1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Olga Tokarczuk znów nagrodzona! Została laureatką międzynarodowej nagrody literackiej „Literary Flame”

Olga Tokarczuk znów nagrodzona! Została laureatką międzynarodowej nagrody literackiej „Literary Flame”

Olga Tokarczuk (Fot. AA/Abaca Press/Forum)
Olga Tokarczuk (Fot. AA/Abaca Press/Forum)
W tym roku jury międzynarodowej nagrody literackiej „Literary Flame” nagrodziło Olgę Tokarczuk. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymali m.in. Orhan Pamuk, Adam Zagajewski i Margaret Atwood.

„Literatura jest jak ogień – poprzez piękno, zaangażowanie społeczne, postawę krytyczną i twórczą prowadzi nas do idei lepszego świata i życia, idei lepszego człowieka, bogatszego i szczęśliwszego społeczeństwa, w którym wszyscy są równi”. Tak pisał w jednym z esejów peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa, laureat Literackiej Nagrody Nobla, współzałożyciel i członek jury międzynarodowej nagrody literackiej „Literary Flame”.

W uzasadnieniu decyzji jury, które postanowiło wyróżnić w tym roku Olgę Tokarczuk, czytamy: „W jej prozie jury doceniło poetykę ciągłych zmian i nowych badań, śmiałość wychodzenia w nieznane z każdym nowym przedsięwzięciem, pomimo sukcesu poprzednich książek, ogromny rozmach przemian gatunkowych i badanie ważnych dla Polski tematów”.

Nagroda trafi w ręce Noblistki 2 września podczas VII Międzynarodowego Festiwalu Literatury „Ćirilicom” w Budvie w Czarnogórze.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze