1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy na podstawie książek Stephena Kinga – które warto obejrzeć po przeczytaniu powieści?

Filmy na podstawie książek Stephena Kinga – które warto obejrzeć po przeczytaniu powieści?

„Skazani na Shawshank” (Fot. BEW Photo)
„Skazani na Shawshank” (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 9 zdjęć
Nazywany geniuszem horroru Stephen King jest jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie i prawdopodobnie najczęściej ekranizowanym autorem w historii kina. Które z ekranizacji jego dzieł warto obejrzeć? Przed wami lista najciekawszych filmów na podstawie książek Stephena Kinga.

Stephen King jest autorem horrorów, które przeszły już do klasyki gatunku. Wiele z nich doczekało się znakomitych ekranizacji, jak np. „Lśnienie” z fenomenalną rolą Jacka Nicholsona, „Smętarz dla zwierzaków”, „Miasteczko Salem”, czy „Podpalaczka”. Autor nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem są filmy na podstawie książek Kinga takie jak: „Stań przy mnie” (ekranizacja opowiadania „Ciało” ze zbioru „Cztery pory roku”), „Zielona mila” oraz „Mroczna wieża” na podstawie 8-tomowego cyklu powieści fantastycznych. Do innych znanych filmów nakręconych na podstawie dzieł, które wyszły spod jego pióra należą: „Misery”, „To”, „1408”, „Mgła”, „Martwa strefa” oraz „Gra Geralda”. Wśród tytułów filmów na podstawie Kinga, dostępnych w Internecie, w szczególności polecamy:

„Doktor Sen”

Kontynuacja kultowego „Lśnienia” na podstawie powieści Stephena Kinga. Danny Torrance powraca po 40 latach, a w jego rolę wciela się zdobywca Złotego Globu Ewan McGregor. Dorosły już Dan wciąż zmaga się z traumą, której doświadczył jako dziecko. Kruchy spokój jego duszy zostaje zburzony, gdy spotyka dziewczynę przejawiającą podobne do niego zdolności. Ta prosi go o pomoc w walce z kultem o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie dążą do nieśmiertelności polując na dzieciaki obdarzone niezwykłymi mocami. Bohaterowie muszą stoczyć brutalną walkę na śmierć i życie.

Film dostępny na platformie HBO GO.

„Doktor Sen” (Fot. materiały prasowe) „Doktor Sen” (Fot. materiały prasowe)

„Zielona mila”

Kultowa ekranizacja powieści Stephena Kinga, którą po prostu trzeba znać. Paul Edgecombe jest kierownikiem bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należy odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem zwanym „Zieloną milą”. Pewnego dnia do więzienia przybywa czarnoskóry skazaniec, John Coffey. Ma oczekiwać na karę śmierci za zamordowanie dwóch białych dziewczynek. Jego wizyta na zawsze zmieni życie Paula i pozostałych pracowników więzienia. Twórcą filmu na podstawie Stephena Kinga jest Frank Darabont, specjalista od przekoszenia dzieł autora na duży ekran. W roli głównej wystąpił natomiast fenomenalny Tom Hanks.

Film dostępny jest na platformie Netflix.

„Zielona Mila” (Fot. Cr Films/Zuma Press/Forum) „Zielona Mila” (Fot. Cr Films/Zuma Press/Forum)

„Stań przy mnie”

„Stań przy mnie” to piękna opowieść o dorastaniu i przyjaźni, a zarazem jedna z najbardziej udanych ekranizacji prozy Stephena Kinga. W rolach głównych wystąpiła grupa młodziutkich aktorów, dla których udział w produkcji stał się przepustką do wielkiej kariery. Na ekranie zobaczymy m.in. Rivera Phoenixa, Wila Wheatona, Jerry’ego O’Connella, Coreya Feldmana oraz Kiefera Sutherlanda. Czwórka nastoletnich przyjaciół wyrusza w dwudniową podróż mającą na celu odnalezienie ciała ich tragicznie zmarłego kolegi. Podczas wyprawy muszą zmierzyć się z własnymi lękami i sprostać próbie przyjaźni. Ta konfrontacja sprawi, że odkryją swoje prawdziwe „ja” i wrócą jako zupełnie inni, bardziej dojrzali ludzie.

Film dostępny na platformie HBO GO.

„Stań przy mnie” (Fot. Image Capital Pictures/Forum) „Stań przy mnie” (Fot. Image Capital Pictures/Forum)

„Skazani na Shawshank”

Obraz „Skazani na Shawshank” Franka Darabonta regularnie wymieniany jest w rankingach jako najlepszy film wszech czasów. Andy Dufresne, dobrze zarabiający bankier, zostaje oskarżony o podwójne zabójstwo – swojej żony i jej kochanka. Choć twierdzi, że jest niewinny, finalnie zostaje skazany na podwójne dożywocie. Trafia więc do więzienia Shawshank, którym rządzi apodyktyczny naczelnik Norton oraz sadystyczni strażnicy. Andy szybko poznaje brutalną, więzienną rzeczywistość, jednak dzięki wrodzonej inteligencji, sprytowi oraz pomocy przyjaciela Ellisa, udaje mu się zachować nadzieję, która pozwoli dokonać zemsty. W filmie na podstawie Kinga występują Tim Robbins, Bob Gunton oraz Morgan Freeman.

Film dostępny jest na platformie Netflix.

„Skazani na Shawshank” (Fot. BEW Photo) „Skazani na Shawshank” (Fot. BEW Photo)

„Sekretne okno”

Zrealizowany na podstawie opowiadania „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród” film „Sekretne okno” z Johnnym Deppem w roli głównej to historia Morta Rainey'a, uznanego pisarza, który po rozstaniu z żoną zrywa z „wielkim światem” i przenosi się na prowincję do domu nad jeziorem. Będąc w głębokiej depresji cierpi na niemoc twórczą. Tymczasem u progu jego domu zjawia się psychotyczny nieznajomy John Shooter, zarzucając Mortiemu plagiat jego opowiadania oraz żądając sprawiedliwości i zadośćuczynienia. Gdy żądania przeradzają się w śmiertelne groźby, pisarz zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa Kena Karsha. Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać horroru, który już zdążył wymknąć się spod kontroli. Rainey wkrótce odkrywa, że nie może ufać nikomu i niczemu...

Film dostępny na platformie ipla.

„Sekretne okno” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum) „Sekretne okno” (Fot. NG Collection/Interfoto/Forum)

„Mroczna wieża”

Kolejna ekranizacja popularnej sagi autorstwa Stephena Kinga. Film przedstawia postapokaliptyczną rzeczywistość. Ostatni Rycerz, Roland Deschain, przemierza pustkowia w poszukiwaniu tajemniczej Mrocznej Wieży, która spaja światy. Mężczyzna prowadzi odwieczną walkę z Walterem O’Dimem, znanym również jako Człowiek w czerni, który chce doprowadzić do zburzenia budowli. W końcu dochodzi do ostatecznego pojedynku dobra ze złem. W rolach nieustannie toczących ze sobą walkę bohaterów występują dwaj znakomici aktorzy – znany z serialu Luther zdobywca Złotego Globu Idris Elba oraz laureat Oscara Matthew McConaughey.

Film dostępny na platformie player.pl oraz canalplus.pl.

„Mroczna wieża” (Fot. BEW Photo) „Mroczna wieża” (Fot. BEW Photo)

„1922”

Oparty na noweli Stephena Kinga film „1922” to opowieść opowiedziana z perspektywy Wilfreda Jamesa, rolnika z Nebraski żyjącego z uprawy kukurydzy. W codziennej pracy pomaga mu nastoletni syn, a domem zajmuje się żona, Arlette. Niestety, kobieta nie jest zadowolona z życia na odludziu, dlatego nakłania męża do przeprowadzki. Sytuację komplikuje fakt, że połowa ich terenów należy do Arlette, a dla Wilfreda praca na farmie to sens istnienia. Gdy kobieta decyduje się sprzedać swoją część, wziąć rozwód i wyjechać z synem do miasta, Wilfred staje przed sytuacją bez wyjścia i postanawia… zabić żonę. Wkrótce okazuje się, że to dopiero początek makabrycznej historii, przedstawionej w filmie na podstawie książek Stephena Kinga.

Film dostępny na platformie Netflix.

„1922” (Fot. materiały prasowe) „1922” (Fot. materiały prasowe)

„Uczeń szatana”

Ian McKellen i Brad Renfro w mrocznym thrillerze opartym na prozie Stephena Kinga. Głównym bohaterem filmu jest Todd Bowden, przykładny uczeń szkoły średniej, lubiany przez rówieśników sympatyczny chłopak, który podczas jednej z lekcji dowiaduje się o koszmarach II wojny światowej. Przerażony, ale też zafascynowany tematem postanawia zgłębić wiedzę o straszliwych wydarzeniach z przeszłości. Podczas wertowania kolejnych ksiąg ze zdjęciami zauważa znajomą twarz. Okazuje się, że jego sąsiad, pan Denker, był niegdyś nazistowskim zbrodniarzem. Chłopak udaje się do staruszka i szantażuje go. Nie wyda uciekiniera organom ścigania, jeśli ten opowie mu o obozach koncentracyjnych i zagładzie ludzi. Starszy pan powraca więc do przeszłości. Wkrótce ujawnia swoją demoniczną osobowość i wciąga Todda w niebezpieczną grę.

Film dostępny na platformie player.pl.

„Uczeń szatana” (Fot. BEW Photo) „Uczeń szatana” (Fot. BEW Photo)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze