1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Prezenty idealne nie tylko na Dzień Dziecka

(Fot. Katarzyna Miśkowiec)
(Fot. Katarzyna Miśkowiec)
Książka na Dzień Dziecka to pomysł, który nigdy „nie wychodzi z mody”. Oto kilka książek i książeczek, które szczególnie polecamy.

1. Katharina von der Gathen, ilustracje Anke Kuhl „Od stóp do głów”. Rozwinięcie pomysłu znanego z bestsellera „Odpowiedz mi”, czyli pierwszej książki tego samego duetu (edukatorki seksualnej ze znaną niemiecką ilustratorką). Odpowiedzi na sporo pytań, jakie może zadać dziecko, dotyczących ciała, intymności, seksualności i związanych z nimi kwestii: kompleksów, wyglądu, fizjologii. Nieprzytłaczające, a jednocześnie rzetelne.

2. Felicita Sala „Przepisy z balkonu i ogródka”. Nieważne, czy ma się ogródek, balkon, czy doniczki na parapecie, można podjąć wyzwanie. Nie tylko coś wspólnie z dzieciakami wyhodować, ale i użyć tego czegoś w kuchni, bo są tu także proste przepisy na dania.

3. Jakub Skworz, ilustracje Paulina Derecka „Klara buduje domek na drzewie”. Druga książeczka z serii promującej budownictwo modułowe z drewna jako ekologiczną alternatywę dla betonu. Tym razem tytułowa bohaterka próbuje z przyjaciółmi skonstruować domek na drzwie.

4. Zadie Smith i Nick Laird, ilustracje Magenta Fox „Dziwo”. Pierwsza w dorobku Zadie Smith pozycja dla dzieci. Jedna z najbardziej cenionych brytyjskich pisarek napisała „Dziwo” z poetą i prozaikiem Nickiem Lairdem, który prywatnie jest (przypadek?) jej mężem. Razem stworzyli przesympatyczną opowieść o śwince morskiej, którą dostała na urodziny sześcioletnia dziewczynka.

5. Elise Gravel „Ziemniak na rowerze”. Co uwielbiają małe dzieci? Element zaskoczenia i krótkie zdania, z których przynajmniej jedno się powtarza. Tutaj to pojawiające się na co drugiej stronie: „Nieee, to niemożliwe!”. Bo czy to możliwe, żeby marchewka się kąpała? A widelec prowadził samochód? Absurdalny humor i rozbrajające obrazki.

6. Bilet na koncert „Disney. księżniczki”. Najbardziej znane piosenki z klasycznych disnejowskich animacji, wykonywane z orkiestrą na żywo. Kiedy? W czerwcu jeszcze we Wrocławiu i w Gdańsku.

7. Tomasz Samojlik, ilustracje Marcin Podolec i Agata Mianowska „Bardzo dzika opowieść. Las złamanych serc”. Początek nowej komiksowej serii autorstwa Tomasza Samojlika, człowieka z Puszczy Białowieskiej, który opowiada o zwierzakach, jak przystało na naukowca, ze znawstwem. A do tego z rozbrajającym poczuciem humoru. Wiadomo, będzie hit!

8. Sarah Crossan „Toffi”. Dobra literatura i ważne życiowe tematy, czyli kolejna książka dla nastolatków irlandzkiej autorki „My dwie, my trzy, my cztery” czy „Kasieńki”. Główna bohaterka Allison ucieka z domu (ma ważny powód ), a jej losy krzyżują się ze schorowaną starszą panią, u której w domu znajdzie schronienie. I która bierze Allison za swoją przyjaciółkę z młodości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze