1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Premierowy weekend w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

„Opowieść wigilijna” jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Premiera w krakowskim Teatrze Słowackiego już 3 grudnia. (Fot. materiały prasowe)
Pierwszy grudniowy weekend będzie obfitował w wyjątkowe wydarzenia przygotowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Teatr przygotował dwie premiery, które odbędą się dzień po dniu.

W piątek 3 grudnia na deskach powołanej rok temu, wspólnie z Krakowskim Salonem Ekonomicznym NBP, Scenie Bank Opowieści będzie miała miejsce premiera spektaklu dla dzieci: „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa w reżyserii Marii Wojtyszko i Jakuba Krofty, natomiast dzień później, w sobotę 4 grudnia, na Scenie Domu Machin odbędzie się premiera spektaklu „Pani Bovary. Możliwa historia” na podstawie Gustave’a Flauberta, w reżyserii Gosi Jakubowskiej Raczkowskiej.

Charles Dickens „Opowieść wigilijna” (reż. Maria Wojtyszko i Jakub Krofta)

Premiera: 3 grudnia 2021 r., Scena Bank Opowieści w Krakowskim Salonie Ekonomicznym NBP, ul. Basztowa 20. (W nowym roku spektakl będzie można zobaczyć na Scenie MOS przy ul. Rajskiej 12).

Wiktoriańska historia o skąpcu nawiedzanym przez duchy staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do opowiedzenia o nieszczęściu człowieka i jego przemianie. A ta nie jest tylko przejściem od egoizmu do empatii, ale staje się też uwolnieniem się od stereotypowego postrzegania własnej roli w świecie.

„Opowieść wigilijna” jest dziś równie aktualna jak w czasach Dickensa. Świat, w którym brakuje współczucia i solidarności, w którym nieczuły bogacz decyduje o życiu całych rodzin, nie skończył się wraz z wejściem ludzkości w epokę ponowoczesną. Autorzy spektaklu nie chcą jednak zatrzymać się na tej ponurej diagnozie. Ich celem jest przyjrzenie się ze współczuciem i zrozumieniem postaci Ebenezera Scrooge’a i danie – jak to w bajkach bywa – nadziei.

Spektaklom będą towarzyszyły warsztaty edukacji ekonomicznej dla najmłodszych. Spektakl polecany jest dla dzieci powyżej 7 roku życia.

Obsada: Agnieszka Judycka, Magdalena Osińska, Daniel Malchar, Antoni Milancej, Tomasz Wysocki oraz gościnnie Katarzyna Kiziorek.

Pozostali twórcy spektaklu: scenografia i kostiumy: Matylda Kotlińska; muzyka: Daniel Malchar, Kamil Malchar; reżyseria światła: Damian Pawella; inspicjent: Bartłomiej Oskarbski; producentka: Agata Schweiger.

Plakat „Opowieść wigilijna” (Fot. materiały prasowe)

Gustave Flaubert „Pani Bovary. Możliwa historia” (reż. Gosia Jakubowska Raczkowska)

Premiera: 4 grudnia 2021 r., Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie | Dom Machin, pl. Św. Ducha 2.

Kim jest dzisiaj Pani Bovary? Czy w ogóle jest? Jest. Żoną, matką, kobietą, człowiekiem o wysokim potencjale twórczym, osobą realizującą cudze potrzeby, potrzeby społeczeństwa – nierzadko wierząc, że to jej własne potrzeby.

Emma Bovary jest bohaterką tragedii, osobą chcącą zachować swoje życie, a jednocześnie chcącą to życie opuścić; matką rozdartą między miłością do córki a rozczarowaniem macierzyństwem. Emma powoli dostrzega własne położenie i własną tragedię. Kameralna inscenizacja w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej Raczkowskiej rewiduje flaubertowską historię o poszukiwaniu tożsamości w obrębie kobiecych ról, rewiduje rozczarowanie Emmy dotychczasowymi wyborami i stawia pytania o status wyborów podejmowanych przez kobiety w kontekście oczekiwań i schematów społecznych.

Obsada: Alina Szczegielniak, Marta Waldera, Mateusz Bieryt, Jerzy Światłoń, Berta (wideo): Apolonia Leśniak (gościnnie).

Pozostali twórcy spektaklu: Tekst na podstawie powieści „Pani Bovary” Gustava Flauberta w tłumaczeniu Anieli Micińskiej: Zdenka Pszczołowska i Gosia Jakubowska Raczkowska; dramaturgia: Zdenka Pszczołowska; multimedia: Adam A. Zduńczyk; scenografia i kostiumy: Julia Basista; ruch sceniczny: Aleksander Kopański; muzyka: Kamil Tuszyński; inspicjent: Iwona Cieślik; producentka: Oliwia Kuc.

Plakat „Pani Bovary” (Fot. materiały prasowe)

Bilety dostępne są na .

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze