1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – co warto zobaczyć?

W Gdyni widzowie obejrzą wszystkie filmy walczące w tym roku o Złote i Srebrne Lwy. (Fot. materiały prasowe)
W Gdyni widzowie obejrzą wszystkie filmy walczące w tym roku o Złote i Srebrne Lwy. (Fot. materiały prasowe)
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 12 do 17 września. Będziemy na miejscu z kamerą, a do studia „Zwierciadła” zaprosimy festiwalowych gości. W Gdyni publiczność będzie mogła oglądać wszystkie filmy walczące w tym roku o Złote i Srebrne Lwy. Tymczasem my podpowiadamy, które z tytułów już są do obejrzenia – albo zaraz będą – w kinach i w sieci. I dlaczego warto je zobaczyć.

Filmy poleca Joanna Olekszyk, redaktor naczelna „Zwierciadła”

„Infinite Storm”

Najlepszym duetem są tu oszczędne aktorstwo Naomi Watts oraz pełne smutku i piękna panoramy sfilmowane przez Michała Englerta. Jest to też, jak na dorobek Małgorzaty Szumowskiej, wyjątkowo kameralna historia, a jednocześnie jej pierwsza amerykańska produkcja. Prawdziwe losy Pam Bales, pielęgniarki i ratowniczki górskiej, która podczas trekkingu w burzy śnieżnej natrafia na zagubionego i wyziębniętego mężczyznę. To film o zmaganiach nie tylko z żywiołami przyrody, lecz także z samą i samym sobą. Okazuje się bowiem, że tym, co łączy oboje wędrowców, jest doświadczenie niedomkniętej żałoby, temat stale powracający w twórczości reżyserki.

„Infinite Storm” już w kinach (Fot. materiały prasowe) „Infinite Storm” już w kinach (Fot. materiały prasowe)

„Johnny”

Obserwować, jak Dawid Ogrodnik zmienia się w postać charyzmatycznego księdza Jana Kaczkowskiego – założyciela Hospicjum Domowego w Pucku, zmarłego w 2016 roku na glejaka – to jak być świadkiem swoistego cudu. Doświadczenie tym bardziej poruszające, jeśli się wie (choćby z wywiadu w poprzednim numerze „Zwierciadła”), jak wiele emocjonalnie i psychicznie kosztowała aktora praca nad tą rolą. Film Daniela Jaroszka umiejętnie przeplata akcenty wzruszające i humorystyczne, oddając głos Patrykowi Galewskiemu, podopiecznemu księdza (w tej roli nowe objawienie polskiego kina, Piotr Trojan). Na seans zabierzcie chusteczki!

„Johnny” w kinach od 23 września (Fot. materiały prasowe) „Johnny” w kinach od 23 września (Fot. materiały prasowe)

„Broad Peak”

Jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku. I jedna z najtragiczniejszych wypraw w historii polskiego himalaizmu. Reżyser Leszek Dawid wydarzeniom z marca 2013 roku nadaje znacznie szerszy kontekst. Maciej Berbeka, na którego postaci się skupia, miał bowiem z Broad Peakiem niedokończone porachunki, sięgające zimowej wyprawy na K2 z 1988 roku. Co się wtedy wydarzyło? Jak odbiło się to na dalszym życiu himalaisty? Dlaczego po 25 latach złamał złożoną sobie i żonie obietnicę? Świetni Ireneusz Czop i Maja Ostaszewska jako Berbekowie plus monumentalne ujęcia Karakorum.

„Broad Peak” od 14 września na platformie Netflix (Fot. materiały prasowe) „Broad Peak” od 14 września na platformie Netflix (Fot. materiały prasowe)

Filmy poleca Zofia Fabjanowska-Micyk, szefowa działu kultury „Zwierciadła”

„Silent Twins”

June i Jennifer Gibbons, znane jako „silent twins” – milczące bliźniaczki – były obiektem badań naukowców. Współodczuwały, porozumiewały się własnym językiem i odmówiły komunikowania się ze światem. W pewnym momencie je rozdzielono, co miało nieodwracalne skutki. Jeśli za taką historię bierze się filmowczyni tej klasy co Agnieszka Smoczyńska („Córki dancingu”, „Fuga”), wiadomo, że wydobędzie z niej nieoczywiste wątki. „Silent Twins” kinową premierę mają w drugiej połowie października, ale wcześniej można je zobaczyć także podczas reaktywowanych po latach Konfrontacji Filmowych w kilkunastu miastach w Polsce.

„Silent Twins” w wybranych kinach od 9 do 18 września w ramach Konfrontacji Filmowych (Fot. materiały prasowe) „Silent Twins” w wybranych kinach od 9 do 18 września w ramach Konfrontacji Filmowych (Fot. materiały prasowe)

„Cicha Ziemia”

Cicha ziemia, bliżej nieokreślona włoska wyspa wydaje się rajem, a w związku z tym doskonałym miejscem na urlop w willi z basenem dla Anny (Agnieszka Żulewska) i Adama (Dobromir Dymecki). Tych dwoje nie chce słyszeć o tutejszej suszy, basen ma być wypełniony wodą, za to przecież zapłacili. Czy to będą udane wakacje? Delikatnie mówiąc, nie bardzo. Debiutująca reżyserka Aga Woszczyńska świetnie buduje napięcie i zadaje nam niewygodne pytania, pokazując, jak cienka jest granica między obojętnością a zbrodnią, jak łatwo odwrócić głowę bez żadnych konsekwencji. Na pewno żadnych?

„Cicha Ziemia” już w kinach (Fot. materiały prasowe) „Cicha Ziemia” już w kinach (Fot. materiały prasowe)

„IO”

Skolimowski nakręcił film o ośle. To, że takie zdanie źle brzmi, jak najgorzej świadczy o nas. Istotach, które nie wiedzieć czemu najpaskudniejsze swoje wady przypisują innym gatunkom. Pozostaje mieć nadzieję, że nikomu, kto obejrzy „IO”, już nigdy nie przyjdzie do głowy, żeby kojarzyć osła z głupotą. Wystarczy spojrzeć tytułowemu bohaterowi w oczy. A kamera często przygląda się IO z bliska. I jego podróży, zbiegom okoliczności, które rzucają go w różne miejsca. Ale w gruncie rzeczy to historia o nas, o fatalnych ludzkich cechach i zwyczajach. Mistrz kina Jerzy Skolimowski nie stracił nic z ostrości spojrzenia na świat.

„IO” w kinach od 30 września (Fot. materiały prasowe) „IO” w kinach od 30 września (Fot. materiały prasowe)

„Iluzja”

Ciekawe są filmowe wybory reżyserki Marty Minorowicz. Przed laty, jako jedni z pierwszych, pisaliśmy o niej w „Zwierciadle” z okazji jej nagradzanego krótkometrażowego „Kawałka lata” kręconego w Bieszczadach. Potem był między innymi „Zud” o mieszkańcach mongolskiego stepu. A teraz jest „Iluzja” z zostającą w pamięci rolą Agaty Buzek. Mocny temat: matki, która szuka zaginionej córki, mimo że policja już się poddała. I nie chodzi o thriller czy kryminał, ale o codzienność osób szukających swoich bliskich, które żyją w zawieszeniu między żałobą i nadzieją. Czekając na jakąkolwiek wiadomość, znak, trop, nawet te najbardziej iluzoryczne i nieprawdopodobne. W które bohaterce granej przez Buzek tym łatwiej uwierzyć, że wokół faktycznie dzieją się rzeczy niewytłumaczalne.

„Iluzja” w kinach od 9 września (Fot. materiały prasowe) „Iluzja” w kinach od 9 września (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze