1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Literacka Nagroda Nobla przyznana – w tym roku otrzymała ją francuska pisarka Annie Ernaux

Literacka Nagroda Nobla przyznana – w tym roku otrzymała ją francuska pisarka Annie Ernaux

Annie Ernaux została laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2022. (Fot. Ernesto Ruscio/Getty Images)
Annie Ernaux została laureatką Literackiej Nagrody Nobla 2022. (Fot. Ernesto Ruscio/Getty Images)
Kolejna kobieta wśród laureatów Nagrody Nobla! W tym roku Literacka Nagroda Nobla trafia w ręce francuskiej pisarki Annie Ernaux.

Komitet Noblowski przyznał Literacką Nagrodę Nobla Annie Ernaux za – jak czytamy w oświadczeniu – „odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci".

Annie Ernaux urodziła się w 1940 r. w miejscowości Yvetot we Francji. Pisarka wywodzi się z klasy robotniczej – proza Ernaux często dotyka kwestii nierówności klasowych, ale również dyskryminacji płciowej. Jest autorką ponad dwudziestu książek, m.in. wydanej po polsku mikropowieści „Miejsce”. Pisarka zadebiutowała w 1974 roku autobiograficzną powieścią „Les Armoires vides”, w której porusza problem aborcji. Kolejne książki mają wyraźny rys feministyczny – na tyle, że twórczość Ernaux zaczyna być porównywana do prozy i działalności Simone de Beauvoir.

W swoich późniejszych książkach Annie Ernaux porusza relacje z najbliższymi, swoim ojcem – w powieści „La place” – i matką – w „Une femme” – i to właśnie te pozycje, opisujące życie i śmierć swoich rodziców, stały się przełomem w jej karierze pisarskiej.

Twórczość Annie Ernaux była wielokrotnie nagradzana. Pisarka jest między innymi laureatką Nagrody Renaudot (1984, za powieść „La Place”) oraz Nagrody im. Marguerite Yourcenar (2017, za całokształt twórczości). Annie Ernaux jest też pierwszą kobietą, za życia której wydano jej dzieła w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard.

Wśród kandydatów do tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla byli między innymi Salman Rushdie, Michel Houellebecq, kenijski pisarz Ngugi Wa Thiong'o, a także polski poeta Ryszard Krynicki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze