1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Matthew Perry wydaje autobiografię. Gwiazdor „Przyjaciół” od lat zmaga się ze swoimi demonami

Matthew Perry wydaje autobiografię. Opowiada w niej o utraconej miłości i przyjaciołach, którzy nie odwrócili się od niego nawet w najmroczniejszych dniach. (Fot. BEW Photo, materiały prasowe Wydawnictwa W.A.B.)
Matthew Perry wydaje autobiografię. Opowiada w niej o utraconej miłości i przyjaciołach, którzy nie odwrócili się od niego nawet w najmroczniejszych dniach. (Fot. BEW Photo, materiały prasowe Wydawnictwa W.A.B.)
Po 28 latach od premiery „Przyjaciół” gwiazdor serialu – Matthew Perry – postanowił wreszcie opisać swoją historię. Polskim wydawcą książki „Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing” będzie Wydawnictwo W.A.B.

Życie Matthew Perry’ego zmieniło się po przyjęciu roli w „Przyjaciołach”. Z dnia na dzień z aktora grającego niewielkie role komediowe stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Ameryki. Sława przyniosła mu nie tylko duże pieniądze, ale też poddała go ogromnej presji, z którą nie umiał sobie poradzić. We „Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing” Perry opowiada o swojej utraconej miłości i o przyjaciołach, którzy nie odwrócili się od niego nawet w najmroczniejszych dniach. „Tyle o mnie napisano w przeszłości. Pomyślałem, że nadszedł czas, by ludzie usłyszeli moje własne słowa. Wzloty były wysokie, a upadki bolesne. Ale przeżyłem, by opowiedzieć tę historię, choć czasem wydawało się, że to się nie uda. Wszystko tu jest” – napisał Perry, ogłaszając wydanie książki.

Obsada „Przyjaciół”: Courteney Cox, Matthew Perry, Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, David Schwimmer i Matt LeBlanc (Fot. materiały prasowe) Obsada „Przyjaciół”: Courteney Cox, Matthew Perry, Jennifer Aniston, Lisa Kudrow, David Schwimmer i Matt LeBlanc (Fot. materiały prasowe)

„Autobiografia Perry’ego to przede wszystkim opowieść człowieka, który od lat zmaga się ze swoimi demonami. To także historia niezwykle zdolnego i przenikliwego twórcy, obdarzonego niebywałym talentem komicznym. Jest wreszcie spojrzeniem za kulisy najsłynniejszej bodaj produkcji telewizyjnej, oglądanej przez kolejne pokolenia. – Bardzo się cieszę, że to właśnie W.A.B. wyda tę książkę po polsku. Polecam ją nie tylko tym, którzy kochają »Friendsów« – komentuje Anna Dziewit-Meller, dyrektorka wydawnicza i redaktorka naczelna Wydawnictwa W.A.B.

Amerykańska premiera planowana jest na listopad. Datę polskiego wydania poznamy wkrótce.

Matthew Perry – życie i twórczość

Matthew Perry (ur. 1969) znany jest głównie z roli Chandlera Binga w serialu „Przyjaciele” (1994–2004). Jest synem kanadyjskiej dziennikarki i modelki Suzanne Marie Morrison i amerykańskiego aktora Johna Bennetta Perry’ego. Większość dzieciństwa spędził w Ottawie. Jego pasją był tenis, jednak w wieku 15 lat zainteresował się aktorstwem i zaczął brać udział w szkolnych przedstawieniach.

Po skończeniu liceum w 1987 roku rozpoczął karierę aktorską. Najpierw dostał główną rolę w serialu telewizyjnym „Second Chance”, a rok później zadebiutował na dużym ekranie w filmie „A Night in the Life of Jimmy Readon”. Prawdziwym przełomem okazał się dla niego początek lat 90. W 1993 roku Perry miał dostać rolę w sitcomie „LAX 2194”, jednak projekt nie był pewny. Kiedy serial został odwołany, aktor poszedł na przesłuchanie do „Przyjaciół” i dostał rolę Chandlera Binga.

Matthew Perry w 1995 roku (Fot. BEW Photo) Matthew Perry w 1995 roku (Fot. BEW Photo)

Serial stał się popularny zarówno w Ameryce, jak i na całym świecie, pobijając rekordy oglądalności i zyskując nominacje do wielu nagród. Sam Perry został kilkakrotnie nominowany, z czego raz do Emmy w 2002 roku (za główną rolę w serialu komediowym). Dzięki rosnącej rozpoznawalności dostawał role w kolejnych filmach stających się kinowymi hitami, takich jak „Polubić czy poślubić” (1997), „Troje do Tanga” (1999), „Jak ugryźć 10 milionów” (2000) i „Jak ugryźć 10 milionów 2” (2002).

Gdy po 10 latach serial „Przyjaciele” dobiegł końca, Perry po wielu rolach komediowych zaczął występować również w dramatach. Zaczął od epizodycznej roli w serialu „Prezydencki Poker” (2004), która przyniosła mu dwie nominacje do nagrody Emmy. Potem wcielił się w główną postać w filmie „Młodzi Gniewni. Historia Rona Clarka” (2006), za którą dostał nominację do Złotego Globu i Emmy. W kolejnych latach zagrał także w takich produkcjach, jak „Studio 60”, „Numb”, „Ptaki Ameryki” czy „Znów mam 17 lat”. Aktor próbował też swoich sił jako reżyser i producent. Stworzył również swoją własną sztukę teatralną.

Gwiazdor przez wiele lat zmagał się z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu. Jego problemy zaczęły się w połowie lat 90. Później pojawiły się również problemy zdrowotne: duże wahania wagi czy zapalenie trzustki. W maju 2013 roku został odznaczony przez Biuro Kontroli Narkotyków Białego Domu za otworzenie „Domu Perry’ego”, miejsca, gdzie ludzie uzyskują pomoc w wychodzeniu z nałogu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze