1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Margaret Atwood: "Jestem za stara, żeby bać się wielu rzeczy"

Margaret Atwood: "Jestem za stara, żeby bać się wielu rzeczy"

Margaret Atwood (Fot. BEW)
Margaret Atwood (Fot. BEW)

Margaret Atwood to autorka od dawna wymieniana wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. I jedna z najważniejszych książkowych premier ostatnich miesięcy, kontynuacja "Opowieści Podręcznej", na podstawie które powstał nie mniej znany serial. Z Margaret Atwood rozmawiamy o najnowszych "Testamentach", o jej przekonaniach, nadziejach i lękach. I o tym, co się mówi o Atwood za jej plecami.

Ogłaszając, że „Opowieść podręcznej” będzie miała swoja powieściową kontynuację, zdradziłaś, że masz zamiar odpowiedzieć na pytania o Gilead [dystopijną krainę, w której rozgrywa się akcja książki – przyp. red.], jakie czytelnicy zadawali przez lata. O co pytali? Jak odpowiedziałaś?
Jedno z pytań brzmiało następująco: „Głęboko wierzę, że systemy totalitarne nie przetrwają. Niektóre z nich przetrwały dłużej niż inne. Dlaczego w końcu się jednak rozpadają?”. Cóż, istnieją różne scenariusze. Rozpad od wewnątrz, korupcja oraz czystki w obrębie elit; ataki z zewnątrz; sukcesja pokoleniowa. Pierwsze pokolenie cechuje zazwyczaj wielki zapał, drugie koncentruje się na administracji, trzecie pokolenie zaczyna myśleć: „Co my właściwie robimy?!”.

Akcja „Testamentów” toczy się 15 lat po tym, jak skończyła się „Opowieść... ”. Ciekawe, że włączyłaś do książki elementy znane z serialu telewizyjnego [chodzi o sezony, które czasowo wykraczają poza powieściową inspirację – przyp. red.].
Zależało mi na tym, żeby nie było rażących sprzeczności.

To działało w obie strony? Miałaś duży wpływ na to, co widzowie mogli zobaczyć na ekranie?
Wpływ tak, ale nie władze. To wielka różnica. Nie jestem osoba, która może ostatecznie decydować o czymkolwiek. Dlatego porozumiewałam się z Bruce’em [Millerem, scenarzysta serialu – przyp. red.]. Mówiłam mu na przykład: „Nie możecie uśmiercić tej osoby”.

Ta metoda się sprawdzała?
Cóż, Bruce nie zabił wspomnianej osoby. Ale i tak nie zamierzał tego zrobić. Jest na to za dobra.

Kogo masz na myśli? O która postać chodzi?
O ciotkę Lidie [ jeden z głównych czarnych charakterów w „Opowieści...”– przyp. red.].

A zdarzało się, ze twórcy serialu chcieli pociągnąć akcje lub poprowadzić postaci w kierunku, który twoim zdaniem zaburzałby reguły stworzonego przez ciebie świata?
Jest w książce parę rzeczy, których nie rozwinęli w całości, ale można to zrozumieć: mamy do czynienia z serialem telewizyjnym. W książce jest mowa o [obowiązującej w Gileadzie] całkowitej czystości rasowej. W przypadku serialu dałam jego twórcom wolna rękę. W filmie obsada jest wielokulturowa z kilku powodów. Miedzy innymi dlatego, ze serial, w którym występowaliby sami biali, byłby bardzo nudny.

Były pomysły, z którymi zupełnie się nie zgadzałaś?
Trochę się awanturowałam, ale to były całkiem skuteczne awantury. Myślę, że dla ludzi wiedzących coś o systemach totalitarnych pewnym problemem jest fakt, że niektóre z tych postaci przetrwały tak długo. Przecież już dawno zostałyby zastrzelone. Za dużo ludzi wie, co knuła June.

W „Testamentach” wspomniana ciotka Lidia stała się osoba znacznie bardziej złożona i współczująca, jest nie tylko sprawczynią, ale i o’ ara. Jak wyglądał rozwój tej bohaterki w twojej głowie? Dlaczego postanowiłaś, że będzie jedna z centralnych postaci w powieściowej kontynuacji?
Zastanawiałam się, w jaki sposób stajesz się tak wysoko postawiona osoba w systemie totalitarnym. Albo ślepo wierzysz w system od samego początku, a wówczas najpewniej zginiesz później podczas czystki, albo też jesteś oportunistka. Przyczyna może być też lęk albo kombinacja wszystkich tych rzeczy. Osobiście postawiłabym lek na pierwszym miejscu: jeśli tego nie zrobię, to mnie zabija. Ciotka Lidia wspina się po szczeblach kariery, nie daje się zepchnąć z obranego kursu. A jednak nie jest autentyczną wyznawczynią. Zrozumiała, jaka władza dysponuje człowiek, który ma haki na innych, ktoś, kto zna brudne sekrety, których nie wyjawia.

Kiedy po raz pierwszy przyszedł ci do głowy pomysł, żeby stworzyć ciąg dalszy „Opowieści podręcznej”?
Niedawno przejrzałam swoje notatki i odkryłam, ze już w 1991 roku rozważałam możliwość napisania kontynuacji „Opowieści podręcznej”. Wtedy mogłam jeszcze po prostu wskoczyć w ten świat i przekonać się, co z tego wyniknie.

Po tylu latach musiałaś przeczytać „Opowieść...” na nowo? Coś cię szczególnie uderzyło?
Oczywiście. Zajrzałam tez do moich notatek – ponieważ w tamtych czasach nie było jeszcze Internetu, wycinało się rzeczy z gazet. O wszystkich tych kwestiach, o które dzisiaj się spieramy, o których dyskutujemy, dyskutowano już wtedy. Rasizm – ten temat nigdy nie zniknął, był zawsze obecny. Mówiło się o kultach religijnych podporządkowujących kobiety. O kradzieży dzieci – to motyw stary jak świat, o zmuszaniu kobiet do rodzenia dzieci – na miłość boską, to się działo już podczas wojny trojańskiej.

„Testamenty” były inspirowane którymś z aktualnych wydarzeń?
Nie chce wdawać się w szczegóły, ponieważ wtedy narzuca się czytelnikom interpretacje, a ja wole, żeby myśleli samodzielnie. Dlatego kiedy ludzie pytają: „Co się stało z Fredą?”, odpowiadam: „Zdecydujcie sami”.

A jednak „Testamentów” nie można tak swobodnie interpretować, jak „Opowieści podręcznej”.
Ta powieść jest bardziej domknięta. Ktoś powiedział: „O, jakie szczęśliwe zakończenie”. Cóż, nie dla wszystkich. Choć faktycznie zakończenie jest bardziej pozytywne, niż można by sądzić na pewnych etapach tej historii.

Co ty na to, ze twoja książka nabrała wydźwięku politycznego?
Uważam, ze wykorzystanie kostiumu podręcznej jako wyrazu protestu jest genialnym pomysłem. Nie wychylasz się, nie można cię uciszyć, bo w zasadzie nic nie mówisz, a jednak wszyscy wiedza, o co ci chodzi. To błyskotliwy manewr taktyczny.

Nie przygnębia cię, że ludzie dostrzegają echa twojej dystopii we współczesnej polityce?
Najlepiej byłoby, gdyby „Opowieść podręcznej” odeszła w zapomnienie jako znak minionych czasów, żeby moje ponure przestrogi się nie spełniły. Historia potoczyła się jednak innym torem.

Zarówno Freda w „Opowieści podręcznej”, jak i ciotka Lidia w „Testamentach” zastanawiają się, czy ktokolwiek przeczyta kiedyś ich słowa, czy ich historie będą coś znaczyły. Czy to przypadkiem nie odzwierciedlenie twojego własnego leku, że twoja praca pozostanie bez odzewu?
To dotyczy wszystkich, którzy piszą. Wszystkich. Także ciebie właśnie w tej chwili. Widzę, że notujesz, ale co będzie, jeśli redaktor ukręci łeb twojemu wywiadowi? Wtedy nie będziesz miała czytelnika. Ilekroć bierzesz narzędzie do reki – celowo nie mówię o długopisie i kartce, ponieważ pisać można i w kamieniu, i w drewnie – zakładasz istnienie czytelnika. I zawsze jest to czytelnik z przyszłości. Chyba że ktoś czyta ci przez ramie. Pisarz zawsze jest oddzielony w czasie i przestrzeni od osoby, która będzie czytać jego książkę. Pisanie czegokolwiek zawsze jest skokiem w nieznaną przyszłość.

W przeszłości odrzucałaś etykietkę feministki, jednak wielu czytelników i krytyków dostrzega w twoich dziełach feministyczne koncepcje. Co czujesz, kiedy nazywają cię ikona feminizmu?
Nie leży mi ta etykietka, dopóki posługująca się nią osoba jej nie zdežfiniuje. Należy spytać, o jaki feminizm chodzi. To tak, jakby ktoś cię zapytał, czy jesteś chrześcijanką. Ale jaka chrześcijanką? Czy jesteś kimś, kto tańczy z węzami, czy uważasz, że papież jest nieomylny? O czym my tu rozmawiamy? Podobnie z feministkami, które nieustannie odsadzają siebie nawzajem od czci i wiary. A zatem jakim rodzajem feministki jestem? Interesuje mnie uczciwość, jestem z natury egalitarystka, równy oznacza dla mnie równy, nie zaś wyższy.

Ale nie sprzeciwiasz się nazywaniu twoich dzieł dystopijnymi?
Ponieważ wiem, co to znaczy. To społeczeństwo, które uznajemy za mniej pożądane niż to, w którym żyjemy. Utopia jest takim, w którym, jak zakładamy, sprawy będą wyglądały lepiej niż u nas. Ale – jak zwróciłam uwagę – dystopia jednych jest utopia innych i odwrotnie.

Czego obecnie najbardziej się boisz?
Za stara jestem, żeby bać się wielu rzeczy. Boisz się, kiedy jesteś młoda, kiedy masz 20 lat; nie osiągnęłaś zbyt wiele, wiec boisz sie o własna przyszłość, to oczywiste. Pełno w tobie nadziei, jesteś podniecona, ale i przestraszona. Tak wiec moje nadzieje, bardziej niż lęk, dotyczą młodych ludzi. To oni zmieniają dyskurs polityczny.

Czy myślałaś o napisaniu kolejnej książki o Gileadzie? Tak aby powstała trylogia.
Nie, jestem za stara.

A pracujesz nad następną powieścią?
To jedynie kwestia czasu: ile go zostało? W moim wieku napisanie powieści zajmuje mi, powiedzmy, cztery lata. Kto wie.

Brzmi to tak, jakbyś nie odczuwała szczególnie silnej presji, by napisać więcej. Jakbyś już nic nie musiała udowadniać.
Po prostu nie zostało już zbyt wiele czasu. To dlatego panuje taki szał wokół promocji tej książki. Wiem, co sobie myślą. Myślą: „A jeśli ona umrze? Och, lepiej się pospieszmy. Idźmy na całość. To ostatnia szansa”. Kiedy to mówię, rumienią się i nieśmiało przestepują z nogi na nogę. Nie mogą zaprzeczyć, że o tym myślą [śmiech].

To nad czym obecnie pracujesz?
Nad tomem wierszy. Jest krótki.

Margaret Atwood, rocznik 1939; kanadyjska pisarka, krytyczka literacka, aktywistka. Zdobywczyni Nagrody Bookera w 2000 i 2019 roku. Anglojezyczne wydanie jej książki „Opowieść podręcznej” sprzedano w nakładzie ponad ośmiu milionów egzemplarzy na całym świecie. Wielka Litera wydała właśnie jej kontynuacje pt. „Testamenty”.

© Copyright 2020 by The New York Times Company. Tłumaczenie: Paweł Lipszyc. Skróty i przypisy od redakcji.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze
 1. Kultura

Filmy na długi weekend poleca szefowa działu kultury "Zwierciadła"

Kadr z filmu
Kadr z filmu "La Gomera". (Fot. materiały prasowe)
Jakie filmy na długi weekend? Jeśli myślicie o wybraniu się do kina, decyzja może być niełatwa, bo po tygodniach lockdownu namnożyło się nam premier i znakomita większość z nich jest warta zobaczenia. A może by tak spojrzeć na najnowsze kinowe produkcje czysto użytkowo? Czego się dzięki nim dowiecie? Czym was zaskoczą? Jakie drzwi przed wami uchylą? Oto trójka filmów ciekawostek, dzięki którym trochę inaczej spojrzycie na świat.

„Ludzki głos”

Przez ponad 40 lat reżyserowania filmów Pedro Almodovar wyraźnie dał publiczności do zrozumienia, jakie historie i postacie go interesują. Niewielu jest filmowców równie charakterystycznych, o „almodovarowskim klimacie” mówimy, kiedy na ekranie emocje sięgają zenitu, a namiętność uwikłanych w najdziwniejsze uczuciowe układy bohaterów prowadzi ich do niechybnej zguby. Plus wspaniałe kobiece role i dziko kolorowe stylowe wnętrza – oto Almodovar w czystej postaci. W „Ludzkim głosie” nie brakuje żadnego z wyżej wymienionych składników, a jednak to w twórczości reżysera rewolucyjne posunięcie. Po pierwsze Tilda Swinton na ekranie – twórca „Kiki” czy „Wszystkiego o mojej matce” nigdy wcześniej nie nakręcił anglojęzycznego filmu. Celowo nie piszę, że Tilda występuje tu w głównej roli, bo to właściwie filmowy monodram. Występuje tu jeszcze tylko sprzedawca w sklepie z narzędziami, od którego bohaterka grana przez Swinton (kobieta porzucona, na skraju załamania nerwowego) kupuje siekierę, żeby dać upust swojej rozpaczy. I jeszcze długość „Ludzkiego głosu” – pół godziny. Co z pozostałą prawie godziną? Po tym, jak wybrzmi ostatnia scena filmu, w ramach seansu zaglądamy z wizytą do mistrza hiszpańskiego kina i do ikony kina brytyjskiego. Zgodnie z nową pandemiczną tradycją, rozmawiają online, każde od siebie z domu. Chcecie wiedzieć jak mieszka Almodovar, a jak Tilda? Które z nich ma leniwie pozującego do kamery kota, a które psy? Jak się dogadują, jak powstawał film i co jeszcze wspólnie szykują? Wpadajcie do kina na „Ludzki głos”.

Kadr z filmu 'Ludzki głos'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Ludzki głos". (Fot. materiały prasowe)

„La Gomera”

Kryminalna historia gangsterska, opowiadana po części całkiem serio, po części z przymrużeniem oka. Jej reżyser Corneliu Porumboiu to uznany twórca rumuńskiej Nowej Fali, dotychczas kręcił filmy o i w swojej ojczyźnie, tym razem wziął się za produkcję międzynarodową. Jest tu wszystko, czego można się po tego typu kryminalnej historii spodziewać: skorumpowani policjanci, narkotyki, wielkie pieniądze, bezwzględne czarne charaktery, tajemnicza femme fatale. Ale są tu też wątki, których w takim filmie nie spodziewalibyście się wcale. Skąd w tytule „La Gomera”? To właśnie na tej jednej z Wysp Kanaryjskich gangsterzy mają dobić targu. A cała filmowa intryga opiera się na tutejszym el silbo. Czyli tradycyjnym języku tutejszych mieszkańców – gwizdanym. Na mało zaludnionej, a pokrytej dolinami i wzniesieniami, zamglonej i wietrznej Gomerze powstał system porozumiewania się na odległość inny niż rozpalanie ognisk czy bicie w tam tamy, skuteczniejszy i bardziej dokładny. Gwiżdże się głośno, przeciągle i bardzo melodyjnie. Całe sylaby. Dowolne zdanie, nazwy własne, wszystko. Dziś el silbo kultywuje się jako część tradycji regionu, jest wśród obowiązkowych przedmiotów w szkole. A w filmie „La Gomera” przybyłe z Bukaresztu typy spod ciemnej gwiazdy uczą się go jako szyfru, żeby porozumiewać się między sobą i uniknąć wpadki. Oryginalny pomysł? Tak jak i sam film, który niejednego widza skłoni do wycieczki na nie tak popularną – zupełnie niesłusznie – kanaryjską Gomerę.

Kadr z filmu 'La Gomera'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "La Gomera". (Fot. materiały prasowe)

„Ojciec”

O tym filmie wiele mówi się w kontekście rewelacyjnej roli Anthony’ego Hopkinsa i Olivii Coleman i rzeczywiście oboje są świetni. A już szczególnie wznoszący się na wyżyny aktorstwa Hopkins: jeśli wydawało wam się, że znacie wszystkie jego genialne zagrania, możecie wyjść z kina zaskoczeni. Ta rola ma tym większy ciężar, że jest niezwykle osobista, Hopkins gra starszego schorowanego człowieka, w wywiadach sam przyznaje, że czerpał z doświadczeń własnego ojca, ale też oglądając go w tej roli nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w jakimś sensie 84-letni brytyjski aktor odgrywa scenariusz, który może przytrafić się także jemu. Jego filmowy imiennik coraz mniej pamięta, coraz częściej mylą mu się fakty, gubi przedmioty, traci orientację. Tak, o starości i demencji opowiadano i w teatrze („Ojciec” to ekranizacja sztuki) i w kinie mnóstwo razy, a jednak ten film zaskakuje. Nakręcono go trochę jak thriller czy kryminał, tak, żeby każdy z nas mógł się wczuć w sytuację głównego bohatera. Razem z nim próbujemy odróżnić prawdę od tego, co tylko się wydaje, rozpoznać, kto jest kim, gdzie się w ogóle znajdujemy. Mieszkanie za każdym razem jest trochę inne, przedmioty zmieniają swoje miejsce. Czy córka Anthony’ego mieszka z mężem czy sama? Komu można ufać? Jaka jest kolejność zdarzeń? Odpowiedzi szukamy aż do finału, kiedy zagadka się rozwiązuje. Genialny pomysł, projekcje „Ojca” powinny być obowiązkowe dla wszystkich , którzy zajmują się bliskimi zmagającymi się z demencją czy chorobą Alzheimera. A właściwie dla każdego z nas, bo to poza wszystkim także po prostu film o byciu z drugim człowiekiem, wspieraniu go, nawet jeśli zupełnie nie rozumiemy jego zachowania.

Kadr z filmu 'Ojciec'. (Fot. materiały prasowe)Kadr z filmu "Ojciec". (Fot. materiały prasowe)

 1. Kultura

Seriale – nowości, które warto zobaczyć

Kadr z serialu
Kadr z serialu "Pure". (Fot. materiały prasowe)
Wśród serialowych nowości, są takie, które naprawdę warto zobaczyć. Oto produkcje, które obejrzycie z przyjemnością.

„Witamy na odludziu”, 8 odcinków, HBO GO

Nie spodziewajcie się kolejnego skandynawskiego kryminału. To bardziej czarna komedia w duchu braci Coen z elementami westernu. Akcja „Witamy na odludziu” rozgrywa się na północnych krańcach Norwegii, na dawnym terytorium Samów. Odwiedzamy niewielką, odizolowaną od świata społeczność, która składa się z samych oryginałów. Są tu: skorumpowany szef policji z chorobą Leśniowskiego-Crohna, opętana przez złego ducha sprzedawczyni, fińscy przemytnicy alkoholu, sutener w żałobie, przeklinająca Boga pastorka, no i patrząca na tę zwariowaną zbieraninę nauczycielka, która pojawiła się w Utmark, żeby zacząć nowe życie. Głównym wątkiem jest jednak zacięta rywalizacja między popijającym i niezbyt wygadanym hodowcą owiec Finnem a bezwzględnym Bilzim, dla którego Norwegowie to intruzi na ziemiach jego przodków. Zaczyna się banalnie, od konfliktu o owce, na które poluje ukochany pies Lapończyka. Sprawy się komplikują, gdy żona Finna opuszcza go i wraz z ich 12-letnią córką, najdojrzalszą z całego towarzystwa, wprowadza się do domu Bilziego.

„Nierealne”, 6 odcinków, HBO i HBO GO

W Londynie roku 1896 na skutek tajemniczego zjawiska część mieszkańców zostaje obdarzonych nadprzyrodzonymi zdolnościami. Chodzi głównie o kobiety, które bynajmniej nie zjednują sobie sympatii ogółu, są traktowane jako zagrożenie, a nawet prześladowane. Głównym bohaterkom serialu – skorej do bitki wieszczce i pomysłowej wynalazczyni – dzięki wsparciu filantropki z wyższych sfer udaje się stworzyć dla „dotkniętych” azyl. Serial jest jak ćwiczenie z wyobraźni, co by było, gdybyśmy przenieśli fabułę „X-Men” do wiktoriańskiej Anglii i wzbogacili ją feministycznym podtekstem. Produkcyjny rozmach robi wrażenie, ale mnożenie w nieskończoność wątków i pomysłów trochę nuży.

„Pure”, 6 odcinków, BBC First

Nerwica natręctw może się przejawiać kompulsywnym myciem rąk albo ciągłym sprawdzaniem, czy zakręciliśmy wodę. W przypadku 24-letniej Marnie manifestuje się obsesyjnymi myślami na temat seksu. Kiedy na 25-leciu ślubu rodziców wyobraźnia podsuwa jej pornoscenki z rodziną w rolach głównych, Marnie pęka. Ucieka do Londynu. Chce się w końcu dowiedzieć, co z nią nie tak. Może podświadomość daje jej do zrozumienia, że jest lesbijką albo seksoholiczką? Twórcy umiejętnie łączą komediową konwencję o dojrzewaniu grupy 20-latków z tematem wpływu nerwicy na życie, w tym relacje z bliskimi i przyjaciółmi.


 1. Kultura

Katarzyna Gintowt: "Bez sztuki byłabym wrakiem człowieka"

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan” i „She”. (Fot. archiwum prywatne)
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka − mówi malarka Katarzyna Gintowt. Kiedyś malarstwem i rysunkiem zajmowała się „przy okazji”, po wyprowadzce na Suwalszczyznę poświęca się im w pełni. Powstałe w tym czasie obrazy pokaże wkrótce w Galerii Leonarda w warszawskim centrum Koneser.

Czy sztuka jest dla ciebie formą rozwoju osobistego?
Sztuka jest dla mnie nie tylko formą rozwoju, ale także rodzajem terapii. W domu na suwalskiej wsi mogę zamknąć się w pracowni i potraktować ten czas jako medytację. Mam w głowie zanotowane jakieś obrazy i wrażenia, i jestem na tym skoncentrowana. I powiem ci, że już bym bez tego nie mogła żyć. W czasach pracy w luksusowych magazynach, malarstwo i rysunek były tylko „przy okazji”, teraz mogę wreszcie pokazać obrazy, które wtedy powstały, ponieważ dałam im całą moją uwagę, energię i talent.

W większości są to abstrakcyjne plenery...
Tak, ale nie malowałam ich w naturze. Nasycam się krajobrazami, porami roku, pogodą, nastrojem i potem w pracowni wyrzucam na płótno lub papier to, czego doświadczyłam, przetworzone już przeze mnie. Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest. Żeby wyjaśnić, czym są dla mnie, opowiem ci o moim dniu. A więc wstaję, biorę psa i ruszam na spacer po okolicy, czyli Wigierskim Parku Narodowym. Jest tu naprawdę pięknie. Mamy dwa jeziora, plażę, wieżę widokową, las… No a ja idę z psem i obserwuję. Co roku na przykład przyjeżdża tu, jak mogę już powiedzieć, nasza znajoma, rozbija namiot niedaleko wieży widokowej i tak sobie żyje kilka miesięcy z całą rodziną. Jeden z obrazów powstał tak, że po ich przyjeździe wróciłam do domu i z pamięci namalowałam ten moment, kiedy oni się już kąpali, odpoczywali po podróży.

- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.- Obrazów nie traktuję w sposób komercyjny, bo wyrywam je ze swoich wnętrzności. Nie wiem, czy to na nich widać, ale tak właśnie jest - mówi Katarzyna Gintowt.

Pamiątką z wakacji jednak bym go nie nazwała. Mnie niepokoi.
No właśnie, to, co robię, to tylko pogranicze sztuki przedstawiającej i abstrakcyjnej. Niektóre obrazy są bardziej abstrakcyjne, inne mniej. Ale wszystkie są naładowane tym, co przeżyłam, co widzę, co czuję. Na przykład idę z psem na spacer, patrzę na rytmy brzóz, na rytmy innych drzew, a potem przenoszę je na płótno. Podobnie znajduję inspiracje w zaoranej ziemi. To nowy etap mojego malarstwa, który narodził się tutaj, na Suwalszczyźnie, i zapewne nigdzie indziej by się nie narodził w takiej formie.

Pejzaże i emocje – malarstwo, które leczy duszę?
Kiedy się zabieram do malowania, muszę być wewnętrznie naładowana. Muszę też mieć ochotę malować. Profesorowie mówią, że w malarstwie trzeba unikać anegdoty, ale dla mnie jest ona ważna. Aby ją jednak dobrze pokazać, muszę skupić się na świetle, zastanowić nad kolorami, kompozycją – zwłaszcza że mnie kompozycja bardzo kręci.

Kompozycje na twoich obrazach, w moim odczuciu, po mistrzowsku oddają postrzeganie świata, kiedy przeżywamy trudne emocje.
Dla mnie najbardziej przerażający moment to ten, kiedy staję przed czystym płótnem. Zazwyczaj wtedy mam jednak już w głowie, co zrobię że na przykład: „na tym płótnie opowiem o zimie”, i zaczynam. A wtedy jak podczas medytacji kompletnie odcinam się od zewnętrznego świata. Zaczynam tworzyć na płótnie świat, który wychodzi ode mnie, a nie jest tylko odwzorowaniem tego wokół mnie. W swoim świecie czuję się bezpieczna. Ten zewnętrzny budził zawsze we mnie różne lęki, na przykład boję się ludzi, jestem introwertyczką. Malarstwo mnie koi, a doświadczenie życia na wsi zmieniło także moje obrazy. Mniej zainteresowania człowiekiem, a więcej – naturą.

- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.- Wszystkie moje obrazy są naładowane tym, co przeżyłam, co czuję. Idę z psem na spacer, patrzę na rytm drzew, a potem przenoszę je na płótno - mówi Katarzyna Gintowt.

Jak jeszcze zmieniłaś się przez te trzy lata?
Przestałam się spieszyć. Mam swój stały rytm, ale jest to rytm narzucony przez naturę. Nie chcę, żeby to brzmiało w sposób egzaltowany, ale to prawda. Wstaję razem ze słońcem, bo to jest dla mnie magiczny moment. Lubię się wtedy napatrzeć na świat, lubię się ładować tym specyficznym światłem wschodzącego słońca, tymi kolorami. Żyję też porami roku. Zima jest bardzo trudna. Ale potem jest nagroda – wiosna i lato. Pojawiają się kwiaty i ptaki. Magicznym momentem jest na przykład ten, na który czekam i którego staram się nie przegapić, a jest nim przylot żurawi. Zawsze zjawiają się trzy. Śmieję się, że to albo trójkąt, albo małżeństwo z dzieckiem, które – jak to teraz u ludzi bywa – nie chce się wyprowadzić.

Udało ci się tej wiosny złapać ten moment, kiedy przylatują?
Do tej pory zawsze mi się udawało. A wtedy dostaję takiego speedu, że chce mi się żyć jak nigdy! Bo tu jest życie. Przychodzą jelenie, a ja codziennie kupuję w sklepie pięć kilogramów kartofli i pięć kilogramów marchwi, i im wysypuję. Mój rytm życia reguluje też prowadzenie ogrodu na zasadach permakultury, a więc nie stosuję pestycydów, a uprawy dobieram tak, aby nawzajem się chroniły przed szkodnikami. Nauczyłam się tych zasad, i to się sprawdza. Wszystko samo rośnie, a ja nie mam problemu z kretami czy ze ślimakami. Nie zaburzam ekologicznej równowagi, nie tępię żadnych zwierząt i dlatego do mojego ogrodu przylatują ptaki, które te ślimaki zjadają. Sąsiadka, która prowadzi ogród tradycyjny, wciąż na nie narzeka…

Permakultura zakłada troszczenie się o ziemię, ale także o innych ludzi i sprawiedliwy podział dóbr…
Tutaj postanowiłam kultywować wszystko, co jest zgodne z naturą i co jest dobre. Oraz ograniczyć konsumpcję. Kiedy mam wybrać: czy wydam pieniądze na buty czy na farby albo filtr do aparatu, bo robię dużo zdjęć, to nigdy nie wybiorę butów.

Samo niespieszenie się może wiele zmienić…
Dokładnie tak, gdybym się spieszyła, nie miałabym czasu na permakulturę, na czekanie na żurawie, karmienie jeleni. Nauczyłam się tu kochać ziemię, kochać naturę, a to naprawdę wszystko zmienia. Ale też z tego powodu zaczynam świrować, bo tu są myśliwi, którzy zabijają zwierzęta. Są rolnicy, którzy zatruwają pola, a ja mam ule i szkoda mi pszczół. Nie chcę, żeby umierały załatwione chemią. A na przykład jutro jadę do wsi Szwajcaria pod Suwałkami walczyć o to, aby nie wycinali drzew.

Zamiast rozgrywek w redakcji, które często przypominały to, co znamy z „Diabeł ubiera się u Prady”, robisz coś bardzo sensownego.
Kiedyś sensem mojego życia było latte na soi. Tak, mam poczucie zmarnowanego czasu. No ale każdy z nas ma taki czas, kiedy „musi”, bo ma rodzinę, kredyt, ma dzieci. Na szczęście ja już nic nie muszę. Tu czuję się częścią natury, a to daje poczucie wewnętrznej równowagi…

Twoje malarstwo i rysunki tego nie pokazują. Mimo sielankowych miejsc i sytuacji jest w nich dużo trudnych emocji, depresyjnych, może nawet traumatycznych?
Zdecydowanie tak, choć wolałabym o tym nie mówić, wolę malować. Chciałabym, aby każdy mógł samodzielnie te moje prace odczytać. Powiem ci jednak, że moje życie i twórczość to była do niedawna ciągła walka z tym, co trudne, ciemne, chaotyczne. Teraz zaczynam odnosić w niej zwycięstwo, które polega na odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi. Jestem pewna, że to zasługa czasu, jaki ofiarowałam mojemu malarstwu. Ale i miejsca, w którym żyję. Wróciłam do natury i to mnie leczy.

Miejskie życie nie służy spokojowi, wciąż o coś zabiegamy, rywalizujemy…
Jak mówi moja przyjaciółka, Hania Samson, w mieście trzeba wciąż: „kupywać, kupować, kupywać!”. Ale kiedy stajesz się częścią natury, wszystko wraca do normy, bo natura jest bardzo mądra.

Żyjesz ze sztuki?
Nie, ale mało o to dbam. Mam, jak wspominałam, taki problem, że ciężko mi się rozstawać z obrazami. Kontrakty, jakie dostają koleżanki artystki: powstaje hotel i w każdym pokoju powinien być obraz, a więc właściciel kupi płótna hurtem – mnie nie interesują. Z jednej strony to fajne, taka stała wystawa w hotelu, ale z drugiej – moje obrazy są zbyt intymne. Ja bym chciała, żeby kupowali je ci, którym one się naprawdę podobają. Jak ktoś powie: „o rany, jakie fajne, ja chcę to mieć” – to jest dla mnie największa zapłata!

„O rany, jaki fajny jest ten obraz z kilkoma psami, chciałabym go mieć!”. No właśnie, czy psy na obrazach to także zysk z zamieszkania na wsi?
Psy były ze mną już w Warszawie. Kocham te zwierzaki i zawsze je miałam. Dlatego zazwyczaj na każdym moim obrazie znajdzie się jakiś piesek. Kiedy boisz się ludzi, to bywa, że pies jest twoim jedynym przyjacielem…

Ale tu, na wsi, malując, pokonałaś swoje lęki?
Bez sztuki byłabym dziś wrakiem człowieka, tyle ci powiem…

Katarzyna Gintowt, absolwentka warszawskiej ASP. Projektowania graficznego uczyła się w pracowni plakatu u profesora M. Urbańca, malarstwa w pracowni profesorki T. Pągowskiej. Ukończyła także Studium Scenografii u profesora J. Szajny. Była dyrektorem artystycznym i autorem makiet m.in. magazynów „Cosmopolitan”, „She”.

 1. Kultura

"Mayerling" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Poleca szefowa działu kultury „Zwierciadła”

"Mayerling", Vladimir Yaroshenko i Chinara Alizade jako Arcyksiąże Rudolf i Mary Vetsera. (Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)
Sceny znowu są dostępne na żywo dla publiczności, a Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie świętuje wystawiając „Mayerlinga”. Baletową opowieść o jednej z bardziej intrygujących zagadek przeszłości, tajemniczej śmierci słynnej pary kochanków.

Tytułowy „Mayerling” to nazwa pałacu myśliwskiego w Austrii, w którym 30 stycznia 1889 roku arcyksiążę Rudolf, następca tronu austro-węgierskiego, jedyny syn Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety, zmarł w tajemniczych okolicznościach z 19-letnią baronówną Marią Vetserą u boku. Podwójne samobójstwo czy zabójstwo? Zagadka śmierci tych dwojga nie została rozwikłana do dzisiaj i z miejsca stała się pożywką dla plotek, teorii spiskowych, a także niewyczerpaną inspiracją dla pisarzy i scenarzystów. Najsłynniejsza ekranizacja tej historii to „Mayerling” Terence’a Younga z Omarem Sharifem i Catherine Deneuve rolach głównych. Film do kin trafił w 1968 roku, a dokładnie dekadę później swoją prapremierę w londyńskim Royal Opera House miała baletowa wersja „Mayerlinga”.

'Mayerling', Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)"Mayerling", Vladimir Yaroshenko jako Arcyksiąże Rudolf.(Fot. Ewa Krasucka/materiały prasowe)

Balet w czterech aktach stworzony przez sir Kennetha MacMillana, słynnego brytyjskiego choreografa do muzyki Ferenca Liszta. Porywczy, kochliwy, z obsesją na punkcie rewolwerów i śmierci Rudolf i zapatrzona w niego młodziutka Vetsera. To historia ich miłości, namiętności, romansu bez szans na szczęśliwe zakończenie, historia życia pod presją konwenansów i monarszych powinności, aż w końcu decyzji kochanków o wspólnej śmierci. „Mayerling” grany jest rzadko, tylko na wybranych scenach baletowych świata, do słynnych jego wystawień należy choćby to z 2013 roku z „pierwszym bad boyem baletu” Siergiejem Połuninem w roli Rudolfa. Premierę w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej ma spektakl pod batutą Patricka Fournilliera, w wykonaniu tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. A w obsadzie największe gwiazdy warszawskiej sceny – Władimir Jaroszenko, Yuka Ebihara i Chinara Alizade.

Fot. materiały prasoweFot. materiały prasowe