1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

7 książek dla dzieci, które warto przeczytać, będąc dorosłym

Czytać można nie tylko dziecku, lecz także z dzieckiem. (Fot. iStock)
Czytać można nie tylko dziecku, lecz także z dzieckiem. (Fot. iStock)
Wchodzisz do księgarni – albo dzisiaj raczej przeszukujesz Internet – w poszukiwaniu książki dla swojego dziecka i pewnie rzadko myślisz o tym, że może być to cenna lektura również dla ciebie. Bo wiele z tych pozycji niesie wartość nie tylko dla maluchów. Są takie, do których warto wrócić albo po które warto sięgnąć, będąc zabieganym, zmęczonym, przeciążonym dorosłym. Dorosłym, który zapomina czasem o przestrzeni dla siebie, o wadze marzeń, o przyjemności…

Oto siedem książek dla dzieci, które warto przeczytać, będąc dorosłym

  1. „Trzy opowieści”, Umberto Eco i Eugenio Carmi (Rebis, 2005)

Trzy historie opowiedziane przez Umberto Eco i zilustrowane przez Eugenia Carmiego to książka dla dzieci, dla dorosłych, dla miłośników baśni. Autor w sposób prosty, lecz przemawiający do wyobraźni czytelnika dotyka ważnych spraw dzisiejszego świata, wnosząc w nasze życie optymizm i szczyptę humoru.

„Trzy opowieści”, Umberto Eco i Eugenio Carmi (Rebis, 2005) „Trzy opowieści”, Umberto Eco i Eugenio Carmi (Rebis, 2005)

  1. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, Leszek Kołakowski (Muchomor, 2015)

Bajka o nosorożcu, który chciał nauczyć się latać. Szukał więc pomocy u wróbla. Niestety rady wróbla były poczciwe, ale nie były mądre… Profesor Leszek Kołakowski napisał ją w 1966 roku dla córki Agnieszki, ale cenzura nie dopuściła wtedy do jej wydania.

„Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, Leszek Kołakowski (Muchomor, 2015) „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, Leszek Kołakowski (Muchomor, 2015)

  1. „Oskar i pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt (Znak Literanova, 2021)

Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. To jedna z najsłynniejszych powieści znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje.

„Oskar i pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt (Znak Literanova, 2021) „Oskar i pani Róża”, Éric-Emmanuel Schmitt (Znak Literanova, 2021)

  1. „Sceny z życia smoków”, Beata Krupska (Prószyński Media, 2014)

Kultowa humorystyczna minipowieść w 15 scenach, nie tylko dla dzieci. Beata Krupska wykazuje się wyczuciem subtelnej ironii oraz dystansem do wszelkich ludzkich wad. Bo prawda jest taka, że w tych smoczych charakterkach, jak w zwierciadle, mógłby się przejrzeć niejeden z nas…

„Sceny z życia smoków”, Beata Krupska (Prószyński Media, 2014) „Sceny z życia smoków”, Beata Krupska (Prószyński Media, 2014)

A jak brzmi smocza rada na życie: „Trzeba się cieszyć z drobnostek, bo nigdy nie wiadomo, jakie urwisko czeka nas jutro”…

  1. „Drzewo życzeń”, Katherine Applegate (Dwie Siostry, 2018)

Zabawna, głęboka i ciepła historia o inności i tolerancji opowiedziana z zaskakującej perspektywy. Opowiadanie w 51 krótkich rozdziałach doskonałe zarówno dla kilkulatka, jak i dla dorosłego.

„Drzewo życzeń”, Katherine Applegate (Dwie Siostry, 2018) „Drzewo życzeń”, Katherine Applegate (Dwie Siostry, 2018)

  1. „Drzewo darów”, Shel Silverstein (Kinderkulka, 2017)

Tony Robbins, amerykański przedsiębiorca, coach i doradca życiowy, uważa, że jest to książka, która ukazuje, na czym polega tajemnicze piękno życia. Shel Silverstein stworzył poruszającą przypowieść dla czytelników w każdym wieku – wzruszającą interpretację daru miłości i pogodnej akceptacji tego, w jaki sposób druga osoba jest w stanie ten dar odwzajemnić.

„Drzewo darów”, Shel Silverstein (Kinderkulka, 2017) „Drzewo darów”, Shel Silverstein (Kinderkulka, 2017)

  1. „Kraina nadziei”, Kamil Nowak (Book Ojciec, 2021)

Pełna magii opowieść o małej gąsienicy o imieniu Nadzieja. Dzieci zachwyca niesamowitymi przygodami, a dla dorosłych to opowieść o tym, że zawsze, niezależnie od wieku, warto podążać za swoimi marzeniami oraz że nie zawsze to, co wybierają inni, jest najlepsze dla nas…

„Kraina nadziei”, Kamil Nowak (Book Ojciec, 2021) „Kraina nadziei”, Kamil Nowak (Book Ojciec, 2021)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze