1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Wiersze o miłości na walentynki

Wiersze o miłości to formy pełne subtelnych metafor i piękna (Fot. Mizar_21894/Getty Images)
Wiersze o miłości to formy pełne subtelnych metafor i piękna (Fot. Mizar_21894/Getty Images)
Nie ma piękniejszego tematu wierszy niż miłość, nie ma też lepszego momentu na ich czytanie niż walentynki. Z tej okazji zebraliśmy dla was najcudowniejsze wiersze o miłości – pióra prawdziwych mistrzów słowa.

Halina Poświatowska, „Drgający kłębek tęsknoty”

Poezja Haliny Poświatowskiej dotyczy głównie miłości i kruchości istnienia. Całe życie poetka zmagała się z chorobą serca, która uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie. Pisanie było jej jedyną ucieczką, dzięki której mogła pokazać światu swoją niesamowitą wrażliwość. Odeszła młodo, w wieku 32 lat, zostawiając po sobie piękne wiersze do ukochanych.

Konstanty Ildefons Gałczyński, „Rozmowa liryczna”

Gałczyński tworzył w epoce dwudziestolecia międzywojennego. Pisał wiersze i sztuki, należał także do bohemy artystycznej. Wiersz „Rozmowa liryczna” mówi o docenianiu codzienności z ukochaną i dostrzeganiu piękna we wspólnym życiu.

Anna Świrszczyńska, „Mój smutny miły”

Świrszczyńska, jako jedna z pierwszych poetek współczesnych, szczerze i bezkompromisowo pisała o różnych obliczach miłości. Jej sztuka szokowała – był to nowy sposób mówienia o kobiecie i jej emocjach.

Francis Picabia, „Twoje oczy”

Francis Picabia był XX-wiecznym francuskim awangardowym pisarzem i malarzem. Odegrał wielką rolę w tworzeniu ruchu dadaistycznego. Tak jak w swoim malarstwie, w poezji bawił się formą i wchodził w dialog z naturalizmem.

Bolesław Leśmian, „W malinowym chruśniaku”

Czołowy przedstawiciel literatury dwudziestolecia międzywojennego, autor wierszy, baśni oraz erotyków. „W malinowym chruśniaku” to jeden z jego najpopularniejszych utworów powstałych w nurcie bliskiego mu egzystencjalizmu i ludowości.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze