1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Opowieść podręcznej” – świat z najgorszego koszmaru kobiet

Kadr z serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 3 Zdjęcia
„Opowieść podręcznej” stała się na całym świecie symbolem walki o prawa kobiet. Historia, która szokuje, przeraża, wzbudza niepokój, czasem wręcz obrzydza, a jednocześnie nie pozwala oderwać wzroku, dała przyczynek do wielu ważnych dyskusji. Dyskusji o świecie z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Czy ten fikcyjny świat mógłby istnieć naprawdę? 

„Opowieść podręcznej” to wydana w 1985 roku bestsellerowa powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood. To wstrząsająca historia o przyszłości kobiet w świecie, w którym ich jedyną słuszną rolą jest rodzenie dzieci. Główną bohaterką jest Freda, Podręczna w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Po ponad 30 latach Atwood zdecydowała się napisać drugą część „Opowieści podręcznej”. „Testamenty” w Polsce ukazały się w 2019 roku, a kanadyjska pisarka zdobyła za nie Nagrodę Bookera. Zawsze mówiłam „nie”, gdy proszono mnie o napisanie drugiej części. Ale jako że zaczęliśmy zbliżać się do Gileadu, zamiast się od niego oddalać, ponownie to przemyślałam – powiedziała autorka w dniu premiery książki. W „Testamentach” od wydarzeń przedstawionych w „Opowieści Podręcznej” minęło piętnaście lat. Sytuacja Republiki jest dramatyczna. Brakuje jedzenia, na świat przychodzą zdeformowane, słabe dzieci, umierają też Podręczne. W tym kraju przemocy żyją obok siebie Ciotka Lidia, surowa i okrutna funkcjonariuszka Gileadu oraz młodziutka Agnes, przygotowywana do roli Podręcznej. Ich losy obserwuje z bezpiecznego dystansu Daisy, nastolatka mieszkająca w Kanadzie.

Serialowa adaptacja „Opowieści podręcznej”

Na podstawie „Opowieści podręcznej” Atwood, ponad 30 lat po jej wydaniu, powstał amerykański serial, którego producentem jest Bruce Miller. Już od emisji pierwszego odcinka serial stał się fenomenem i jedną z najgłośniejszych produkcji ostatnich lat. Zdobył aż 56 nagród filmowych (w tym dwa Złote Globy, osiem statuetek Emmy w najważniejszych kategoriach i nagrodę BAFTA) oraz 117 nominacji. W główną rolę Podręcznej wciela się w nim Elisabeth Moss, a obok niej w obsadzie występują: Yvonne Strahovski i Joseph Fiennes, jako komandor i jego żona, Ann Dowd jako despotyczna Ciotka Lydia, a także Alexis Bledel, Madeline Brewer, Amanda Brugel, O-T Fagbenle, Max Minghella, Samira Wiley i Bradley Whitford. Producentami wykonawczymi serialu są Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Eric Tuchman oraz Mike Barker. Natomiast międzynarodowym dystrybutorem serialu jest spółka MGM.

Elisabeth Moss jako Freda w serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe) Elisabeth Moss jako Freda w serialu „Opowieść podręcznej” (Fot. materiały prasowe)

Serial składa się z trzech sezonów. Pierwszy z nich przedstawia wydarzenia znane z książki Margaret Atwood. Dalsze sezony są efektem pracy scenarzystów we współpracy z kanadyjską autorką.

„Opowieść podręcznej” – gdzie obejrzeć?

W Polsce „Opowieść podręcznej” online można obejrzeć na platformie HBO GO. Fabuła pierwszego sezonu serialu to historia znana z książki Margaret Atwood. Sercem wydarzeń jest teokratyczna Republika Gilead, która boryka się z problemem dzietności. Płodna Offred jest podręczną, która mieszka u wysokiej rangi komandora i jego żony. Kobieta raz w miesiącu musi oddać swe ciało panu domu z nadzieją, że uda jej się zajść w ciążę. Offred musi być posłuszna i postępować zgodnie z obowiązującymi surowymi zasadami. Jeśli zacznie buntować się przeciwko swemu losowi, zostanie wysłana do kolonii karnej, gdzie czekać ją może tylko śmierć. Kobiecie ciężko jest pogodzić się ze swoim losem. Marzy o powrocie do starego życia, gdzie miała męża, córkę i prawo decydowania o własnym losie.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Kolejne sezony koncentrują się na tytułowej podręcznej June i jej buncie przeciwko Republice Gileadu, do którego kobieta trafia ponownie po tym, jak zrezygnowała z możliwości ucieczki ze swoim dzieckiem do Kanady. June stawia czoła reżimowi i wielu przytłaczającym ją przeciwnościom losu. Zaskakujące spotkania, zdrady i podróż do przerażającego serca Gileadu zmuszają wszystkich bohaterów do działania. Na ustach mają oni tylko jedną prowokacyjną modlitwę: „Błogosławiona walka” .

„Opowieść podręcznej” – 4 sezon

Twórcy serialowej adaptacji „Opowieści podręcznej” zapowiadają, że serial będzie liczył aż pięć sezonów. Tymczasem w sieci pojawił się zwiastun kolejnego, czwartego sezonu „Opowieści podręcznej”, który składa się zarówno z archiwalnych materiałów, jak i zupełnie nowych scen. Można przypuszczać, że serial zmierza w kierunku wyczekiwanej rewolucji przeciwko Gileadowi

Początkowo czwarty sezon serialu miał mieć premierę w 2020 roku. Jednak przez utrudnienia związane z pandemią koronawirusa, twórcom nie udało się ukończyć wszystkich prac na czas. Premiera odbędzie się więc w 2021 roku, a dokładna data nie jest jeszcze znana.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze