1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa z okazji 50. rocznicy śmierci artysty startuje już jesienią

Pablo Picasso Kobieta w fotelu nr 4 1949 litografia, papier Muzeum Narodowe w Warszawie (Fot. © Succession Picasso 2023/materiały prasowe)
Pablo Picasso Kobieta w fotelu nr 4 1949 litografia, papier Muzeum Narodowe w Warszawie (Fot. © Succession Picasso 2023/materiały prasowe)
Już niebawem będziemy mieli niepowtarzalną okazję podziwiania dzieł jednego z najwybitniejszych artystów na świecie – Pabla Picassa. Wystawa jego prac odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a prezentowane na niej dzieła pochodzą z Domu Narodzin Picassa w Hiszpanii.

Nie trzeba być miłośnikiem sztuki, żeby wiedzieć, że Pablo Picasso zapisał się w historii sztuki jaki jeden z najważniejszych malarzy XX wieku. Wystawa jego dzieł w warszawskim muzeum będzie więc najprawdopodobniej jednym z najciekawszych i największych wydarzeń kulturalnych tej jesieni.

Prezentowane na wystawie „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie dzieła zostały wypożyczone z kolekcji Museo Casa Natal Picasso (dosł. Muzeum – Dom Narodzin Picassa) w Maladze. Zwiedzający będą mogli podziwiać ryciny, ilustracje książkowe oraz ceramikę, tworzoną przez artystę na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Wybrane prace, olśniewające różnorodnością stylów, barw i emocji, pozwolą przyjrzeć się ewolucji artystycznej Picassa. Wystawa realizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Muzeum zapowiada, że ekspozycja będzie dzieliła się na cztery sekcje. Pierwsza przybliży refleksję artysty na temat piękna. Druga będzie koncentrowała się wokół jego fascynacji postaciami mitologicznymi, zwłaszcza figurami faunów i centaurów (w których upatrywać można alter ego twórcy). W sekcji trzeciej będzie można obejrzeć szeroki wybór prac wykonanych w technice ceramiki, będących niezwykłym świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Ostatnia część wystawy będzie poświęcona polonikom w twórczości artysty, pochodzącym w znacznej mierze z unikatowej kolekcji dzieł Picassa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiele z nich zostało podarowanych przez samego artystę.

Wystawa „Picasso” w Muzeum Narodowym w Warszawie potrwa od 12 października 2023 do 14 stycznia 2024. Kuratorami wystawy są Mario Virgilio Montañez Arroyo (Museo Casa Natal Picasso) i Anna Manicka (Muzeum Narodowe w Warszawie).

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze