1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Lisa Gardner – w jakiej kolejności czytać książki amerykańskiej pisarki?

Lisa Gardner – w jakiej kolejności czytać książki amerykańskiej pisarki?

Książki Lisy Gardner są niesamowicie wciągające! (Fot. iStock)
Książki Lisy Gardner są niesamowicie wciągające! (Fot. iStock)
Autorka powieści kryminalnych i thrillerów, która swoją karierę rozpoczęła od… romansów. Pod prawdziwym nazwiskiem zadebiutowała w 1997 roku książką „Mąż doskonały”, która okazała się tak dużym sukcesem, że Gardner zajęła się pisaniem na cały etat. W jakiej kolejności czytać jej książki? Przeczytajcie.

Lisa Gardner znana jest również jako Alicia Scott – to właśnie pod tym pseudonimem publikowała romanse w latach 90. XX wieku, dla których porzuciła karierę analityczki w firmie konsultingowej. Później przerzuciła się na kryminały i thrillery, które zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem. Łącznie autorka wydała ponad czterdzieści powieści, z których wiele zajmowało czołowe miejsca na liście bestsellerów „The New York Times”. Gardner nie ustaje w swoich wysiłkach. Już w czerwcu będziemy mogli cieszyć się jej kolejną książką – „Kanionem śmierci”, drugim tomem serii „Frankie Elkin”. W oczekiwaniu na premierę podpowiadamy, w jakiej kolejności czytać wszystkie dostępne po polsku książki pisarki.

Lisa Gardner – książki po kolei

Lisa Gardner jest autorką czterech cykli powieściowych i o ile same cykle możecie czytać w dowolnej kolejności, o tyle lektura książek w poszczególnych seriach powinna odbyć się według pewnego porządku.

Lisa Gardner – kolejność książek cyklu z detektywką D. D. Warren

Dobre kryminały są pełne intryg, emocji i – oczywiście – zbrodni. Nie inaczej jest w tym 11-tomowym cyklu. Każdy tom to osobna historia, których spoiwem jest rozwikłująca poszczególne zagadki detektywka Warren. Książki w serii należy czytać w następującej kolejności:

 1. „Samotna”
 2. „W ukryciu”
 3. „Sąsiad”
 4. „Dziecięce koszmary”
 5. „Kochać mocniej”
 6. „Złap mnie”
 7. „Nie bój się”
 8. „Znajdź ją”
 9. „Szukaj mnie”
 10. „Powiem tylko raz”
 11. „Czyste zło”

Pierwszy tom z serii, czyli „Samotna”, to mroczna i niepokojąca powieść, która przyprawia o dreszcz przerażenia. Bobby Dodge, snajper policji stanowej Massachusetts, obserwuje przez lunetę tragiczne wydarzenia w domu naprzeciwko. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się tam z żoną i dzieckiem. Mierzy do nich z broni, jego palec powoli naciska na spust.

Dla kobiety próbującej chronić dziecko przed ogarniętym szałem mężem to nie pierwszy koszmar. Piękna, niedostępna i niebezpiecznie uwodzicielska Catherine Rose Gagnon ma za sobą bolesne wspomnienia. Dwadzieścia pięć lat wcześniej została porwana i uwięziona przez psychopatę, który ją bił, poniżał, uczynił z niej swoją seksualną niewolnicę, a później zakopał żywcem.

Dramatyczne wydarzenia w bogatej dzielnicy Bostonu połączą losy Cathrine, Bobby’ego i detektywki D. D. Warren, która prowadzi własne śledztwo. Już wkrótce będą musieli stawić czoła znacznie poważniejszemu niebezpieczeństwu. Ulice miasta przemierza bowiem żądny zemsty psychopatyczny morderca: człowiek cień, który atakuje znienacka i którego ofiarą może paść dosłownie każdy. Nikt nie jest bezpieczny i nikt nie spodziewa się istnienia śmiertelnej pułapki, dopóki nie zostanie osaczony, bezradny, samotny…

Lisa Gardner – książki w kolejności: cykl z Tessą Leoni

Kolejna seria i kolejna żeńska bohaterka, tym razem funkcjonariuszka stanowej policji. Czytelnicy cyklu o detektywce Warren mogą ją kojarzyć z tomu piątego – „Kochać mocniej”, który łączy historie obu bohaterek i jednocześnie jest pierwszym tomem omawianego cyklu. Poszczególne książki to:

 1. „Kochać mocniej”
 2. „Niepewność”
 3. „Dom dla lalek”

O czym opowiada pierwsza część serii? Brian Darby leży martwy na podłodze w kuchni. Jego żona, funkcjonariuszka policji stanowej Tessa Leoni, twierdzi, że zastrzeliła go w obronie własnej, a sińce na jej ciele przemawiają za tym, że mówi prawdę. Dla doświadczonej detektywki D. D. Warren powinna to być banalna sprawa. Tylko gdzie się podziała ich sześcioletnia córeczka? Śledztwo nabiera rozmachu, przeobrażając się w gorączkowe i szeroko zakrojone poszukiwania zaginionego dziecka, a Warren musi połączyć siły ze swym byłym partnerem, Bobbym Dodge’em, aby przebić się przez mur policyjnych układów, starając się zgłębić mechanizmy rządzące psychiką funkcjonariuszki i odsłaniając jej rodzinne sekrety. Czy wyszkolona policjantka faktycznie mogłaby zastrzelić swojego męża? Czy matka skrzywdziłaby własne dziecko?

Lisa Gardner – kolejność książek cyklu z Quincy i Rainie

W tym cyklu psycholog kryminalny Pierce Quincy, agentka FBI Kimberly Quincy oraz policjantka Rainie Conner rozwiązują trzymające w napięciu intrygi na łamach siedmiu kolejnych tomów:

 1. „Mąż doskonały”
 2. „Trzecia ofiara”
 3. „Następny wypadek”
 4. „Godzina zbrodni”
 5. „Zaginiona”
 6. „Pożegnaj się”
 7. „Krok za tobą”

„Mąż doskonały”, którym autorka zadebiutowała pod swoim nazwiskiem, to historia dwudziestopięcioletniej Tess, która wychodzi za mąż za szanowanego policjanta Jima Becketta. Książę z bajki okazuje się tyranem, sadystą i... psychopatycznym mordercą. Zaszczuta, wiecznie przerażona żona postanawia wydać go policji. Jim trafia do więzienia, a Tess wreszcie czuje się bezpieczna. Ale nie na długo…

Lisa Gardner – książki w kolejności: cykl z Frankie Elkin

Cykl z Frankie – zwyczajną kobietą, która postanowiła zająć się poszukiwaniem zaginionych osób – liczy na razie tylko jeden tom, „Zanim zniknęła”, jednak już 14 czerwca będziemy mogli cieszyć się kolejną częścią –„Kanionem śmierci”. O czym opowiadają obie książki?

Główna bohaterka książki „Zanim zniknęła”, Frankie Elkin, tym razem nie jest ani detektywką, ani policjantką. Jest zwyczajną kobietą, która postanowiła zająć się poszukiwaniem zaginionych osób. Kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają powoli zapominać, a media tracą zainteresowanie, Frankie pojawia się i zaczyna szukać. Nie dla pieniędzy czy sławy. Ile osób już znalazła? Jeszcze żadnej. Ale może tym razem się uda? Tylko że minął już rok od zaginięcia, a Angelique Badeau, haitańska nastolatka, zniknęła z bostońskiej dzielnicy o nie najlepszej reputacji. W dodatku Frankie jest zdana wyłącznie na siebie – policja rzuca jej pod nogi kłody, a rodzina dziewczyny podchodzi do niej z rezerwą. Frankie nie da jednak za wygraną. Zrobi wszystko, by odkryć prawdę. Nawet jeśli miałoby się to skończyć tym, że sama będzie następną zaginioną.

Fabuła „Kanionu śmierci”, drugiego tomu serii, koncentruje się na poszukiwaniach przez samozwańczą detektywkę młodego mężczyzny, który zaginął podczas weekendowego wieczoru kawalerskiego w jednym z parków narodowych. Organy ścigania już dawno utraciły wiarę w odnalezienie chłopaka. Jedyną osobą, która zdaje wierzyć w powodzenie poszukiwań, jest jego ojciec, wciąż z nadzieją przeczesujący pobliskie tereny. Elkin bez wahania zgadza się na udzielnie zdesperowanej rodzinie swojej pomocy. W miarę poszukiwań zdaje sobie jednak sprawę, że niespodziewane zniknięcie mężczyzny to tylko kropla w morzu tajemnic – zwłaszcza gdy w leśnych gęstwinach zaczynają znikać kolejne niewinne osoby… Czas, jaki pozostał Elkin na rozwiązanie zagadki, ucieka nieubłaganie.

A jeśli atmosfera zbrodni was zmęczy, zawsze możecie sięgnąć po romanse Gardner. Na polskim rynku dostępne są chociażby „Mężczyzna z przeszłości” oraz „Moja była żona”. Ewentualnie wybierzecie połączenie kryminału i romansu, czyli „Drugą córkę” splatającą losy seryjnego mordercy i bogatego małżeństwa. Miłej lektury!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze