1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Enter Enea Festival już w połowie sierpnia w Poznaniu

Folkowe brzmienia zapewni Kapela ze Wsi Warszawa. (Fot. Radek Polak)
Folkowe brzmienia zapewni Kapela ze Wsi Warszawa. (Fot. Radek Polak)
Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. W letniej odsłonie 11. edycji wydarzenia obejrzymy 9 koncertów muzyków z całego świata. Impreza odbędzie się weekendowo, między 13 a 15 sierpnia, w wyjątkowej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego.

Enter Enea Festival promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Każdy z koncertów festiwalu dowodzi, że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań, przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor Festiwalu również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

W tym roku będziemy mieli okazję posłuchać wybitnego wirtuoza skrzypiec, Mariusza Patyry, któremu towarzyszyć będą białoruscy muzycy: pianista Kirył Keduk oraz wiolonczelista Mikhail Radunski. Usłyszymy elementy andaluzyjsko-arabskich brzmień w muzyce izraelskiego pianisty Omri Mor występującego ze swoim trio, a także brzmień folkowych, które zapewni Kapela ze Wsi Warszawa. Nie zabraknie też gościnnych występów Leszka Możdżera na koncertach zaproszonych gości: ikony petersburskiego jazzu Andrei Kondakov Trio, wirtuoza gitary Adama Palmy, któremu na perkusji będzie towarzyszył Tomas Celis Sanchez oraz Marcin Pater Trio, formacji łączącej dźwięki wibrafonu, kontrabasu i perkusji.

Mariusz Patyra (Fot. materiały prasowe) Mariusz Patyra (Fot. materiały prasowe)

Omri Mor (Fot. Yossi Zwecker) Omri Mor (Fot. Yossi Zwecker)

Andrei Kondakov Trio (Fot. materiały prasowe) Andrei Kondakov Trio (Fot. materiały prasowe)

Adam Palma (Fot. materiały prasowe) Adam Palma (Fot. materiały prasowe)

Marcin Pater Trio (Fot. materiały prasowe) Marcin Pater Trio (Fot. materiały prasowe)

Wyjątkowym koncertem na Enter Enea Festival będzie projekt Michała Urbaniaka „UrbSymphony”, zaprezentowany w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu prowadzonej przez Katarzynę Tomalę-Jedynak oraz z udziałem Marcina Pospieszalskiego na basie, Franka Parkera na perkusji, Michaela “Patches” Stewarta na trąbce i Leszka Możdżera. Do programu międzynarodowego dołączy żywa legenda muzyki – amerykańska perkusistka Marilyn Mazur, z polskich twórców natomiast zagra Marta Wajdzik Quartet, młoda siła europejskiej sceny. W piątek o 18:00 odbędzie się również wernisaż wystawy Edyty Hul pt. „Currara” w ABC Gallery. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

Michał Urbaniak (Fot. materiały prasowe) Michał Urbaniak (Fot. materiały prasowe)

Marta Wajdzik (Fot. Roman Hryciów) Marta Wajdzik (Fot. Roman Hryciów)

Marilyn Mazur (Fot. Per Morten Abrahamsen) Marilyn Mazur (Fot. Per Morten Abrahamsen)

Bilety jednodniowe i trzydniowe karnety na Enter Enea Festival do nabycia na platformach eventim, bilety24 i ebilet.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze