1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki, które warto przeczytać w listopadzie

Książki, które warto przeczytać w listopadzie

Nowości książkowe (Fot. iStock)
Nowości książkowe (Fot. iStock)
Oto kilka nowości książkowych, które polecamy na długie jesienne wieczory.

„Toń” Ishbel Szatrawska

Ishbel Szatrawska, rocznik 1981, niedawno zrobiła furorę. Warto jej kibicować i przyglądać się jej pisaniu. Poprzednia książka, brawurowy dramat „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”, okładkę ma niepozorną i tytuł niełatwy do zapamiętania. Można ją było przeoczyć, a szkoda. Bo Szatrawskiej należy się uznanie za wskrzeszenie konwencji dramatu, gatunku uprawianego dziś coraz rzadziej.

Ishbel Szatrawska (Fot. Izabella Górska) Ishbel Szatrawska (Fot. Izabella Górska)

„Toń” jest jej debiutem powieściowym. Obie książki to w pewnym sensie podróż przez XX wiek z wojenną zawieruchą w tle. Dawne Prusy Wschodnie zyskują nową tożsamość („polskość czy coś tam”, mówi rezolutnie jeden z bohaterów), a przynajmniej na początek polskie nazwy (Rastembork jest już Kętrzynem, Eichmedien to Nakomiady). Alicja, najmłodsza z rodziny, najsłabiej pamięta tamte dzieje, dorasta już w XXI wieku (z pandemią i nowymi kryzysami), ale najgorzej znosi pomysł ojca, by sprzedać ich dawny, rozlatujący się i pusty dom. To opowiedziana z czułością historia rodzinna, w której odbija się „polskość czy coś tam”. Granice przebiegają już gdzie indziej – ale nie znikły.

„Toń”, Ishbel Szatrawska (Fot. materiały prasowe) „Toń”, Ishbel Szatrawska (Fot. materiały prasowe)

„Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver

Ta powieść czerpie garściami z dzieł Dickensa i jest namiętnie czytana w Ameryce. Demon, główny bohater, rodzi się w przyczepie w Wirginii i dorasta w nędzy. Jego młoda matka jest uzależniona od opiatów. Chłopak ma pretensje do branży farmaceutycznej, a świat coraz bardziej go zawodzi. Po ludzku pragnie też dla siebie lepszego życia: „Demonowi nie wystarczy mała zatoczka do łowienia ryb,
on chce całego oceanu. A potem proszę, człowiek za burtą”... Wielka powieść, bo diagnozuje palące problemy USA (i świata) głosem zwykłego chłopaka. Zagniewanym i szczerym.

„Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver (Fot. materiały prasowe) „Demon Copperhead”, Barbara Kingsolver (Fot. materiały prasowe)

„Mam do pana kilka pytań”, Rebecca Makkai

Autorka głośnej powieści „Wierzyliśmy jak nikt” ma nosa do trendów. Oto nastolatkowie i fani podcastów kryminalnych prowadzą amatorskie dochodzenie, które w ramach licealnych zajęć zadaje im Bodie Kane, główna bohaterka tej historii. Chodzi o sprawę sprzed lat i tajemniczą śmierć jej dawnej licealnej koleżanki. Nowe tropy prowadzą do zaskakujących wniosków, a wina skazanego
za morderstwo szkolnego trenera budzi coraz więcej wątpliwości. Powieść spodoba się miłośnikom zagadek i serialu „Zbrodnie po sąsiedzku”. Ważne są tu też wątki feministyczne i refleksja o ruchu #MeToo.

„Mam do pana kilka pytań”, Rebecca Makkai (Fot. materiały prasowe) „Mam do pana kilka pytań”, Rebecca Makkai (Fot. materiały prasowe)

„Moje głupie pomysły”, Bernardo Zannoni

Fascynująca bajka, choć raczej dla starszych dzieci i dorosłych czytelników. Z kuną w roli głównej. Matka oddaje ją lisowi, bo już nie ma sił dbać o potomstwo, a ojciec rodziny dał się schwycić, przyłapany na grabieży. Ale lis jest srogim opiekunem. Za to wykradł ludziom Biblię (okoliczności przemilczę), więc kuna uczy się czytać, pisać, a zarazem musi pospiesznie dojrzeć, odnaleźć się w nieprzyjaznym lesie. Utalentowany włoski pisarz snuje opowieść o tkwiącym w nas, wszystkich zwierzętach, instynkcie przetrwania, ale i dobru.

„Moje głupie pomysły”, Bernardo Zannoni (Fot. materiały prasowe) „Moje głupie pomysły”, Bernardo Zannoni (Fot. materiały prasowe)

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze