1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Sami swoi. Początek” – zobacz zwiastun filmu o genezie najsłynniejszego sporu w polskim kinie

„Sami swoi. Początek” – zobacz zwiastun filmu o genezie najsłynniejszego sporu w polskim kinie

„Sami swoi. Początek” (Fot. Jarosław Sosiński/materiały prasowe)
„Sami swoi. Początek” (Fot. Jarosław Sosiński/materiały prasowe)
Pawlak i Kargul – te nazwiska znamy wszyscy. Ale jak właściwie zaczęła się ich historia? Tego dowiemy się z filmu „Sami swoi. Początek” w reżyserii Artura Żmijewskiego. Prequel kultowej trylogii na wielkim ekranie pojawi się 16 lutego 2024 roku, a już teraz publikujemy jego oficjalny zwiastun.

„Sami swoi” to kultowa polska komedia z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Mularczyka. Śledzimy w niej losy skonfliktowanych rodzin Pawlaków i Karguli, które zmuszone są opuścić Kresy Wschodnie i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Film z głównymi rolami Władysława Hańczy i Wacława Kowalskiego podbił serca Polaków, a jego sukces kasowy doprowadził do powstania kolejnych dwóch części: „Nie ma mocnych” (1974) i „Kochaj albo rzuć” (1977).

Teraz przyszła pora na genezę opowieści, która bawiła nas przez lata. Jak to się wszystko zaczęło? Film „Sami swoi. Początek” zabiera nas do dzieciństwa i młodości uwielbianych bohaterów. Poznamy wydarzenia, które miały miejsce, zanim przenieśli się do nowej, powojennej Polski. Przed trafieniem na Ziemie Odzyskane byli bowiem sąsiadami we wsi na Podolu. I już wtedy było to wybuchowe sąsiedztwo… Jak czytamy na stronie dystrybutora: „»Sami swoi. Początek« to barwna opowieść, w której drobne złośliwości przeplatają się z życiowymi kamieniami milowymi. Charakterne postaci w połączeniu z wielką historią w tle zabiorą widza w sentymentalną, ale też porywającą i pełną humoru podróż”.

Zobacz oficjalny zwiastun produkcji:

W role młodych Pawlaka i Kargula wcielą się Adam Bobik i Karol Dziuba. – Z góry mieliśmy zaznaczone od Artura [Żmijewskiego – reżysera], że niczego nie kopiujemy, że to jest oddzielny film. Wiadomo, że nawiązujemy do trylogii, ale staramy się niczego nie kopiować. Bardzo często oglądałem wszystkie części i oczywiście nie staram się odtworzyć Kazimierza Pawlaka w wykonaniu Wacława Kowalskiego, bo to jest po prostu niemożliwe, ale staram nabyć takich charakterystycznych cech tej postaci. Są zresztą zapisane w scenariuszu, który realizujemy. Mam na myśli tę jego zadziorność, zapalczywość, taką walkę o swoje. Tego szukałem w postaci, jaką wykreował Wacław Kowalski, bo zrobił to genialnie i wybitnie, więc szkoda było nie skorzystać – mówił Adam Bobik. Karol Dziuba dodaje: – Ja podobnie. Oczywiście oglądałem stare części, żeby szukać inspiracji, ale nie kopiować roli Władysława Hańczy jeden do jednego, bo – tak jak powiedział Adam – jest to niemożliwe. Jesteśmy innymi ludźmi, innymi autorami.

„Sami swoi. Początek” (Fot. Jarosław Sosiński/materiały prasowe) „Sami swoi. Początek” (Fot. Jarosław Sosiński/materiały prasowe)

W obsadzie znaleźli się także m.in. Paulina Gałązka, Weronika Humaj, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Krzanowska, Mirosław Baka, Wojtek Malajkat, Janusz Chabior, Adam Ferency oraz Anna Dymna, która także wystąpiła w dwóch ostatnich częściach trylogii.

Autorem scenariusza filmu – tak jak całej serii – jest Andrzej Mularczyk, który inspirował się prawdziwymi wydarzeniami i historią własnej rodziny. Pierwowzorem postaci Kazimierza Pawlaka był bowiem jego stryj – Jan Mularczyk. – Miał za sobą bogatą historię życia, a przy tym był wspaniałym narratorem. Słuchałem opowieści jego życia przez kilka tygodni i spisywałem je w zeszytach, które zachowałem do dziś. W tych opowieściach były i dramat, i melancholia, i humor – mówi Andrzej Mularczyk.

Reżyserii z kolei podjął się Artur Żmijewski: – Chcę zrobić film, który będzie zrozumiały dla współczesnego widza, który wytłumaczy genezę sporu Pawlaków i Karguli oraz opisze świat, w którym żyli przed przybyciem na Ziemie Odzyskane. Chcę, żeby była to zupełnie nowa, uniwersalna opowieść o nas – takich, jakimi jesteśmy na co dzień, z wszystkimi wadami i zaletami. Niezależnie od miejsca, w którym żyjemy. W jednym z wywiadów Andrzej Mularczyk powiedział: „Prawdziwa komedia musi bawić i wzruszać”. I właśnie taką komedię chcę zrealizować! – wyznaje.

Producent filmu, Tomasz Kubski, dodaje z kolei: – Wszyscy zadają nam przemiennie dwa pytania: „Dlaczego?”, „Po co?”. Odpowiedź jest banalnie prosta: to jest początek całej historii i to miała być pierwsza część kultowej serii, ale pod koniec lat 60. ze względów politycznych nikt by nie pozwolił na produkcję filmu, który w negatywny, trochę prześmiewczy sposób ukazuje bratni naród radziecki. Tak naprawdę trylogia bez części, którą obecnie produkujemy, jest niepełna, uboższa o świat, w którym Pawlak pierwszy raz się zakochał, pierwszy raz miał złamane serce, pierwszy raz walczył o swoje.

Źródło: materiały prasowe Next Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze