1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Fotografie Simony Kossak, Edwarda Hartwiga, Krzysztofa Gierałtowskiego, Andrew Rovenko, Emilii Martin na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

Fotografie Simony Kossak, Edwarda Hartwiga, Krzysztofa Gierałtowskiego, Andrew Rovenko, Emilii Martin na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy

„The Rocketgirl Chronicles” (Fot. Andrew Rovenko/materiały prasowe)
„The Rocketgirl Chronicles” (Fot. Andrew Rovenko/materiały prasowe)
Zobacz galerię 5 zdjęć
Przed nami 9. edycja Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, jednego z największych festiwali fotografii analogowej na świecie. W tym roku będzie można na nim oglądać między innymi fotografie Edwarda Hartwiga, Andrew Rovenko, Marii Chrząszczowej, astrofotografie Jasona De Frietas, wyjątkowy projekt ukazujący życie Simony Kossak i Lecha Wilczka, a także pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller.

W Bydgoszczy przez dziesięciolecia działała słynna fabryka Foton, co po latach stało się pretekstem do stworzenia w tym mieście Vintage Photo Festival. Teraz jest to jeden z największych festiwali tego typu na świecie, który dużą wagę przywiązuje do archiwów fotograficznych. Podczas poprzednich edycji można było zobaczyć nigdy wcześniej nieprezentowane czarno-białe odbitki vintage Małgorzaty Potockiej, kolorowe slajdy z Himalajów Wandy Rutkiewicz, archiwa Natalii LL, Teresy Gierzyńskiej, Ewy Rubinstein, Chrisa Niedenthala, Bogdana Konopki czy Tadeusza Rolkego.

Hasłem tegorocznej, dziewiątej edycji festiwalu jest „Obserwatorium”, nawiązujące do obchodów roku Mikołaja Kopernika. Prezentowane wystawy ukażą spektrum doświadczeń: od osobistych historii przez obserwację zjawisk społecznych, badających związek człowieka z naturą czy astrofizycznych. Uzupełnią je znakomite pokazy filmowe o życiu Nan Goldin czy Lee Miller, Margaret Bourke-White i Marthy Gellhorn.

W programie festiwalu znalazła się między innymi wystawa „The Rocketgirl Chronicles”, czyli projekt pochodzącego z Odessy i mieszkającego w Australii fotografa Andrew Rovenko, który z córką Mią wyruszył w podróż, by odkrywać magię w prozaicznym otoczeniu. „The Rocketgirl Chronicles” to zbiór wspomnień z odkrywanych światów i historii małej astronautki.

„The Rocketgirl Chronicles” (Fot. Andrew Rovenko/materiały prasowe) „The Rocketgirl Chronicles” (Fot. Andrew Rovenko/materiały prasowe)

Na 9. edycja Vintage Photo Festival odbędzie się również pierwsza tego typu w Polsce wystawa poświęcona legendarnej Simonie Kossak. Jej życie w Białowieży z dala od zgiełku cywilizacji przez lata dokumentował jej partner, przyrodnik i fotograf Lech Wilczek. Rzadko na zdjęciach byli razem. W Bydgoszczy po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia tej pary, autorstwa Macieja Musiała.

Simona Kossak (Fot. Lech Wilczek/materiały prasowe) Simona Kossak (Fot. Lech Wilczek/materiały prasowe)

Uczestników festiwalu czekają też: wystawa zdjęć Edwarda Hartwiga, jednego z najsłynniejszych polskich fotografów; wystawa i spotkanie autorskie z Jasonem De Freitasem, inżynierem, odkrywcą, fotografem znanym ze swojego unikalnego podejścia do obrazu, charakteryzującego się płynnym połączeniem analogowych mediów i najnowocześniejszej technologii; pokaz filmu „Reporterki. Trzy kobiety i wojna”, czyli inspirujący portret Margaret Bourke-White, Marthy Gellhorn i Lee Miller, trzech pionierek dziennikarstwa, które zapisały się w historii jako pierwsze korespondentki relacjonujące II wojnę światową; oraz pokaz filmu „Całe to piękno i krew”, który przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin i jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów.

(Fot. Edward Hartwig/materiały prasowe) (Fot. Edward Hartwig/materiały prasowe)

Odbędą się też wystawy fotografii Emilii Martin, Marii Chrząszczowej, Jerzego Wardaka, Krzysztofa Gierałtowskiego, finalistów Vintage Grand Prix 2023 oraz zdjęcia vintage z kolekcji Élise Pic i Jacques Barbier (Atelier Kloug). Festiwal organizuje ponadto oprowadzanie kuratorskie po wystawach głównych, warsztaty poświęcone tradycyjnych technikom fotograficznym we współpracy z Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, pokazy filmowe, premiery książek fotograficznych i biograficznych, spotkania autorskie i Vintage Photo Bazar.

9. Vintage Photo Festival w Bydgoszczy odbędzie się w dniach 15–24.09.2023.

Magdalena Abakanowicz (Fot. Krzysztof Gierałtowski/materiały prasowe) Magdalena Abakanowicz (Fot. Krzysztof Gierałtowski/materiały prasowe)
„The blue of the far distance” (Fot. Emilia Martin/materiały prasowe) „The blue of the far distance” (Fot. Emilia Martin/materiały prasowe)

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze