1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najlepsze filmy psychologiczne – poznaj filmy z zaskakującym zakończeniem

Najlepsze filmy psychologiczne – poznaj filmy z zaskakującym zakończeniem

Zakończenie filmu „Siedem” (1995) wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących w historii kina. (Fot. BEW Photo)
Zakończenie filmu „Siedem” (1995) wciąż pozostaje jednym z najbardziej zaskakujących w historii kina. (Fot. BEW Photo)
Zobacz galerię 11 zdjęć
Kino uwielbia klasyczne happy endy, jednak dla widza nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż nieoczekiwane zwroty akcji i szokujące rozwiązania, które w kulminacyjnym momencie filmu wywracają całą fabułę do góry nogami. Oto 10 kultowych propozycji – filmy z zaskakującym zakończeniem, które na długo zostaną w waszej pamięci. 

„Lęk pierwotny”

Znakomity dramat psychologiczny z elementami thrillera w gwiazdorskiej obsadzie to świetna propozycja dla miłośników filmów z niespodziewanym zakończeniem. Martin Vail to jeden z najbardziej wziętych chicagowskich prawników. Arogancki i cyniczny podejmuje się dla sławy obrony dziewiętnastoletniego Aarona Stamplera oskarżonego o zabicie arcybiskupa Rushmona. Chłopak przez cały czas utrzymuje, że nie popełnił morderstwa, mimo że na jego ubraniach znaleziono ślady krwi. Vail odkrywa mroczne tajemnice z przeszłości arcybiskupa i z czasem zaczyna wierzyć w niewinność swojego klienta. W głównych rolach występują Richard Gere oraz Edward Norton, który za stworzoną przez siebie kreację dostał nominację do Oscara.

„Lęk pierwotny” (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum) „Lęk pierwotny” (Fot. Mary Evans Picture Librar/Forum)

„Życie za życie”

Zbrodnia jest oczywista. Prawda – nie zawsze. David Gale, profesor uniwersytetu w Teksasie, od lat aktywnie działa na rzecz zniesienia kary śmierci. Jednak pewnego dnia sam trafia do celi śmierci, skazany za gwałt i morderstwo bliskiej współpracownicy i przyjaciółki, Constance Harraway. Dziennikarka Bitsey Bloom postanawia opowiedzieć jego historię. W tym celu, trzy dni przed egzekucją, spotyka się z profesorem, który udziela jej niezwykłego wywiadu. Powstaje skomplikowany portret skazanego: polityczne dyskusje, kontrowersyjne wykłady, seks ze studentką, oskarżenia o gwałt, alkoholizm, rozwód, rozpacz. Przekonana o niewinności profesora, prowadzi wyścig z czasem, by udowodnić, że został on niesłusznie skazany i nie może być stracony. W rolach głównych Kevin Spacey i Kate Winslet.

„Życie za życie” (Fot. BEW Photo) „Życie za życie” (Fot. BEW Photo)

„Siedem”

Brad Pitt i Morgan Freeman w przerażającym thrillerze psychologicznym jako detektywi tropiący seryjnego mordercę wybierającego sobie na ofiary ludzi, którzy popełnili jeden z siedmiu grzechów głównych. Zabójca w wyrafinowany sposób przeprowadza ich egzekucję – dokładnie, metodycznie i z groteskowym wręcz artyzmem. W ten sposób samozwańczy „boży wysłannik” zamierza wprowadzić w życie swój obłąkańczy plan naprawy świata, a gdy śledztwo posuwa się naprzód, cierpliwie czeka na finałową konfrontację, aby doprowadzić swe dzieło do końca. Reżyser filmu David Fincher prowadzi akcję z pełnym zrozumieniem tego, czego boimy się najbardziej, aż do druzgocącego finału.

„Siedem” (Fot. BEW Photo) „Siedem” (Fot. BEW Photo)

„Zaginiona dziewczyna”

Zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści kryminalnej dreszczowiec „Zaginiona dziewczyna” w reżyserii Davida Finchera to film z zaskakującym zwrotem akcji. Właśnie mija 5 rocznica ślubu Nicka i Amy. Małżeństwo najlepsze chwile ma już za sobą. Kiedy mężczyzna wraca do domu po pracy, zauważa brak swojej żony. Wkrótce zgłasza zaginięcie kobiety, a jej poszukiwania przyciągają uwagę mediów. Detektyw Rhonda Boney rozpoczyna śledztwo, w czasie którego odkrywa wyraźne ślady walki w domu Nicka i Amy. Policyjne badania dostarczają kolejnych szokujących informacji. Znalezione w domu ślady krwi Amy, wskazują na morderstwo. Głównym podejrzanym staje się Nick, którego apatyczne zachowanie media odczytują, jako typowe dla socjopaty. Główne role w filmie grają hollywoodzkie gwiazdy: Ben Affleck i Rosamund Pike.

„Zaginiona dziewczyna” (Fot. Film Stills/Forum) „Zaginiona dziewczyna” (Fot. Film Stills/Forum)

„Memento”

Wbijający w fotel niskobudżetowy thriller, a zarazem godny reprezentant filmów z zaskakującym zwrotem akcji, w reżyserii Christophera Nolana opowiada o mieszkającym w San Francisco detektywie ubezpieczeniowym Leonardzie Shelbym (w tej roli Guy Pearce), który w wyniku wypadku traci tzw. pamięć krótkotrwałą. Wie kim jest i pamięta wszystko sprzed wypadku, ale błyskawicznie zapomina o tym, co wydarzyło się przed chwilą. Nie wie, gdzie był, co robił i planował. Przy dłuższej rozmowie zapomina, od czego się zaczęła. Powracające wspomnienia śmierci żony powodują, że nie daje za wygraną. Notatki, zdjęcia i tatuaże zastępują mu pamięć. Jedyną motywacją do życia jest obsesyjne pragnienie zemsty na mordercy ukochanej kobiety...

„Memento” (Fot. Entertainment Pictures/Forum) „Memento” (Fot. Entertainment Pictures/Forum)

„Whiplash”

Obsypany nagrodami rewelacyjny dramat Damiena Chazelle'a o przekraczaniu własnych granic i dążeniu do perfekcji za wszelką cenę. Andre, student nowojorskiego konserwatorium, chce zostać najlepszym na świecie jazzowym perkusistą. Aby zrealizować to marzenie, zostaje uczniem ekscentrycznego Terence’a Fletchera. Mężczyzna prowadzi zespół jazzowy i słynie z bezwzględnych metod nauczania. Muzycy rozpoczynają współpracę, podczas której Fletcher zmusza dążącego do doskonałości Andrew do przekraczania własnych granic. W rolach nauczyciela i podążającego za nim ucznia wystąpili J.K. Simmons oraz utalentowany muzyk i aktor Miles Teller.

„Whiplash” (Fot. BEW Photo) „Whiplash” (Fot. BEW Photo)

„Wyspa tajemnic”

Szukasz filmów z niespodziewanym zaskoczeniem? Thriller psychologiczny „Wyspa tajemnic” w reżyserii mistrza gatunku Martina Scorsese jest swego rodzaju hołdem dla twórców horrorów z lat 40. XX wieku. Porywające kreacje w filmie tworzą Leonardo Dicaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams oraz Max Von Sydow. Shutter Island jest położoną w pobliżu Bostonu wyspą, na której znajduje się szpital dla chorych psychicznie przestępców. Pewnego dnia bez śladu znika z niego jedna z pacjentek – Rachel Solando. Do szpitala przybywają szeryf federalny Teddy Daniels oraz jego partner. Agenci szybko dochodzą do wniosku, że uciekinierka próbuje przekazać im zaszyfrowaną wiadomość. Tymczasem do wyspy zbliża się huragan, który na pewien czas pozbawia ją kontaktu z lądem.

„Wyspa tajemnic” (Fot. materiały prasowe) „Wyspa tajemnic” (Fot. materiały prasowe)

„Podejrzani”

Gdy w tajemniczej eksplozji na statku ginie 27 osób, policja przesłuchuje jednego z dwóch ocalałych świadków: drobnego kryminalistę Verbala Kinta, który zeznaje, że odpowiedzialność za wybuch ponosi mityczny przestępca, Keyser Soze, którego istnienie od dawna poddawane jest w wątpliwość. Twierdzi, że dysponujący nadludzkimi niemal mocami Soze wciągnął jego samego i czterech jego wspólników w niebezpieczną rozrywkę, w której stawką był ładunek kokainy o wartości kilkudziesięciu milionów dolarów. W rolach głównych wystąpili Gabriel Byrne, Stephen Baldwin, Kevin Pollak, Benicio Del Toro oraz Kevin Spacey.

„Podejrzani” (Fot. BEW Photo) „Podejrzani” (Fot. BEW Photo)

„Dziewczyna we mgle”

Ekranizacja bestsellerowej powieści Donato Carrisi zasługująca na miano filmu z zaskakującym zakończeneim. W odizolowanym od świata górskim miasteczku zaginęła szesnastoletnia dziewczyna. Rodzice są zrozpaczeni, a mieszkańcy – zszokowani. Nie potrafią przyjąć do wiadomości, że porywaczem może być ktoś z nich. Porywaczem... lub zabójcą. Przybyły na miejsce agent specjalny Vogel nie ma wątpliwości, że tropi mordercę. I że jest to ktoś z miejscowych. Nie interesują go badania kryminalistyczne, odciski palców i ślady DNA. Vogel wykorzystuje media, bo ludzie nie potrzebują sprawiedliwości – potrzebują spektaklu. A on zapewni im widowiskowe polowanie na potwora. W medialnej burzy wszyscy stają się podejrzanymi, a sprawa zaczyna przyjmować niespodziewany obrót.

„Dziewczyna we mgle” (Fot. materiały prasowe) „Dziewczyna we mgle” (Fot. materiały prasowe)

„Incepcja”

Wizjonerska superprodukcja Christophera Nolana z niezwykłą akcją i gwiazdorską obsadą zabiera fanów filmów z zaskakującym końcem w podróż dookoła ziemskiego globu oraz w głąb intymnego świata snów. Dom Cobb jest mistrzem niezwykłej złodziejskiej sztuki polegającej na wykradaniu podczas snu bezcennych sekretów z ludzkiej podświadomości. Ze względu na swój wyjątkowy talent jest chętnie zatrudniany przez korporacje, które sowicie płacą za kradzież tajemnic konkurencji. Niestety, kosztował go również rodzinne szczęście. Kiedy pojawia się możliwość odkupienia win Dom podejmuje się wykonania niezwykłego zlecenia – dokonania incepcji – włamania do ludzkiego umysłu i zaszczepienia w nim nowej idei. W rolach głównych Leonardo DiCaprio i Marion Cotillard.

„Incepcja” (Fot. Film Stills/Forum) „Incepcja” (Fot. Film Stills/Forum)
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze