprawdę selekcja mogłaby być zapewne zupełnie inna – i byłaby równie zachwycająca.

„The Bridge School Concerts - 25th Anniversary Edition”, Warner Music Poland

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze