1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Czasem piosenka ma melodię

Czasem piosenka ma melodię

Zobacz galerię 3 zdjęcia
Afro Kolektyw zrzuca hiphopowe szaty, by grać skocznie, radośnie, gitarowo.

Czwarta płyta warszawskiej grupy to zaskoczenie – tak samo było zresztą w przypadku wszystkich poprzednich. Zespół Michała Hoffmanna (pseud. „Afrojax”), zdaje się wciąż szukać, niczym mały, nieprzeszkadzający nikomu żuczek, wciąż drążyć nowe kanaliki w glebie, w poszukiwaniu swojego miejsca. Zaczynali od eklektycznego rapu, potem bawili się nowoczesnym jazzem i muzyką klubową. Teraz postawili na melodyjny pop i to wzorując się na tym najbardziej klasycznym.

Co znaleźli? Kilkanaście piosenek o przemyślanej strukturze, mniej lub bardziej melodyjnych refrenach, chwytliwych tekstach. Nad wszystkim unosi się duch klasycznego polskiego rocka z lat 80. i 90. Gdy słuchamy „Piosenek po polsku”, wydaje nam się, że buszujemy po półce ze starymi płytami, których słuchaliśmy w czasach liceum. Dziś zakurzone, po wrzuceniu na ruszt szybko przywracają wspomnienia tamtych balang. Lady Pank, Kombi, T.Love – co prawda Żoliborz nie jest dziś zielony, pieprzony, ale w styczniu pada śnieg, a w lipcu świeci słońce. To zresztą właśnie singlowy „Czasem pada śnieg w styczniu” jest najciekawszym numerem na całej płycie. To murowany przebój, na którym już zresztą rozgłośnie się poznały. Jedno odsłuchanie i refren na długo zostaje w naszej głowie. W pamięci zapadają też m.in. „Niemęskie granie” i „Do ukochanej pracy”.

A jednak „Piosenki po polsku” są albumem bardzo nierównym. Granica pomiędzy tym, co fajne, a tym, co mniej, dzieli płytę na dwie niemal równe części. Doskonałą ilustracją tej jakże cennej myśli niech będzie „Wiążę sobie krawat”, w którym pomysłowemu, wyśpiewanemu z przejęciem refrenowi towarzyszą nudne, pozbawione wdzięku zwrotki. Efektem jest nierówna płyta, której słuchacz powinien zaprzyjaźnić się z przyciskami „foward” i „repeat”. Mimo to wydaje się, że Afro Kolektyw, stawiając na piosenki, obrał dobrą drogę.

Afro Kolektyw „Piosenki po polsku”, Universal Music Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze