1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Festiwal Góry Literatury – spotkanie kultury i natury

Festiwal Góry Literatury – spotkanie kultury i natury

Olga Tokarczuk, fundatorka Festiwalu Góry Literatury (Fot. materiały prasowe)
Olga Tokarczuk, fundatorka Festiwalu Góry Literatury (Fot. materiały prasowe)
Tegoroczna edycja Festiwalu Góry Literatury gościć będzie ponad 80 pisarek i pisarzy. Ponadto goście festiwalu będą mogli wziąć udział w ponad 130 wydarzeniach: koncertach, wystawach, dyskusjach i spotkaniach z ważnymi osobistościami świata kultury i nauki.

Dziewiąta edycja Festiwalu Góry Literatury potrwa od 7 do 16 lipca 2023 roku i odbędzie się w 20 miejscach, m. in. w Nowej Rudzie, Sokołowsku, na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, na górze Guzowatej, w Wałbrzychu, Świdnicy oraz pałacu w Krobielowicach.

W programie zaplanowano koncerty 10 wykonawców (zagrają między innymi Maria Peszek, Nosowska, Kazik, Voo Voo), retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego, pokazy filmów Marcina Giżyckiego i Ewy Ewart, spotkania z osobistościami świata kultury i nauki na temat najważniejszych zagrożeń i wyzwań współczesności – gośćmi będą między innymi Marian Turski, Olga Tokarczuk, Michał Heller, Magdalena Środa, Adam Bodnar, Ewą Woydyłło.

W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury wystąpi między innymi Katarzyna Nosowska. (Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury) W czasie tegorocznej edycji Festiwalu Góry Literatury wystąpi między innymi Katarzyna Nosowska. (Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury)

Najwięcej uwagi w czasie festiwalu poświęcone zostanie oczywiście literaturze. Na Festiwalu Góry Literatury zaplanowano spotkania między innymi z Ryszardem Krynickim, Joanną Bator, Mariuszem Szczygłem, Weroniką Murek, Wojciechem Tochmanem, Ingą Iwasiów, Mikołajem Grynbergiem, Agnieszką Szpilą, Andrzejem Stasiukiem, Julią Fiedorczuk i Katarzyną Bondą.

Na Małych Górach Literatury – programie przygotowanym dla dzieci i młodzieży – wystąpią Adam Wajrak, Tomasz Samojlik, Barbara Sadurska, Dionisios Sturis, Karolina Lewestam i Michał Rusinek.

Goście festiwalu będą mogli obejrzeć również kilkanaście wystaw, w tym Wandy Czełkowskiej, Ewy Mańkowskiej „Krajobraz jako Ktoś”, #PatrzęCzujęRysuję i wielu artystów związanych z projektem „Green Art Jaga Hupało w dialogu z artystami. Sztuka Natury – Natura Sztuki”.

Spotkania z autorkami i autorami poprowadzą między innymi: Katarzyna Kasia, Eliza Kącka, Michał Nogaś, Olga Wróbel, Amelia Sarnowska, Maciej Robert i Magdalena Rabizo-Birek.

Festiwal Góry Literatury powstał w 2015 roku z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wyjątkowe wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, praworządności, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę. Tegoroczna, dziewiąta, edycja jest największą z dotychczasowych, a tym samym Festiwal Góry Literatury staje się największym festiwalem literacko-społecznym w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie.

W tym roku odbędzie się już 9. edycja Festiwalu Góry Literatury. (Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury) W tym roku odbędzie się już 9. edycja Festiwalu Góry Literatury. (Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury)

Najważniejszą inspiracją tegorocznej edycji są słowa Olgi Tokarczuk:

„Jestem przekonana […], że istota ludzka jest w gruncie rzeczy drobnym jedynie elementem natury, a jej zachłanność, chciwość, bezwzględność i przekonanie o wyjątkowości pośród innych stworzeń jest dziwaczną, kosmiczną pomyłką. Konkwista, której poddajemy naturę, a która doprowadziła już do zagłady setek gatunków zwierząt, do zabetonowania ogromnej powierzchni globu, do katastrofy klimatycznej, do stanu świata, w którym już umieramy z powodu smogu […], a niedługo zaczniemy z braku wody i z powodu zabójczych temperatur, jest największą zbrodnią człowieka. Dokonujemy ją bowiem na organizmach żywych (za takie uważam wszystko, co nas otacza, nawet krajobraz), na zwierzętach, drzewach, całej przyrodzie, również nieożywionej, zabijając ją bezmyślnie i popełniając tym samym zbiorowe samobójstwo szaleńców.

Kultura od dawna upomina się o naturę. Ale chyba zbyt nieśmiało, a przecież od dawna wiemy, że nie jest żadną jej antytezą. Wiemy także, że nie jest tą lepszą, mądrzejszą, ucywilizowaną wersją natury. Już czas, by w sposób bardziej zdecydowany stanęła w obronie swojej niszczonej przez człowieka siostry. By spłaciła […] nasz i swój dług wobec przyrody. Aby w transdyscyplinarnych formach obie – kultura i natura – zaczęły się sobie przyglądać baczniej, rozumieć lepiej, pomagać sobie nawzajem. Wspólnie kreować pytania o rzeczywistość i nierzeczywistość, i wspólnie spróbować na nie odpowiadać”.

(Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury) (Fot. materiały prasowe Festiwalu Góry Literatury)

Jak piszą organizatorzy Festiwalu Góry Literatury, kultura nie tylko jest jedną z najważniejszych aktywności człowieka, potrafiących odsłonić i zdekonstruować groteskowe i karykaturalne mechanizmy działania władzy i ich możliwe konsekwencje, lecz także – a może przede wszystkim – potrafi demitologizować i ujawniać skalę manipulacji społecznych, obnażać mechanizmy propagandy, pokazywać metody inżynierii społecznej.

Szczegółowy program Festiwalu Góry Literatury na stronie: fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/2023/

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze